Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 1910

Ημερολόγιο συμβάντων

Α. ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΝ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ

Η Αυτού Θειοτάτη Παναγιότης ο Αρχιεπίσκοπος Κωνσταντινουπόλεως, Νέας Ρώμης και Οικουμενικός Πατριάρχης κ. Ιωακείμ ο Γ΄. 11-12-1864.

Έδρα Κωνσταντινούπολη.

α) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες.

  1. Ο Σάρδεων Μιχαήλ. 15-07-1901.

β) Βοηθοί Επίσκοποι της Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως και τιτουλάριοι Επίσκοποι.

  1. Ο Παμφίλου Μελισσηνός. 09-11-1897.
    Βοηθός της Ι.Α. Κωνσταντινουπόλεως.

  2. Ο Σεβαστείας Άνθιμος. 17-09-1900.
    Εν Παρισίοις.

  3. Ο Μυρέων Αθανάσιος. 28-05-1906.
    Βοηθός της Ι.Α. Κωνσταντινουπόλεως.

  4. Ο Θεοδωρουπόλεως Λεόντιος. 06-11-1906.
    Βοηθός της Ι.Α. Κωνσταντινουπόλεως.

  5. Ο Αργυρουπόλεως Γερμανός. 08-04-1907.
    Βοηθός της Ι.Α. Κωνσταντινουπόλεως.

  6. Ο Μελιτουπόλεως Γερμανός. 14-04-1907.
    Εν Κωνσταντινουπόλει.

  7. Ο Φωτικής Χρυσόστομος. 20-01-1908.
    Εν Κωνσταντινουπόλει.

  8. Ο Χριστουπόλεως Ιάκωβος. 16-03-1908.

  9. Ο Χαριουπόλεως Κωνσταντίνος. 06-04-1908.
    Εν Κωνσταντινουπόλει.

  10. Ο Κωνσταντίας Ιωάννης. 29-11-1909.
    Βοηθός της Ι.Α. Κωνσταντινουπόλεως.

  11. Ο Σταυρουπόλεως Χριστοφόρος. 12-12-1910.
    Βοηθός της Ι.Α. Κωνσταντινουπόλεως.

γ) Μητρόπολη Εφέσου.

Μητροπολίτης

  1. Ο Εφέσου Ιωακείμ, υπέρτιμος και Έξαρχος πάσης Ασίας. 05-01-1885.
    Έδρα Μαγνησία (Manisa).

Επίσκοπος

  1. Ο Ανέων Άνθιμος. 10-07-1883.
    Έδρα Σώκια (Soke).

Βοηθός Επίσκοπος

  1. Ο Μυρίνης Αλέξανδρος. 18-07-1910.
    Βοηθός της Ι.Μ. Εφέσου.

δ) Μητρόπολη Σμύρνης.

Μητροπολίτες

  1. Ο Σμύρνης Βασίλειος, υπέρτιμος και έξαρχος Ασίας. 27-09-1865. (+ 23-01-1910).
    Έδρα Σμύρνη (Smyrna).

  2. Ο Σμύρνης Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Ασίας. 23-05-1902. (Εκλογή 11-03-1910, από Δράμας).
    Έδρα Σμύρνη (Smyrna).

Επίσκοπος

  1. Ο Μοσχονησίων Νικόδημος. 19-04-1892.
    Έδρα Μοσχονήσια (Youda).

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Τράλλεων Χρυσόστομος. 26-12-1910.
    Βοηθός της Ι.Μ. Σμύρνης.

 ε) Λοιποί Μητροπολίτες των εν Μικρά Ασία Μητροπόλεων.

  1. Ο Χαλκηδόνος Γερμανός, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βιθυνίας. 12-03-1867.
    Έδρα Χαλκηδόνα (Kadikoy).

  2. Ο Νικαίας Ιερώνυμος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βιθυνίας. 27-07-1877. (+ 29-03-1910).
    Έδρα Κίος (Gemlik).

  3. Ο Προικοννήσου Σωφρόνιος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Προποντίδος. 30-10-1877.
    Έδρα Μαρμαράς (Marmara).

