Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 2012

Ημερολόγιο συμβάντων

Περιεχόμενα:

α) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες.

β) Τιτουλάριοι και Βοηθοί Επίσκοποι.

I. Παλαιά Ελλάδα.

α) Μητροπολίτες στο λεκανοπέδιο Αττικής.

β) Μητροπολίτες στην υπόλοιπη Στερεά Ελλάδα.

γ) Μητροπολίτες στην Ήπειρο και Θεσσαλία.

δ) Μητροπολίτες στην Πελοπόννησο.

ε) Μητροπολίτες στα νησιά του Ιονίου.

στ) Μητροπολίτες στα νησιά του Αιγαίου.

ζ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

II. Νέες Χώρες.

α) Μητροπολίτες στην Κεντρική Μακεδονία.

β) Μητροπολίτες στην Ανατολική Μακεδονία.

γ) Μητροπολίτες στη Δυτική Μακεδονία.

δ) Μητροπολίτες στη Θράκη.

ε) Μητροπολίτες στην Ήπειρο και Θεσσαλία.

στ) Μητροπολίτες στα νησιά του Αιγαίου.

ζ) Σχολάζοντες Αρχιερείς

ΙΑ. ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Ιερώνυμος ο Β΄. (Χειροτονία 04-10-1981. Εκλογή 07-02-2008).

Έδρα Αθήνα.

α) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες.

  1. Ο Ευρίπου Βασίλειος. 18-12-1968.

  2. Ο Αχελώου Ευθύμιος. 22-12-1968.

  3. Ο Δωδώνης Χρυσόστομος. 16-08-1976.

  4. Ο Χριστουπόλεως Πέτρος. 27-01-1995. (+ 26-12-2012).

  5. Ο Μαραθώνος Μελίτων. 29-01-1995. (Προαγωγή 10-10-2012).

  6. Ο Σταυροπηγίου Αλέξανδρος. 26-07-1996.

  7. Ο Βρεσθένης Θεόκλητος. 16-10-1999.

  8. Ο Θερμοπυλών Ιωάννης. 14-10-2000.

  9. Ο Αχαΐας Αθανάσιος. 15-10-2000.

  10. Ο Βελεστίνου Δαμασκηνός. 12-01-2003.

  11. Ο Κορωνείας Παντελεήμων. 14-01-2003.

β) Τιτουλάριοι και Βοηθοί Επίσκοποι.

  1. Ο Νεοχωρίου Παύλος. 28-01-1995.

  2. Ο Φαναρίου Αγαθάγγελος. 13-01-2003.

  3. Ο Τανάγρας Πολύκαρπος. 22-05-2010.

  4. Ο Διαυλείας Γαβριήλ. 09-10-2011.

  5. Ο Σαλώνων Αντώνιος. 10-03-2012.

  6. Ο Θαυμακού Ιάκωβος. 11-03-2012.

I. Παλαιά Ελλάδα.

α) Μητροπολίτες στο λεκανοπέδιο Αττικής.

  1. Ο Μεγάρων και Σαλαμίνος Βαρθολομαίος. 27-05-1974.
    Έδρα Μέγαρα.

  2. Ο Περιστερίου Χρυσόστομος. 22-02-1976.
    Έδρα Περιστέρι.

  3. Ο Νέας Ιωνίας και Φιλαδελφείας Κωνσταντίνος. 29-05-1994.
    Έδρα Νέα Ιωνία.

  4. Ο Νικαίας Αλέξιος. 29-01-1995.
    Έδρα Νίκαια.

  5. Ο Καισαριανής, Βύρωνος και Υμηττού Δανιήλ. 22-01-2000.
    Έδρα Καισαριανή.

  6. Ο Πειραιώς Σεραφείμ. 21-01-2001.
    Έδρα Πειραιάς.

  7. Ο Νέας Σμύρνης Συμεών. 12-10-2002.
    Έδρα Νέα Σμύρνη.

  8. Ο Γλυφάδας, Ελληνικού, Βούλας, Βουλιαγμένης και Βάρης Παύλος. 14-10-2002.
    Έδρα Βούλα.

