Ημερολόγιο συμβάντων |
Ε.
ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ
ΡΩΣΙΑΣ
Ο Μακαριώτατος Πατριάρχης Μόσχας και πάσης Ρωσίας κ. Τύχων.
19-10-1897.
Έδρα Μόσχα.
α) Βικάριοι Αρχιερείς Επισκοπής Μόσχας.
Μητροπολίτες
-
Ο
Κρουτίτσης Ευσέβιος. 26-01-1897. (Εκλογή 18-02-1920, από
π. Βλαδιβοστόκ. Προαγωγή αυθημερόν).
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο
Κρουτίτσης Ιωάσαφ. 09-12-1912. (+ 03-02-1920).
Επίσκοποι
-
Ο Σερπουχώβου Αρσένιος.
08-06-1914.
-
Ο Βολοκολάμσκ Γερμανός.
14-09-1919.
-
Ο Δημητρώβου Σεραφείμ.
03-01-1920.
-
Ο Κολόμνας και Μπρονίτσης Θεοδόσιος.
18-05-1920.
-
Ο Βερεγίας Ιλαρίων.
24-05-1920.
-
Ο
Κασίρας Μελχισεδέκ. 26-09-1920.
-
Ο Ποδόλσκ Πέτρος.
08-10-1920.
-
Ο
Μοζάισκ Ιννοκέντιος. 05-12-1920.
β) Αρχιερείς στην Κεντρική Ευρωπαϊκή Ρωσία.
Μητροπολίτες
-
Ο Γιαροσλάβου και Ροστόβου Αγαθάγγελος.
10-09-1889.
Έδρα Γιαροσλάβ.
-
Ο Βλαδίμης και
Σούγιας Σέργιος.
25-02-1901. Έδρα Βλαδίμη.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο
Ριαζάν και Ζαράισκ Βενιαμίν. 26-10-1897. (Εκλογή 13-07-1920, από
Σιμπίρσκ).
Έδρα Ριαζάν.
-
Ο Κάτω Νοβγορόδου και Αρζαμά Ευδόκιμος. 04-01-1904.
Έδρα Νιζνίι Νόβγκοροντ.
-
Ο Κοστρομά και Γκάλιτς Σεβαστιανός.
08-09-1914. (Εκλογή 1920, από Μακαριέβου. Προαγωγή αυθημερόν).
Έδρα Κοστρομά.
Επίσκοποι
-
Ο Τούλας και
Οντοέβου Ιουβενάλιος.
24-08-1914.
Έδρα Τούλα.
Σημείωση: Το 1920 η Ι.Ε. Τούλας και Βενιώβου μετωνομάστηκε
σε "Τούλας και Οντοέβου".
-
Ο Τβερ και Κάσιν Σεραφείμ.
14-12-1914.
Έδρα Τβερ.
-
Ο Καλούγας και Μπορώβου Θεοφάνης.
31-05-1915.
Έδρα Καλούγα.
-
Ο Σμολένσκ και
Δορογκομπούη Φίλιππος.
06-08-1916. (Εκλογή 19-10-1920, από π. Αλάσκας).
Έδρα Σμολένσκ.
-
Ο Μπριάνσκ και Σέβσκ (χηρεύει).
Έδρα Μπριάνσκ.
Σημείωση: Η Ι.Ε. Μπριάνσκ και Σέβσκ ιδρύθηκε στις 22-12-1920
με απόσπαση από την Ι.Ε. Ορέλ.
Βικάριοι Αρχιεπίσκοποι
-
Ο [Μεγάλου] Ροστόβου Ιωσήφ.
15-03-1909. (Εκλογή 22-01-1920, από Ούγκλιτς. Προαγωγή αυθημερόν).
Βικάριος της Ι.Ε. Γιαροσλάβου.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο
Μιχαηλώβου Μητροφάνης. 15-07-1912.
Βικάριος της Ι.Ε. Ριαζάν.
-
Ο
Ρωμανόβου Κορνήλιος.
05-07-1915. (Εκλογή 31-01-1920, από Ρυμπίνσκ).
Βικάριος της Ι.Ε. Γιαροσλάβου.
-
Ο Σουσδαλίας Παύλος.
23-04-1916.
Βικάριος της Ι.Ε. Βλαδίμης.
-
Ο Νοβοσίλ Κορνήλιος.
17-09-1917. (Εκλογή 22-01-1920, από Κασίρας).
Βικάριος της Ι.Ε. Τούλας.