  4. Ο Κρήνης Θεόκλητος, υπέρτιμος. 17-12-1878.
    Έδρα Κρήνη (Cesme).

  5. Ο Νικομηδείας Αλέξανδρος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βιθυνίας. -05-1881. (Εκλογή 25-11-1910, από Θεσσαλονίκης).
    Έδρα Νικομήδεια (Izmit).

  6. Ο Καισαρείας Σωφρόνιος, υπέρτιμος των υπερτίμων και έξαρχος πάσης Ανατολής. -08-1886. (Εκλογή 27-03-1910, από Αγκύρας).
    Έδρα Ι. Μονή Τιμίου Προδρόμου Φλαβιανών (Zincidere).

  7. Ο Κυζίκου Γρηγόριος, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Ελλησπόντου. 29-08-1887.
    Έδρα Αρτάκη (Erdek).

  8. Ο Ικονίου Αθανάσιος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λυκαονίας. 23-07-1889.
    Έδρα Νίγδη (Nigde).

  9. Ο Νικαίας Βασίλειος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βιθυνίας. 24-09-1889. (Εκλογή 13-05-1910, από Πελαγωνείας).
    Έδρα Κίος (Gemlik).

  10. Ο Ηλιουπόλεως και Θυατείρων Πανάρετος, υπέρτιμος. -02-1892. (Εκλογή 12-08-1910, από Καλλιουπόλεως).
    Έδρα Τράλλες (Aydin).

  11. Ο Προύσης Δωρόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος Βιθυνίας. 15-03-1892.
    Έδρα Προύσα (Bursa).

  12. Ο Νεοκαισαρείας και Κοτυώρων Αμβρόσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Πόντου Πολεμονειακού. 14-03-1893.
    Έδρα Κοτύωρα (Ordu).

  13. Ο Φιλαδελφείας Προκόπιος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λυδίας. 13-03-1894.
    Έδρα Φιλαδέλφεια (Alasehir).

  14. Ο Πισιδίας Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος Σίδης, Μυρέων και Ατταλείας. 20-07-1895.
    Έδρα Σπάρτη (Isparta).

  15. Ο Αμασείας Γερμανός, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Ευξείνου Πόντου. 25-02-1896.
    Έδρα Αμισός (Samsun).

  16. Ο Τραπεζούντος Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λαζικής. 10-03-1896.
    Έδρα Τραπεζούντα (Trabzon).

  17. Ο Κολωνείας Πολύκαρπος, υπέρτιμος. 16-05-1899.
    Έδρα Νικόπολη (Sebinkarahisar).

  18. Ο Αγκύρας και Κοτυαείου Γερβάσιος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Γαλατίας. 06-08-1901. (Εκλογή 01-04-1910, από Κορυτσάς).
    Έδρα Άγκυρα (Ankara).

  19. Ο Κυδωνιών Γρηγόριος, υπέρτιμος. 03-11-1902.
    Έδρα Κυδωνίες (Ayvalik).

  20. Ο Χαλδίας και Χεροιάνων Λαυρέντιος, υπέρτιμος και έξαρχος Ελενοπόντου. 22-05-1905.
    Έδρα Αργυρούπολη (Gumushane).

  21. Ο Ροδοπόλεως Κύριλλος,  υπέρτιμος. 04-10-1909.
    Έδρα Δικαιόσημο (Cevizlik).

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Αριστείας Ιερόθεος. 17-12-1900.
    Βοηθός της Ι.Μ. Αμασείας.

  2. Ο Αμφιπόλεως Ευγένιος. 07-05-1906.
    Βοηθός της Ι.Μ. Νικαίας.

  3. Ο Δαφνουσίας Κωνσταντίνος. 14-09-1908.
    Βοηθός της Ι.Μ. Χαλκηδόνος.

  4. Ο Πατάρων Μελέτιος. 19-12-1910.
    Βοηθός της Ι.Μ. Πισιδίας.

  • Πατριαρχική Εξαρχία Χουττουρά.

Πατριαρχικός Έξαρχος:
Έδρα Ιερά Μονή Αγίου Γεωργίου Χουττουρά.