  9. Ο Μεσογαίας και Λαυρεωτικής Νικόλαος. 30-04-2004.
    Έδρα Σπάτα.

  10. Ο Ιλίου, Αχαρνών και Πετρουπόλεως Αθηναγόρας. 13-05-2010.
    Έδρα Ίλιον.

  11. Ο Κηφισίας, Αμαρουσίου και Ωρωπού Κύριλλος. 14-05-2010.
    Έδρα Κηφισιά.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Χριστιανουπόλεως Προκόπιος. 18-10-2009.
    Βοηθός της Ι.Μ. Νικαίας.

  2. Ο Ελευσίνος Δωρόθεος. 07-11-2009.
    Βοηθός της Ι.Μ. Μεγάρων.

β) Μητροπολίτες στην υπόλοιπη Στερεά Ελλάδα.

  1. Ο Καρυστίας και Σκύρου Σεραφείμ. 24-11-1968.
    Έδρα Κάρυστος.

  2. Ο Καρπενησίου Νικόλαος. 28-01-1979.
    Έδρα Καρπενήσι.

  3. Ο Φωκίδος Αθηναγόρας. 28-09-1986.
    Έδρα Άμφισσα.

  4. Ο Ναυπάκτου και Αγίου Βλασίου Ιερόθεος. 20-07-1995.
    Έδρα Ναύπακτος.

  5. Ο Φθιώτιδος Νικόλαος. 06-10-1996.
    Έδρα Λαμία.

  6. Ο Χαλκίδος Χρυσόστομος. 17-12-2001.
    Έδρα Χαλκίδα.

  7. Ο Αιτωλίας και Ακαρνανίας Κοσμάς. 08-10-2005.
    Έδρα Μεσολόγγι.

  8. Ο Θηβών και Λεβαδείας Γεώργιος. 28-06-2008.
    Έδρα Θήβα.

γ) Μητροπολίτες στην Ήπειρο και Θεσσαλία.

  1. Ο Σταγών και Μετεώρων Σεραφείμ. 31-05-1970.
    Έδρα Καλαμπάκα.

  2. Ο Τρίκκης Αλέξιος. 22-08-1976.
    Έδρα Τρίκαλα.

  3. Ο Άρτης Ιγνάτιος. 21-11-1988.
    Έδρα Άρτα.

  4. Ο Λαρίσης και Τυρνάβου Ιγνάτιος. 28-05-1994.
    Έδρα Λάρισα.

  5. Ο Δημητριάδος και Αλμυρού Ιγνάτιος. 10-10-1998.
    Έδρα Βόλος.

  6. Ο Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων Κύριλλος. 18-10-1998.
    Έδρα Καρδίτσα.

Βοηθός Επίσκοπος

  1. Ο Ρεντίνης Σεραφείμ. 24-10-2009.
    Βοηθός της Ι.Μ. Θεσσαλιώτιδος.

δ) Μητροπολίτες στην Πελοπόννησο.

  1. Ο Καλαβρύτων και Αιγιαλείας Αμβρόσιος. 17-08-1976.
    Έδρα Αίγιο.

  2. Ο Μονεμβασίας και Σπάρτης Ευστάθιος. 31-08-1980.
    Έδρα Σπάρτη.

  3. Ο Ηλείας Γερμανός. 03-10-1981.
    Έδρα Πύργος.

  4. Ο Μαντινείας και Κυνουρίας Αλέξανδρος. 05-05-1984.
    Έδρα Τρίπολη.

  5. Ο Αργολίδος Ιάκωβος. 23-11-1985.
    Έδρα Ναύπλιο.

  6. Ο Μάνης Χρυσόστομος. 06-10-1996..
    Έδρα Γύθειο.

  7. Ο Πατρών Χρυσόστομος. 20-02-2005.
    Έδρα Πάτρα.

  8. Ο Κυθήρων Σεραφείμ. 02-07-2005.
    Έδρα Κύθηρα.

  9. Ο Γόρτυνος και Μεγαλοπόλεως Ιερεμίας. 14-10-2006.
    Έδρα Μεγαλόπολη.