-
Ο Περεγιασλάβας Ζαλέσκι Δαμιανός.
29-04-1918.
Βικάριος της Ι.Ε. Βλαδίμης.
-
Ο Μούρομ
Σεραφείμ. 12-03-1919.
Βικάριος της Ι.Ε. Βλαδίμης.
-
Ο Στάριτσας Βόρις.
21-11-1919.
Βικάριος της Ι.Ε. Τβερ.
-
Ο Μπορώβου Αλέξιος.
01-12-1919.
Βικάριος της Ι.Ε. Καλούγας.
-
Ο
Λουκογιανώβου Νικόλαος. 22-12-1919. (+ Ιανουάριος 1920).
Βικάριος της Ι.Ε. Κάτω Νοβγορόδου.
-
Ο
Ιβανόβου Βοζνεσένσκ και Γιούρεβετς Ιερόθεος. 26-12-1919. (Εκλογή
03-07-1920, από Γιουρέβου-Πόλσκη).
Βικάριος της Ι.Ε. Βλαδίμης.
-
Ο Ούγκλιτς Σεραφείμ.
02-02-1920.
Βικάριος της Ι.Ε. Γιαροσλάβου.
-
Ο Λιούμπιμ Αμβρόσιος.
02-02-1920.
Βικάριος της Ι.Ε. Γιαροσλάβου.
-
Ο Αρζαμά Μιχαήλ.
-02-1920.
Βικάριος της Ι.Ε. Κάτω Νοβγορόδου.
-
Ο Λουκογιανώβου
Πολύκαρπος. 08-03-1920.
Βικάριος της Ι.Ε. Κάτω Νοβγορόδου.
-
Ο Νέου Τορζόκ Θεόφιλος.
08-03-1920.
Βικάριος της Ι.Ε. Τβερ.
-
Ο Ρυμπίνσκ Βασίλειος. 1920.
Βικάριος της Ι.Ε. Γιαροσλάβου.
-
Ο Μπελιώβου Ιγνάτιος.
05-04-1920.
Βικάριος της Ι.Ε. Τούλας.
-
Ο Παυλώβου
Ιουβενάλιος. 12-04-1920.
Βικάριος της Ι.Ε. Κάτω Νοβγορόδου.
-
Ο Οστασκώβου Γαβριήλ.
26-05-1920.
Βικάριος της Ι.Ε. Τβερ.
-
Ο Κοβρώβου Λεωνίδας.
12-07-1920.
Βικάριος της Ι.Ε. Βλαδίμης.
-
Ο Βασιλσούρσκ Μακάριος.
09-08-1920.
Βικάριος της Ι.Ε. Κάτω Νοβγορόδου.
-
Ο Επιφανώβου Βιτάλιος.
15-08-1920.
Βικάριος της Ι.Ε. Τούλας.
-
Ο Ροσλάβλ Βενιαμίν.
26-09-1920.
Βικάριος της Ι.Ε. Σμολένσκ.
-
Ο Κάσιν Αλέξανδρος.
1920.
Βικάριος της Ι.Ε. Τβερ.
γ) Αρχιερείς στην Βόρεια Ευρωπαϊκή Ρωσία.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Αρχαγγέλου και
Χολμογκόρης Ναθαναήλ.
29-02-1904.
Έδρα Αρχάγγελος.
-
Ο Βελίκι Ουστιούνγκ και Ούστ Βίμσκ Αλέξιος.
05-09-1904. (Προαγωγή 29-03-1920).
Έδρα Βελίκι Ουστιούνγκ.
-
Ο Βιάτκας και Σλομποδά Νίκανδρος.
10-07-1905. Έδρα Βιάτκα.
Επίσκοποι
-
Ο Βόλογδα και Τότμας Αλέξανδρος.
12-12-1904.
Έδρα Βόλογδα.
-
Ο Ολονέτς
και Πετροζαβόδσκ Ευγένιος. 16-12-1907. (+ 07-05-1920).
Έδρα Πετροζαβόδσκ.
-
Ο Ολονέτς και
Πετροζαβόδσκ Ευθύμιος. 18-03-1912. (Εκλογή Ιούνιος 1920, από
Γιακουτίας). Έδρα Πετροζαβόδσκ.
Τιτουλάριοι Επίσκοποι
-
Ο Βέλσκ Αντώνιος.
17-01-1910.
Βικάριος της Ι.Ε. Βόλογδα.
-
Ο
Καργκοπόλ Βαρσανούφιος.