στ) Μητροπολίτες των εν Θράκη Μητροπόλεων.

  1. Ο Ηρακλείας και Ραιδεστού Γρηγόριος, πρόεδρος των υπερτίμων και έξαρχος πάσης Θράκης και Μακεδονίας. 30-03-1875.
    Έδρα Ραιδεστός (Tekirdag).

  2. Ο Σωζοαγαθουπόλεως Δωρόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος Μαύρης θαλάσσης. 07-06-1875.
    Έδρα Σωζόπολη (Sozopol). Προσωρινή έδρα Αγαθούπολη (Ahtopol).

  3. Ο Δέρκων Καλλίνικος, υπέρτιμος και έξαρχος Βοσπόρου, Θρακικού και Κυανέων. 12-11-1878.
    Έδρα Θεραπεία (Tarabya).

  4. Ο Ξάνθης και Καβάλας Άνθιμος, υπέρτιμος. 18-01-1887. (Εκλογή 25-11-1910, από Σαράντα Εκκλησιών).
    Έδρα Ξάνθη.

  5. Ο Αγχιάλου Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος Μαύρης θαλάσσης. 13-06-1887.
    Έδρα Αγχίαλος (Pomorie). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  6. Ο Διδυμοτείχου Φιλάρετος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ροδόπης. 22-05-1888.
    Έδρα Διδυμότειχο.

  7. Ο Σηλυβρίας Διονύσιος, υπέρτιμος. 20-10-1888.
    Έδρα Σηλύβρια (Silivri).

  8. Ο Μαρωνείας Νικόλαος, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 23-02-1892.
    Έδρα Κομοτηνή.

  9. Ο Τυρολόης και Σερεντίου Νικηφόρος, υπέρτιμος. 30-08-1892.
    Έδρα Τυρολόη (Corlu).

  10. Ο Αδριανουπόλεως Πολύκαρπος, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Αιμιμόντου. 06-06-1894. (Εκλογή 12-08-1910, από Ελασσώνος).
    Έδρα Αδριανούπολη (Edirne).

  11. Ο Βιζύης και Μηδείας Άνθιμος, υπέρτιμος και έξαρχος Μαύρης Θαλάσσης. 25-11-1899.
    Έδρα Βιζύη (Vize).

  12. Ο Φιλιππουπόλεως Σμάραγδος, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης Δραγοβιτίας. 27-02-1900. (Εκλογή 05-08-1910, από Μογλενών).
    Έδρα Φιλιππούπολη (Plovdiv). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  13. Ο Γάνου και Χώρας Σεραφείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης παραλίας. 14-05-1900.
    Έδρα Χώρα (Hora).

  14. Ο Αίνου και Τραϊανουπόλεως Ιωακείμ, υπέρτιμος. 01-12-1902.
    Έδρα (Δεδέ Αγάτς) Αλεξανδρούπολη.

  15. Ο Μυριοφύτου και Περιστάσεως Φιλόθεος, υπέρτιμος. 02-03-1903.
    Έδρα Μυριόφυτο (Murtefte).

  16. Ο Σαράντα Εκκλησιών Αγαθάγγελος, υπέρτιμος. 18-05-1903. (Εκλογή 25-11-1910, από Ελαίας).
    Έδρα Σαράντα Εκκλησιές (Kirklaeri).

  17. Ο Λιτίτσης Νικόδημος, υπέρτιμος. 25-02-1907.
    Έδρα Ορτάκιοϊ (Ivaylovgrad).

  18. Ο Καλλιουπόλεως και Μαδύτου Καλλίνικος, υπέρτιμος. 31-08-1908. (Εκλογή 12-08-1910, από Αδριανουπόλεως).
    Έδρα Καλλίπολη (Gelibolu).

  19. Ο Μετρών και Αθύρων Γρηγόριος, υπέρτιμος. 27-09-1909.
    Έδρα Μέτρες (Catalca).

  20. Ο Μεσημβρίας, υπέρτιμος και έξαρχος Μαύρης θαλάσσης (χηρεύει).
    Έδρα Μεσημβρία (Nesebar).

