Γεννήθηκε στην Σμύρνη το 1867. Το 1923 ήρθε στην Αθήνα όπου και πέθανε στην Κατοχή. Ήταν ο κορυφαίος από τους περίφημους Μικρασιάτες λαϊκούς δημιουργούς που ήρθαν στην Ελλάδα μετά την καταστροφή. Κορυφαίος όπως και ο Παπάζογλου. Στα νιάτα του ταξίδεψε σε πολλά μέρη της Αφρικής και της Ευρώπης και μελέτησε την τοπική λαϊκή μουσική. Πέρα από τις απεριόριστες μουσικές γνώσεις που είχε ήταν και άριστος μουσικός (έπαιζε πολλά όργανα και κυρίως μαντολίνο).
Όπως, αργότερα, γίνηκε με τον Μάρκο Βαμβακάρη έτσι και στην περίοδο 1922-1935 το λαϊκό μας τραγούδι στηρίχθηκε πάνω στον Τούντα και Παπάζογλου. Σήμερα πολλοί παρουσιάζουν τα τραγούδια του σαν δικά τους
- Ο Παναγιώτης Τούντας
- Κώστας Μαρσέλος ή Νούρος. Αρχισε να τραγουδάει το 1911 στη Σμύρνη, στο πλάι του Παν. Τούντα ή Τάταρη. Υπήρξε περίφημος τραγουδιστής. Μετά το 1922 συνέχισε στην Αθήνα, όπου ήρθε. Πέθανε πριν λίγα χρόνια, στη Σύρα.
Συνθέσεις του:
Κρασοπίνω με Κώστα Τσανάκο (1936)
Το μαναβάκι με Γκόγκο και Δ. Σάγια (1940)
Το μινόρε της ταβέρνας με Παγιουμτζή και Νότα Καλλέλη (1939)
Πρόσφατα σχόλια