26-08-1910.
Βικάριος της Ι.Ε. Ολονέτς.
-
Ο Σλομποδά Βίκτωρ.
26-12-1919. (Εκλογή Οκτώβριος 1920, από Ουρζούμ).
Βικάριος της Ι.Ε. Βιάτκας.
-
Ο
Ουρζούμ Ευσέβιος. 15-03-1920. (Εκλογή 03-12-1920, από Γιαράνσκ).
Βικάριος της Ι.Ε. Βιάτκας.
δ) Αρχιερείς στη Βορειοδυτική Ευρωπαϊκή Ρωσία
και τη Βαλτική.
Μητροπολίτες
-
Ο Νοβγορόδου και
Παλαιάς Ρωσίας Αρσένιος. 28-02-1899.
Έδρα Νόβγκοροντ.
-
Ο
Πετρουπόλεως και Γκντώβου Βενιαμίν. 24-01-1910.
Έδρα Πετρούπολη.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Ρίγας και Μιτάβας Ιωάννης.
11-02-1912. (Εκλογή Αύγουστος 1920, από Πένζας). Έδρα Ρίγα.
-
Ο Φινλανδίας και
Βιμπόργου Σεραφείμ.
07-09-1914. (Προαγωγή 1920).
Έδρα Βίμποργκ.
Επίσκοποι
-
Ο Πσκώβου
και Πορχώβου Γεννάδιος. 27-09-1909. (Εκλογή 02-02-1920, από Νάρβας).
Έδρα Πσκώβ.
Βικάριοι Αρχιεπίσκοποι
-
Ο
Παλαιάς Ρωσίας Δημήτριος. 02-02-1903.
Βικάριος της Ι.Ε. Νοβγορόδου.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο Τιχβίν Αλέξιος. 28-04-1913.
Βικάριος της Ι.Ε. Νοβγορόδου.
-
Ο Λούγκας Αρτέμιος.
30-07-1917.
Βικάριος της Ι.Ε. Πετρουπόλεως.
-
Ο Όχτας
Σίμων. 03-06-1918.
Βικάριος της Ι.Ε. Πετρουπόλεως.
-
Ο Κυριλλώβου Τύχων.
22-03-1920.
Βικάριος της Ι.Ε. Νοβγορόδου.
-
Ο Κρονστάνδης Βενέδικτος.
28-08-1920.
Βικάριος της Ι.Ε. Λένινγκραδ.
-
Ο Βαλντάη Ιωσήφ.
1920.
Βικάριος της Ι.Ε. Νοβγορόδου.
ε) Αρχιερείς στη Νότια Ευρωπαϊκή Ρωσία.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Βορόνεζ και
Ζαντόνσκ Τύχων. 02-02-1892. (+ 27-02-1892).
Έδρα Βορόνεζ.
-
Ο Κούρσκ και
Ομπογιάνου Ναζάριος. 24-10-1893. (Εκλογή 1920, από π. Χερσώνος).
Έδρα Κούρσκ.
-
Ο Βορόνεζ και
Ζαντόνσκ Τύχων. 26-05-1903. (Εκλογή 26-07-1920, από π. Αλατίρσκ).
Έδρα Βορόνεζ.
Επίσκοποι
-
Ο Ταμπώβου Ζηνόβιος.
11-12-1911. Έδρα Ταμπώβ.
-
Ο Ορέλ και Μτσένσκ Σεραφείμ.
03-04-1916.
Έδρα Ορέλ.
Σημείωση: Την 22-12-1920 η Ι.Ε. Ορέλ και Σέβσκ μετωνομάστηκε
σε "Ορέλ και Μτσένσκ".
-
Ο Πένζας και Σαράνσκ (χηρεύει). Έδρα Πένζα.
Βικάριοι Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Κρασνοσλομπόδσκ Γρηγόριος.
11-07-1910.
Βικάριος της Ι.Ε. Πένζας.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο
Οστρογκόζσκ Βλαδίμηρος.
09-05-1887.
Βικάριος της Ι.Ε. Βορόνεζ.
-
Ο Σάτσκ
Παύλος. 21-11-1897.
Βικάριος της Ι.Ε. Ταμπώβου.
-
Ο Γέλετς Αμβρόσιος.
31-07-1911.
Βικάριος της Ι.Ε. Ορέλ.
-
Ο Νόβο Οσκόλ Σεραφείμ. 1917.
Βικάριος της Ι.Ε. Κούρσκ.
