Η παρούσα έρευνα διενεργείται στα πλαίσια της διπλωματικής μου εργασίας στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών: «Μαθηματικά και Σύγχρονες Εφαρμογές» με κατεύθυνση: «Υπολογιστικά Μαθηματικά ? Πληροφορική στην Εκπαίδευση» και εξειδίκευση: «Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών στην Εκπαίδευση» του Τμήματος Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Πατρών, υπό την εποπτεία του Αναπληρωτή Καθηγητή του ΕΑΠ κ. Αχ. Καμέα.