  10. Ο Κορινθίας Διονύσιος. 15-10-2006.
    Έδρα Κόρινθος.

  11. Ο Τριφυλίας και Ολυμπίας Χρυσόστομος. 17-03-2007.
    Έδρα Κυπαρισσία.

  12. Ο Μεσσηνίας Χρυσόστομος. 18-03-2007.
    Έδρα Καλαμάτα.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Ανδρούσης Θεόκτιστος. 25-10-2009.
    Βοηθός της Ι.Μ. Μονεμβασίας.

  2. Ο Επιδαύρου Καλλίνικος. 26-10-2009.
    Βοηθός της Ι.Μ. Αργολίδος.

  3. Ο Ωλένης Αθανάσιος. 01-11-2009.
    Βοηθός της Ι.Μ. Ηλείας.

ε) Μητροπολίτες στα νησιά του Ιονίου.

  1. Ο Κεφαλληνίας Σπυρίδων. 15-08-1976.
    Έδρα Αργοστόλι.

  2. Ο Κερκύρας και Παξών Νεκτάριος. 13-10-2002.
    Έδρα Κέρκυρα.

  3. Ο Λευκάδος και Ιθάκης Θεόφιλος. 27-06-2008.
    Έδρα Λευκάδα.

  4. Ο Ζακύνθου Διονύσιος. 13-05-2010.
    Έδρα Ζάκυνθος.

στ) Μητροπολίτες στα νησιά του Αιγαίου.

  1. Ο Ύδρας, Σπετσών και Αιγίνης Εφραίμ. 14-01-2001.
    Έδρα Ύδρα.

  2. Ο Σύρου, Τήνου, Άνδρου, Κέας, Μήλου Δωρόθεος. 15-12-2001.
    Έδρα Ερμούπολη Σύρου.

  3. Ο Θήρας, Αμοργού και νήσων Επιφάνιος. 11-01-2003.
    Έδρα Θήρα.

  4. Ο Παροναξίας Καλλίνικος. 30-06-2008.
    Έδρα Πάρος.

ζ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο Έλους Νικόδημος. 14-04-1968.

  2. Ο π. Μεσογαίας και Λαυρεωτικής Αγαθόνικος. 26-05-1974.

  3. Ο π. Πειραιώς Καλλίνικος. 25-10-1975.

  4. Ο Αυλώνος Χριστόδουλος. 28-07-1996.

η) Συνοδικοί Αρχιερείς.

Από 1 Ιανουαρίου 2012 μέχρι 31 Αυγούστου 2012:

  1. Ο Κερκύρας Νεκτάριος (Αντιπρόεδρος).

  2. Ο Γλυφάδας Παύλος.

  3. Ο Θήρας Επιφάνιος.

  4. Ο Μεσογαίας Νικόλαος.

  5. Ο Πατρών Χρυσόστομος.

  6. Ο Κυθήρων Σεραφείμ.

Από 1 Σεπτεμβρίου 2012 μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2012:

  1. Ο Αιτωλίας Κοσμάς.

  2. Ο Γόρτυνος Ιερεμίας.

  3. Ο Κορινθίας Διονύσιος.

  4. Ο Τριφυλίας Χρυσόστομος.

  5. Ο Μεσσηνίας Χρυσόστομος.

  6. Ο Λευκάδος Θεόφιλος.

 

II. Νέες Χώρες.

α) Μητροπολίτες στην Κεντρική Μακεδονία.

  1. Ο Νέας Κρήνης και Καλαμαριάς Προκόπιος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 26-05-1974.
    Έδρα Καλαμαριά.

  2. Ο Θεσσαλονίκης Άνθιμος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Θετταλίας. 14-07-1974.
    Έδρα Θεσσαλονίκη.

  3. Ο Ιερισσού, Αγίου Όρους και Αρδαμερίου Νικόδημος, υπέρτιμος και έξαρχος Χαλκιδικής. 29-03-1981. (+ 16-09-2012).
    Έδρα Αρναία Χαλκιδικής.
    Σημείωση: Τοποτηρητής της Μητροπόλεως Ιερισσού ανέλαβε ο Κασσανδρείας Νικόδημος.