-
Ο Μπελγορόδου Νίκων.
14-04-1920. (Εκλογή 1920, από Ρίλσκ).
Βικάριος της Ι.Ε. Κούρσκ.
-
Ο Βαλούηκη Φίλιππος.
14-11-1920.
Βικάριος της Ι.Ε. Βορόνεζ.
στ) Αρχιερείς Επαρχιών στον Βόλγα.
Μητροπολίτες
-
Ο Καζάν και Σβιάζσκ Κύριλλος.
06-08-1904. (Εκλογή 08-04-1920, από Τιφλίδος).
Έδρα Καζάν.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Σαμάρας και
Σταυρουπόλεως Φιλάρετος. 20-12-1898.
Έδρα Σαμάρα.
-
Ο Σαρατώβου και
Πετρώβου Δοσίθεος. 18-01-1909. (Προαγωγή 1920).
Έδρα Σαράτωβ.
-
Ο
Αστραχανίου
και Τσαρέβου Παλλάδιος. -02-1920. (Προαγωγή Φεβρουάριος 1920. +
01-06-1920).
Έδρα Άστραχαν.
Επίσκοποι
-
Ο Σιμπίρσκ και Συζράν (χηρεύει).
Έδρα Σιμπίρσκ (Ουλιανώβσκ).
-
Ο Τσαρίτσιν (χηρεύει).
Έδρα Τσαρίτσιν (Βολγογκράδ).
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο Τσιστοπόλεως Ανατόλιος.
29-06-1913.
Βικάριος της Ι.Ε. Καζάν.
-
Ο Μπαλασώβου Νήφων.
23-04-1918.
Βικάριος της Ι.Ε. Σαρατώβου.
-
Ο
Ενοταέβου Ανατόλιος. 21-09-1919.
Βικάριος της Ι.Ε. Αστραχανίου.
Σημείωση: Τον Μάρτιο του 1920 ο Επίσκοπος Ανατόλιος
εξελέγη Επίσκοπος Τσαρέβου. Ωστόσο τον Ιούνιο του ίδιου έτους
αποκαταστάθηκε ως Επίσκοπος Ενοταέβου.
-
Ο Αλατίρσκ Γουρίας.
26-01-1920.
Βικάριος της Ι.Ε. Σιμπίρσκ.
-
Ο Βόλσκ Ιώβ.
09-05-1920.
Βικάριος της Ι.Ε. Σαρατώβου.
-
Ο Μαμαντίς Ιωάσαφ.
12-07-1920.
Βικάριος της Ι.Ε. Καζάν.
-
Ο Τσεμποξάρυ Αθανάσιος.
20-11-1920.
Βικάριος της Ι.Ε. Καζάν.
ζ) Αρχιερείς στον Βόρειο Καύκασο.
Μητροπολίτες
-
Ο Ντον και Νοβοτσερκάσκ Μητροφάνης. 29-01-1906.
Έδρα Νοβοτσερκάσκ.
Επίσκοποι
-
Ο Βλαδικαυκάσου
και Μοζντόκ Μακάριος. 18-03-1901.
Έδρα Βλαντικαυκάς.
-
Ο Ροστόβου και
Ταϊγανίου Αρσένιος.
22-10-1910. Έδρα Ροστώβ να Ντονού.
-
Ο Καυκάσου και Σταυρουπόλεως Μιχαήλ.
03-07-1911.
Έδρα Σταυρούπολη.
-
Ο Κουμπάν και Κρασνοδάρ (χηρεύει). Έδρα Κρασνοδάρ (Αικατερινοδάρ).
Σημείωση: Τον Φεβρουάριο του 1920 εξελέγη Επίσκοπος Κουμπάν ο
π. Σεμιρέτσι Σέργιος, ο οποίος παύθηκε τον Νοέμβριο του ίδιου έτους.
Τον Δεκέμβριο του 1920 η Ι.Ε. Κουμπάν και
Αικατερινοδάρ μετωνομάστηκε σε "Κουμπάν και Κρασνοδάρ".
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο Αρμαβίρ
Συμεών. 1918.
Βικάριος της Ι.Ε. Κρασνοδάρ.
-
Ο Γέισκ Φίλιππος.
29-11-1920.
Βικάριος της Ι.Ε. Σταυρουπόλεως.
-
Ο Αλεξανδρόβσκογε (χηρεύει).
Βικάριος της Ι.Ε. Σταυρουπόλεως.
