Στο βωμό της «ανάπτυξης» και του «εξωραϊσμού» (βλέπε χρήμα) θυσιάζονται τα λουλουδάκια. Ποιός νοιάζεται; Τα πανέμορφα χαλιά απο μαργαρίτες και μηδικές αλλά και το ζωϊκό βασίλειο, κυρίως της θάλασσας, εξαφανίζονται καθώς οι ανάγκες του λαού της πρωτεύουσας για μπάνια, καφέδες, αναψυκτικά, ποτά, δίπλα στη θάλασσα, αυξάνονται αλματωδώς. Ενας πιο ήπιος εξωραϊσμός είναι και το φαινόμενο μπούζι.
- Τα πανέμορφα «χαλάκια»
- Οι μεν χρησιμοποίησαν φυσική άμμο και έτσι φυτρώνουν ακόμα μερικά
- Οι δε κάναν πιο οργανωμένη δουλειά
- με εκπληκτικά αποτελέσματα!
- Το σύνολο του εξωραϊσμού πάει πακέτο με το χάλια οδόστρωμα, την έλλειψη πεζοδρόμιου και χώρου στάθμευσης.
- !@!
- μπούζι ή μεσημβριάνθεμο
- Επεκτείνεται εξαφανίζοντας λιμόνια, ασπροθύμαρα, βιολέτες, κρίταμα κ.α.
Πρόσφατα σχόλια