  4. Ο Κίτρους και Κατερίνης Αγαθόνικος, υπέρτιμος και έξαρχος Πιερίας. 24-11-1985.
    Έδρα Κατερίνη.

  5. Ο Γουμενίσσης, Αξιουπόλεως και Πολυκάστρου Δημήτριος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Μακεδονίας. 15-10-1989.
    Έδρα Γουμένισσα Κιλκισίου.

  6. Ο Βερροίας και Ναούσης Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Θετταλίας. 29-05-1994.
    Έδρα Βέρροια.

  7. Ο Κασσανδρείας Νικόδημος, υπέρτιμος και έξαρχος κόλπου Θερμαϊκού. 13-01-2001.
    Έδρα Πολύγυρος Χαλκιδικής.

  8. Ο Εδέσσης, Πέλλης και Αλμωπίας Ιωήλ, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 15-10-2002.
    Έδρα Έδεσσα.

  9. Ο Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως Βαρνάβας, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 10-10-2004.
    Έδρα Νεάπολη Θεσσαλονίκης.

  10. Ο Πολυανής και Κιλκισίου Εμμανουήλ, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 17-10-2009.
    Έδρα Κιλκίς.

  11. Ο Λαγκαδά, Λητής και Ρεντίνης Ιωάννης, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 16-05-2010.
    Έδρα Λαγκαδάς.

  12. Ο Ιερισσού, Αγίου Όρους και Αρδαμερίου Θεόκλητος, υπέρτιμος και έξαρχος Χαλκιδικής. 07-10-2012.
    Έδρα Αρναία.

β) Μητροπολίτες στην Ανατολική Μακεδονία.

  1. Ο Φιλίππων, Νεαπόλεως και Θάσου Προκόπιος, υπέρτιμος και έξαρχος Ανατολικής Μακεδονίας. 25-05-1974.
    Έδρα Καβάλα.

  2. Ο Σερρών και Νιγρίτης Θεολόγος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Μακεδονίας. 14-10-2001.
    Έδρα Σέρρες.

  3. Ο Σιδηροκάστρου Μακάριος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 16-12-2001.
    Έδρα Σιδηρόκαστρο.

  4. Ο Νευροκοπίου και Ζιχνών Ιερόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος Παγγαίου. 17-05-2003.
    Έδρα Νέα Ζίχνη Σερρών.

  5. Ο Ελευθερουπόλεως Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Παγγαίου. 28-04-2004.
    Έδρα Ελευθερούπολη Καβάλας.

  6. Ο Δράμας Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 09-10-2005.
    Έδρα Δράμα.

γ) Μητροπολίτες στη Δυτική Μακεδονία.

  1. Ο Γρεβενών Σέργιος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Μακεδονίας. 15-08-1976.
    Έδρα Γρεβενά.

  2. Ο Καστορίας Σεραφείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Άνω Μακεδονίας. 05-10-1996.
    Έδρα Καστοριά.

  3. Ο Φλωρίνης, Πρεσπών και Εορδαίας Θεόκλητος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 23-01-2000.
    Έδρα Φλώρινα.

  4. Ο Σερβίων και Κοζάνης Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Μακεδονίας. 29-04-2004.
    Έδρα Κοζάνη.

  5. Ο Σισανίου και Σιατίστης Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 04-03-2006.
    Έδρα Σιάτιστα.

δ) Μητροπολίτες στη Θράκη.

  1. Ο Μαρωνείας και Κομοτηνής Δαμασκηνός, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 30-05-1974. (+ 06-11-2012).
    Έδρα Κομοτηνή.
    Σημείωση: Τοποτηρητής της Μητροπόλεως Μαρωνείας ανέλαβε ο Διδυμοτείχου Δαμασκηνός.

  2. Ο Διδυμοτείχου και Ορεστιάδος Δαμασκηνός, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ροδόπης και παντός Αιμιμόντου. 27-01-1995.
    Έδρα Διδυμότειχο.