η) Αρχιερείς στα Ουράλια.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Ουράλσκ και Νικολαέβου Τύχων.
14-01-1901.
Έδρα Ουράλσκ.
Επίσκοποι
-
Ο Ουφάς
και Μενζελίνσκ Ανδρέας. 04-10-1907.
Έδρα Ουφά.
-
Ο
Αικατερινβούργου και Ιρμπίτσκης Γρηγόριος.
21-11-1908.
Έδρα Σβερδλόφσκ.
-
Ο Πέρμης και Κουνγκούρ Σίλβεστρος.
04-04-1910. (Εκλογή Μάιος 1920, από Βερεγίας). Έδρα Πέρμη.
-
Ο Σαραπούλ και
Γελάμπουγκας Αλέξιος.
26-12-1916.
Έδρα Σαραπούλ.
-
Ο Ορενβούργου
Αρίσταρχος. 01-03-1920.
Έδρα Ορενμπούργκ.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο Ζλατούστ Νικόλαος.
28-05-1917.
Βικάριος της Ι.Ε. Ουφάς.
-
Ο
Σολικάμσκ Βαρλαάμ. 15-06-1919. (+ 30-01-1920).
Βικάριος της Ι.Ε. Πέρμης.
θ) Αρχιερείς στη Δυτική Σιβηρία.
Μητροπολίτες
-
Ο
Αλτάισκ Μακάριος. 12-02-1884. (Εκλογή 19-08-1920, από π. Μόσχας).
Έδρα Ουλάλα (Γκόρνο Αλτάισκ).
-
Ο Τόμσκ
και Αλτάισκ Ιάκωβος. 28-04-1891. (Εκλογή 08-04-1920, από Καζάν).
Έδρα Τόμσκ.
Σημείωση: Στις 29-05-1920 ο Μητροπολίτης Ιάκωβος εξελέγη
Μητροπολίτης Ιρκούτσκ. Ωστόσο στις 12-07-1920 αποκαταστάθηκε στην Επισκοπή
Τόμσκ.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Μπίησκ και Αλτάισκ Ιννοκέντιος.
03-04-1905. (Προαγωγή 1920).
Έδρα Μπίησκ.
-
Ο Όμσκ και
Παυλουπόλεως Σίλβεστρος. 16-01-1911. (+ 26-02-1920).
Έδρα Όμσκ.
-
Ο Τομπόλσκ και
Σιβηρίας Νικόλαος. 16-06-1919. (Εκλογή 19-03-1920, από Σλομποδά).
Έδρα Τομπόλσκ.
Επίσκοποι
-
Ο Ακμόλας Γαβριήλ.
25-07-1910.
Έδρα Ακμόλα.
-
Ο Τσελιάμπινσκ και
Τριάδος Διονύσιος.
06-08-1912.
Έδρα Τσελιάμπινσκ.
-
Ο Όμσκ και
Παυλουπόλεως
Δημήτριος. 1920.
Έδρα Όμσκ.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο Σεμιμπαλαντίνσκ Κυπριανός.
04-12-1911.
Βικάριος της Ι.Ε. Όμσκ.
-
Ο
Πετροπαυλώβου Μεθόδιος. 10-02-1913.
Βικάριος της Ι.Ε. Όμσκ.
-
Ο Μπερεζώβου Ειρήναρχος.
16-07-1917.
Βικάριος της Ι.Ε. Τομπόλσκ.
ι) Αρχιερείς στην Ανατολική Σιβηρία και στην
Άπω Ανατολή.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Ιρκούτσκ και Βερχολένσκ Ανατόλιος.
10-12-1906. (Προαγωγή 23-04-1920. Εκλογή
12-07-1920, από π. Τόμσκ). Έδρα Ιρκούτσκ.
Σημείωση: Στις 29-05-1920 εξελέγη Μητροπολίτης Ιρκούτσκ ο
Τόμσκ Ιάκωβος, ο οποίος στις 12-07-1920 αποκαταστάθηκε στην Επισκοπή Τόμσκ.
Επίσκοποι
-
Ο Βλαδιβοστόκ και Παραθαλασσίας Μιχαήλ.
30-08-1907.
Έδρα Βλαδιβοστόκ.
-
Ο Ζαβαϊκάλης και
Νερτσίνσκ Μελέτιος.
22-11-1908.
Έδρα Τσιτά.
-
Ο
Ιενεσέης και Κρασνογιάρσκ Ναζάριος.