  21. Ο Βάρνης, υπέρτιμος και έξαρχος Μαύρης θαλάσσης (χηρεύει).
    Έδρα Βάρνα (Varna).

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Ναζιανζού Ιωάννης. 05-09-1910.
    Βοηθός της Ι.Μ. Ηρακλείας.

ζ) Μητρόπολη Θεσσαλονίκης.

Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Θετταλίας. 14-01-1890. (Εκλογή 25-11-1910, από Ξάνθης).
Έδρα Θεσσαλονίκη.

 Επίσκοποι

  1. Ο Ιερισσού και Αγίου Όρους Παρθένιος. 22-01-1887.
    Έδρα Λιαριγκόβη (Αρναία) Χαλκιδικής.

  2. Ο Αρδαμερίου Δωρόθεος. 10-11-1896.
    Έδρα Γαλάτιστα Χαλκιδικής.

  3. Ο Κίτρους Παρθένιος. 22-02-1904.
    Έδρα Κατερίνη.

  4. Ο Πολυανής και Βαρδαριωτών Φώτιος. 01-07-1907.
    Έδρα Δοϊράνη (Star Dojran).

  5. Ο Καμπανίας Φώτιος. 29-08-1907.
    Έδρα Κουλακιά (Χαλάστρα) Θεσσαλονίκης.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Ροδοστόλου Αλέξανδρος. 27-10-1907.
    Βοηθός της Ι.Μ. Θεσσαλονίκης.

η) Λοιποί των εν Μακεδονία και Θεσσαλία Μητροπόλεων Μητροπολίτες.

  1. Ο Σερβίων και Κοζάνης Κωνστάντιος, υπέρτιμος. 07-03-1876. (+ 14-06-1910).
    Έδρα Κοζάνη.

  2. Ο Σερβίων και Κοζάνης Φώτιος, υπέρτιμος.14-08-1877. (Εκλογή 05-08-1910, από Φιλιππουπόλεως).
    Έδρα Κοζάνη.
    Σημείωση: Την 01-07-1910 εξελέγη Μητροπολίτης Σερβίων ο Γάνου Σεραφείμ, ο οποίος δεν αποδέχθηκε την εκλογή.

  3. Ο Βερροίας και Ναούσης Λουκάς, υπέρτιμος και έξαρχος Θετταλίας. 02-02-1886.
    Έδρα Βέρροια.

  4. Ο Δεβρών και Βελισσού Παρθένιος, υπέρτιμος. 08-07-1895.
    Έδρα Βελεσσά (Veles).

  5. Ο Καστορίας Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Άνω Μακεδονίας. 15-12-1896.
    Έδρα Καστοριά.

  6. Ο Σερρών Απόστολος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Μακεδονίας. 08-07-1901.
    Έδρα Σέρρες.

  7. Ο Βοδενών Τιμόθεος, υπέρτιμος. 08-07-1901. (Εκλογή 18-05-1910, από Μεσημβρίας).
    Έδρα Βοδενά (Έδεσσα).

  8. Ο Στρωμνίτσης και Τιβεριουπόλεως Αρσένιος. υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 12-08-1901. (Εκλογή 10-06-1910, από Ειρηνουπόλεως).
    Έδρα Στρώμνιτσα (Strumica).

  9. Ο Δράμας και Ζιχνών Αγαθάγγελος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 07-10-1901. (Εκλογή 13-03-1910, από Γρεβενών).
    Έδρα Δράμα.

  10. Ο Πελαγωνείας Στέφανος, υπέρτιμος και έξαρχος Άνω Μακεδονίας. 31-03-1902. (Εκλογή 13-05-1910, από Βοδενών).
    Έδρα Μοναστήρι (Bitola).

  11. Ο Πρεσπών και Αχριδών Ιωακείμ, υπέρτιμος. 17-11-1902.
    Έδρα Κρούσοβο (Kruševo).

  12. Ο Ελευθερουπόλεως Γερμανός, υπέρτιμος. 15-08-1903.
    Έδρα Πράβι (Ελευθερούπολη).