  3. Ο Ξάνθης και Περιθεωρίου Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Θράκης. 29-01-1995.
    Έδρα Ξάνθη.

  4. Ο Αλεξανδρουπόλεως Άνθιμος, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 09-10-2004.
    Έδρα Αλεξανδρούπολη.

ε) Μητροπολίτες στην Ήπειρο και Θεσσαλία.

  1. Ο Παραμυθίας, Φιλιατών και Γηρομερίου Τίτος, υπέρτιμος και έξαρχος Θεσπρωτίας. 17-07-1974.
    Έδρα Παραμυθιά.

  2. Ο Ιωαννίνων Θεόκλητος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ηπείρου και Κερκύρας. 26-10-1975.
    Έδρα Ιωάννινα.

  3. Ο Νικοπόλεως και Πρεβέζης Μελέτιος, υπέρτιμος και έξαρχος Παλαιάς Ηπείρου. 01-03-1980. (+ 21-06-2012).
    Έδρα Πρέβεζα.
    Σημείωση: Τοποτηρητής της Ι.Μ. Νικοπόλεως ανέλαβε ο Άρτης Ιγνάτιος.

  4. Ο Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης Ανδρέας, υπέρτιμος και έξαρχος Βορείου Ηπείρου. 28-01-1995.
    Έδρα Κόνιτσα.

  5. Ο Ελασσώνος Βασίλειος, υπέρτιμος και έξαρχος Ολύμπου. 21-07-1995.
    Έδρα Ελασσώνα.

  6. Ο Νικοπόλεως και Πρεβέζης Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Παλαιάς Ηπείρου. 06-10-2012.
    Έδρα Πρέβεζα.

στ) Μητροπολίτες στα νησιά του Αιγαίου.

  1. Ο Μηθύμνης Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Λέσβου. 06-05-1984.
    Έδρα Καλλονή Λέσβου.

  2. Ο Μυτιλήνης, Ερεσού και Πλωμαρίου Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λέσβου. 20-11-1988.
    Έδρα Μυτιλήνη.

  3. Ο Λήμνου και Αγίου Ευστρατίου Ιερόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Αιγαίου πελάγους. 22-11-1988.
    Έδρα Μύρινα Λήμνου.
    Σημείωση: Κατόπιν της από 27-03-2012 Συνοδικής Πράξεως του Οικουμενικού Πατριαρχείου και της από 08-05-2012 αποφάσεως της Ιεράς Συνόδου της Ιεραρχίας της Εκκλησίας της Ελλάδος η Ι.Μ. Λήμνου μετωνομάστηκε σε "Λήμνου και Αγίου Ευστρατίου" (ΦΕΚ 120/8-5-2012 τ. Α΄).

  4. Ο Σάμου και Ικαρίας Ευσέβιος, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 22-07-1995.
    Έδρα Βαθύ Σάμου.

  5. Ο Χίου, Ψαρών και Οινουσσών Μάρκος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ιωνίας. 08-10-2011.
    Έδρα Χίος.

ζ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Σερβίων και Κοζάνης Αμβρόσιος. 11-10-1998.

η) Συνοδικοί Αρχιερείς.

Από 1 Ιανουαρίου 2012 μέχρι 31 Αυγούστου 2012:

  1. Ο Εδέσσης Ιωήλ.

  2. Ο Νευροκοπίου Ιερόθεος.

  3. Ο Ελευθερουπόλεως Χρυσόστομος.

  4. Ο Σερβίων Παύλος.

  5. Ο Αλεξανδρουπόλεως Άνθιμος.

  6. Ο Νεαπόλεως Βαρνάβας.

Από 1 Σεπτεμβρίου 2012 μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2012:

  1. Ο Φιλίππων Προκόπιος (Αντιπρόεδρος).

  2. Ο Δράμας Παύλος.

  3. Ο Σισανίου Παύλος.

  4. Ο Πολυανής Εμμανουήλ.

  5. Ο Λαγκαδά Ιωάννης.

  6. Ο Χίου Μάρκος.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 17 Ιουλίου 2020.