01-07-1912.
Έδρα Κρασνογιάρσκ.
-
Ο Αμούρ
και Μπλαγοβέσενσκ Ευγένιος. 20-01-1913.
Έδρα Μπλαγοβέσενσκ.
-
Ο
Καμτσάτκας και Πετροπαυλώβου Νέστωρ. 16-10-1916.
Έδρα Πετροπαυλώφσκ.
-
Ο Γιακουτίας και
Βιλιούϊσκ Σωφρόνιος. 10-06-1919. (Εκλογή 1920, από Σεμιρέτσι).
Έδρα Γιακούτσκ.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο Κίρενσκ Βόρις.
24-06-1912.
Βικάριος της Ι.Ε. Ιρκούτσκ.
ια) Αρχιερείς στην Ουκρανία.
Μητροπολίτες
-
Ο
Χερσώνος και Οδησσού
Πλάτων. 03-06-1902.
Έδρα Οδησσός.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Ταυρικής και
Συμφεροπόλεως Δημήτριος.
23-04-1902.
Έδρα Συμφερόπολη.
Επίσκοποι
-
Ο Κάμενετς Ποδόλσκ και
Βρατσλάβας Ποιμήν. 13-02-1911. Έδρα Κάμενετς Ποδόλσκ.
-
Ο Τσερνιγόβου και
Νιέζιν Παχώμιος. 30-08-1911.
Έδρα Τσερνιγώβ.
-
Ο Κιέβου και Γαλικίας (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Τσερκάσσι Ναζάριος. Έδρα Κίεβο.
-
Ο Αικατερινοσλάβ και Μαριουπόλεως (χηρεύει).
Έδρα Αικατερινοσλάβ (Δνεπροπετρώβ).
-
Ο Χαρκόβου και Αχτύρκας (χηρεύει). Έδρα Χάρκοβο.
-
Ο Βολυνίας και
Ζιτόμιρ (χηρεύει).
Έδρα Ζιτόμιρ.
-
Ο Πολτάβας και Περεγιασλάβας (χηρεύει). Τοποτηρητής ο π. Τούλας
Παρθένιος.
Έδρα Πολτάβα.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο Τσιγκιρίν Νικόδημος.
11-11-1907.
Βικάριος της Ι.Ε. Κιέβου.
-
Ο Βλαδίμης Βολυνίας Θαδδαίος.
21-12-1908.
Βικάριος της Ι.Ε. Βολυνίας.
-
Ο Τσερκάσσι Ναζάριος.
31-01-1910.
Βικάριος της Ι.Ε. Κιέβου.
-
Ο Μπελοτσερκώβου
και Σκβίρας Δημήτριος.
31-10-1910. (Εκλογή 1920, από Ουμάν).
Βικάριος της Ι.Ε. Κιέβου.
-
Ο
Πριλούκη Θεοφύλακτος. 24-04-1911.
Βικάριος της Ι.Ε. Πολτάβας.
-
Ο
Ελισάβετγκραδ Αλέξιος. 08-12-1913.
Βικάριος της Ι.Ε. Χερσώνος.
-
Ο
Κανέβου Βασίλειος. 06-08-1914.
Βικάριος της Ι.Ε. Πολτάβας.
-
Ο Νικολαγέβου Προκόπιος.
30-08-1914.
Βικάριος της Ι.Ε. Χερσώνος.
-
Ο Οστρόγκ Αβέρκιος.
29-06-1915.
Βικάριος της Ι.Ε. Βολυνίας.
-
Ο Αλεξανδρόβσκ και Παυλουπόλεως Ευλάμπιος.
30-07-1917.
Βικάριος της Ι.Ε. Αικατερινοσλάβ.
-
Ο
Μαριουπόλεως Ανδρέας. 1917.
Βικάριος της Ι.Ε. Αικατερινοσλάβ.
-
Ο Βιννίτσης Αμβρόσιος.
22-10-1918.
Βικάριος της Ι.Ε. Κάμενετς Ποδόλσκ.
-
Ο
Μπάλτας Γεράσιμος. 1918.
Βικάριος της Ι.Ε. Κάμενετς Ποδόλσκ.
-
Ο Σοσνίτσης Νικόλαος.
15-11-1919. (Εκλογή 1920, από Στάροντουμπ).
Βικάριος της Ι.Ε. Τσερνιγόβου.
-
Ο Χορόλ Βαρλαάμ.
1919. (Εκλογή 1920, από Λεμπέντιν).
