Αρχείο για Μαρτίου 2nd, 2012

Με πρωτοβουλία του διευθυντή και του συλλόγου διδασκόντων του 5ου Γυμνασίου Ρόδου και σε συνεργασία με τη σχολική σύμβουλο Πληροφορικής, φτιάχτηκε ομάδα ενδοσχολικής επιμόρφωσης, στο πλαίσιο της σχολικής μονάδας. Αφορμή γι΄ αυτό υπήρξε η εγκατάσταση των διαδραστικών πινάκων και η μη ?έως τώρα- αξιοποίησή τους. Τέθηκε λοιπόν ως γενικός στόχος: Η ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΤΠΕ (ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ ΤΟΥ ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΟΥ ΠΙΝΑΚΑ) ΣΤΗΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΣΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΩΝ ΤΑΞΕΩΝ, ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΕΠΙΣΗΜΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ.

Στην ομάδα συμμετέχουν 8 εκπαιδευτικοί του σχολείου μαζί με τον διευθυντή, που σε συνεργασία με τη σχολική σύμβουλο κατέγραψαν τις ανάγκες και σχεδίασαν το όλο επιμορφωτικό πλάνο. Οι βασικοί επιμορφωτικοί αλλά και ερευνητικοί στόχοι που τέθηκαν, είναι:

? Η εξοικείωση με τις βασικές λειτουργίες του διαδραστικού πίνακα (ΔΠ). Ειδικότερα η γνωριμία και αξιοποίηση των διαδραστικών χαρακτηριστικών του ΔΠ.

? Ο σχεδιασμός μαθησιακών δραστηριοτήτων με τον ΔΠ κατά τις οποίες οι μαθητές θα έχουν ενεργητική συμμετοχή.

? Ο σχεδιασμός μαθημάτων και ενοτήτων με αξιοποίηση του ΔΠ.

? Η αποτελεσματική διαχείριση της τάξης κατά την διδασκαλία με χρήση των εργαλείων του ΔΠ Συνέχεια… »