Γεννήθηκε στη Σάμο το 1912. Το 1914 η οικογένεια του εγκαταστάθηκε στο Βόλο. Εκεί ο Σταμούλης εργάστηκε σαν μουσικός και παράλληλα ήταν μόνιμος τενόρος της φημισμένης χορωδίας της «Ενώσεως Φιλομούσων«. Το 1937 ήρθε στην Αθήνα και το 1940 στην Αθήνα. Παίζει κιθάρα, τραγουδάει, και γράφει λαϊκό τραγούδι από το 1930.
Είναι γνωστός περισσότερο σαν Μπιρ Αλλάχ, όνομα που πήρε από την ομώνυμη επιτυχία του.
- Ορθιος με την κιθάρα ο Γιάννης Σταμούλης ή Μπιρ Αλάχ. Καθιστοί απ’τα αριστερά: Απόστολος Χατζηχρήστος, Λ.Γουναρόπουλος και Μήτσος Μπατάγιας (με την κιθάρα). Πειραιάς 1945.
- Ο Κερομύτης, ο Μπιρ Αλάχ και ο Μητσάκης σε φωτογραφία του 1944.
- Ο Γενίτσαρης, ο Μπιρ Αλάχ και ο Τσαγκάρης (καθιστοί) σε φωτογραφία του 1942.
Πρόσφατα σχόλια