Βικάριος της Ι.Ε. Πολτάβας.
-
Ο Λουμπένσκη
Σεραφείμ. 01-10-1920.
Βικάριος της Ι.Ε. Πολτάβας.
-
Ο Ουμάν
Πλάτων. 1920.
Βικάριος της Ι.Ε. Κιέβου.
ιβ) Αρχιερείς στην Πολωνία και τη Λευκορωσία.
Μητροπολίτες
-
Ο Βαρσοβίας και
Βιστούλα Σεραφείμ. 10-04-1905.
Έδρα Βαρσοβίας.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Γροδνό και
Μπρέστ Μιχαήλ. 31-01-1899.
Έδρα Γροδνό.
-
Ο
Μογιλιέβου και Μοστισλάβου Κωνσταντίνος. 29-07-1901.
Έδρα Μογιλιέβ.
-
Ο Πόλοτσκ και Βίτεμπσκ
Ιννοκέντιος. 29-06-1906. (Προαγωγή 1920). Έδρα Βίτεμπσκ.
-
Ο
Μίνσκ και Τουρώβου Γεώργιος, 01-07-1906.
Έδρα Μίνσκ.
Επίσκοποι
-
Ο
Πίνσκ και Νοβογρουδόκ Παντελεήμων. 02-06-1913. (Εκλογή 1920, από
Ντβίνας). Έδρα Πίνσκ.
Σημείωση: Το 1920 η Ι.Ε. Πολεσίας και Πίνσκ μετωνομάστηκε σε
"Πίνσκ και Νοβογρουδόκ".
-
Ο Χέλμ και Λιούμπλιν (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Μπιελοστόκ Βλαδίμηρος.
Έδρα Χέλμ.
-
Ο Λιθουανίας και Βίλνας (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Κοβνό Ελευθέριος.
Έδρα Βίλνα.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο Μπιελοστόκ Βλαδίμηρος.
03-06-1907.
Βικάριος της Ι.Ε. Γροδνό.
-
Ο Κοβνό Ελευθέριος.
21-08-1911.
Βικάριος της Ι.Ε. Λιθουανίας.
-
Ο Γομέλ Βαρλαάμ.
13-01-1913.
Βικάριος της Ι.Ε. Μογιλιέβου.
-
Ο Κρεμένετς Διονύσιος.
21-04-1913.
-
Ο Σλούτσκ Μελχισεδέκ.
08-09-1916.
Βικάριος της Ι.Ε. Μίνσκ.
ιγ) Αυτόνομη Εκκλησία της Εσθονίας.
Σημείωση: Στις 10-05-1920 η Εκκλησία της Εσθονίας ανακηρύχτηκε
Αυτόνομη.
Επίσκοπος
-
Ο
Ταλλίνης και πάσης
Εσθονίας Αλέξανδρος. 05-12-1920.
Έδρα Ταλλίνη.
ιδ) Αρχιερείς στην Κεντρική Ασία.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο
Τασκένδης και Τουρκεστάν Ιννοκέντιος. 14-12-1903.
Έδρα Τασκένδη.
Επίσκοποι
-
Ο Μπακού και
Κασπίας Παύλος.
01-10-1914.
Έδρα Μπακού.
ιε) Αρχιεπισκοπή Βορείου Αμερικής.
Επίσκοποι
-
Ο Αλεουτίων
και Βορείου Αμερικής Αλέξανδρος.
15-11-1909.
Έδρα Νέα Υόρκη.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο
Πιττσβούργου και των Καρπαθορώσων Στέφανος. 07-08-1916.
Έδρα Πίτσμπουργκ.
-
Ο Μπρούκλιν Ευθύμιος.
31-05-1917.
Διά τους Αραβόφωνους Ορθοδόξους.
ιστ) Λοιποί Αρχιερείς εν Υπερορία.
Επίσκοποι
-
Ο Πεκίνου και Κίνας Ιννοκέντιος.
03-06-1902.
Έδρα Πεκίνο.
-
Ο Τόκιο και Ιαπωνίας Σέργιος.
06-11-1905.
Έδρα Τόκιο.
-
Ο Σουπουργκάν και Ούρμιας Ηλίας.
25-01-1904. Έδρα Ούρμια Περσίας.
ιζ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.
-
Ο π.
Ουφάς και Μενζελίνσκ Χριστοφόρος. 25-05-1887.
-
Ο π. Αικατερινβούργου
και Ιρμπίτσκης Βλαδίμηρος. 20-12-1887.
-
Ο π.
Βλαδικαυκάσου και Μοζντόκ Γεδεών. 12-01-1892.
-
Ο π. Ορενβούργου Μεθόδιος.
02-06-1894. (Παύση 1920).
-
Ο π.
Πετρουπόλεως και Λαδόγκας Πιτιρίμ. 17-07-1894. (+ 21-02-1920).
-
Ο π. Κάτω Νοβγορόδου και Αρζαμά Ιωακείμ. 14-01-1896.
-
Ο π. Κιέβου και Γαλικίας Αντώνιος.
07-09-1897. (Παύση 1920).
-
Ο π. Ιρκούτσκ και
Βερχολένσκ Σεραφείμ. 23-08-1898.
-
Ο π. Μαύρης Θαλάσσης και Νοβορωσίσκ Σέργιος.
12-02-1899. (Παύση 1920).
-
Ο π.
Τούλας και Μπελιώβου Παρθένιος. 10-10-1899.
-
Ο π. Δημητρώβου Τρύφων.
01-07-1901.
-
Ο π.
Αικατερινοσλάβ και Μαριουπόλεως Αγαπητός. 07-04-1902.
-
Ο π. Ουφάς και
Μενζελίνσκ Μιχαίας.
19-05-1902.
-
Ο π. Βολυνίας και
Ζιτόμιρ Ευλόγιος. 12-01-1903. (Παύση 1920).
-
Ο π.
Βλαδικαυκάσου και Μοζντόκ Αντωνίνος. 02-03-1903.
-
Ο π. Σμολένσκ και
Δορογκομπούη Θεοδόσιος. 23-03-1903.
-
Ο π. Σαραπούλ και Γελάμπουγκας Παλλάδιος. 06-12-1903.
-
Ο π.
Αικατερινβούργου και Ιρμπίτσκης Σεραφείμ. 02-01-1905.
-
Ο π.
Κοστρομά και Γκάλιτς Ευγένιος. 27-11-1905.
-
Ο π. Πσκώβου και
Πορχώβου
Ευσέβιος. 28-05-1906.
-
Ο π. Κισινιώβου
και Χοτίνσκ Αναστάσιος. 29-06-1906.
-
Ο π.
Ολονέτς και Πετροζαβόδσκ Ιωαννίκιος. 30-09-1907.
-
Ο π. Κουμπάν
και Κρασνοδάρ Ιωάννης. 03-02-1908.
-
Ο π. Πολτάβας και Περεγιασλάβας Θεοφάνης.
22-02-1909. (Παύση 1920).
-
Ο π. Βολοκολάμσκ Θεόδωρος.
14-09-1909.
-
Ο π. Τσελιάμπινσκ και Τριάδος Γαβριήλ.
17-01-1910.
-
Ο π. Αικατερινοσλάβ και
Μαριουπόλεως Ερμογένης. 09-05-1910. (Παύση 1920).
-
Ο π. Τομπόλσκ και Σιβηρίας Βαρνάβας.
28-08-1911.
-
Ο π. Σεβαστουπόλεως
Μόδεστος. 04-08-1913.
-
Ο π. Κουμπάν Σέργιος.
01-12-1913. (Εκλογή Φεβρουάριος 1920, από π. Σεμιρέτσι).
-
Ο π. Κούρσκ και Ομπογιάνου Θεοφάνης.
15-12-1913. (Παύση 1920).
-
Ο π. Μοζάισκ Δημήτριος.
18-05-1914.
-
Ο π.
Ιρκούτσκ και Βερχολένσκ Ζωσιμάς. 10-08-1914. (Παύση Ιανουάριος
1920).
-
Ο π. Τσαρίτσιν Δαμιανός.
26-04-1916. (Παύση 1920).
-
Ο π. Σουμύ
Μητροφάνης. 05-06-1916. (Παύση 1920).
-
Ο π. Πινέγκας Παύλος.
19-03-1917. (Παύση 1920).
-
Ο π. Μπελγορόδου Απολλινάριος.
22-10-1917. (Παύση 1920).
-
Ο π. Μπαλάχνας Πέτρος.
02-02-1919.(Παύση 1920).
-
Ο π. Σεβαστουπόλεως Βενιαμίν.
10-02-1919. (Παύση 1920).
-
Ο π. Βασιλσούρσκ Βαρνάβας.
16-02-1920. (Παύση Αύγουστος 1920).
|