  13. Ο Κασσανδρείας Ειρηναίος, υπέρτιμος και έξαρχος κόλπου Θερμαϊκού. 02-11-1903.
    Έδρα Πολύγυρος Χαλκιδικής.

  14. Ο Σκοπίων Βικέντιος, υπέρτιμος και έξαρχος Κάτω Μυσίας. 15-10-1905.
    Έδρα Σκόπια (Skopje).

  15. Ο Μελενίκου Αιμιλιανός, υπέρτιμος. 10-09-1906.
    Έδρα Μελένικο (Melnik).

  16. Ο Σισανίου και Σιατίστης Ιερόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 08-10-1906.
    Έδρα Σιάτιστα.

  17. Ο Γρεβενών Αιμιλιανός, υπέρτιμος. 26-10-1906. (Εκλογή 16-03-1910, από Πέτρας).
    Έδρα Γρεβενά.

  18. Ο Νευροκοπίου Δαμασκηνός, υπέρτιμος. 15-08-1907.
    Έδρα Νευροκόπι (Gotse Delchev).

  19. Ο Μογλενών Κωνστάντιος, υπέρτιμος. 08-08-1910.
    Έδρα Φλώρινα.

  20. Ο Ελασσώνος και Δομενίκου Νεόφυτος, υπέρτιμος. 22-08-1910.
    Έδρα Ελασσώνα.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Γλαβινίτσης Βαρνάβας. 10-04-1910.
    Βοηθός της Ι.Μ. Δεβρών.

θ) Μητροπολίτες των εν Ηπείρω Μητροπόλεων.

  1. Ο Νικοπόλεως και Πρεβέζης Ναθαναήλ, υπέρτιμος και έξαρχος Παλαιάς Ηπείρου. 04-02-1879. (+ 13-01-1910).
    Έδρα Πρέβεζα.

  2. Ο Δρυϊνουπόλεως και Δελβίνου Βασίλειος, υπέρτιμος. 14-02-1893.
    Έδρα Αργυρόκαστρο (Gjirokastër).

  3. Ο Νικοπόλεως και Πρεβέζης Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Παλαιάς Ηπείρου. 24-07-1894. (Εκλογή 13-03-1910, από Ρόδου).
    Έδρα Πρέβεζα.

  4. Ο Ιωαννίνων Γερβάσιος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ηπείρου και Κερκύρας. 30-04-1895. (Εκλογή 16-03-1910, από Καισαρείας).
    Έδρα Ιωάννινα.

  5. Ο Παραμυθίας και Φιλιατών Νεόφυτος, υπέρτιμος. 28-09-1897.
    Έδρα Παραμυθιά.

  6. Ο Δυρραχίου Ιωάννης, υπέρτιμος. 1899.
    Έδρα Ελβασάνιο (Elbasan).

  7. Ο Κορυτσάς Γερμανός, υπέρτιμος και έξαρχος Άνω Μακεδονίας. 02-03-1903. (Εκλογή 08-06-1910, από Στρωμνίτσης).
    Έδρα Κορυτσά (Korça).
    Σημείωση: Στις 13-05-1910 εξελέγη Μητροπολίτης Κορυτσάς ο Αρχιμανδρίτης Δημήτριος Γεωργιάδης, ο οποίος δεν αποδέχθηκε την εκλογή.

  8. Ο Βελλάς και Κονίτσης Σπυρίδων, υπέρτιμος. 16-07-1906.
    Έδρα Κόνιτσα.

  9. Ο Βελεγράδων Καλλίνικος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Αλβανίας. 13-09-1909.
    Έδρα Βελέγραδα (Berati).

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Περιστεράς Μελέτιος. 12-09-1899.
    Βοηθός της Ι.Μ. Ιωαννίνων.

  • Πατριαρχική Εξαρχία Μετσόβου.

Προσωρινός Πατριαρχικός Έξαρχος: Αρχιμανδρίτης Θεοδόσιος Μπαλτατζής.
Έδρα Μέτσοβο.

ι) Ημιαυτόνομος Εκκλησία της Κρήτης.

Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Κρήτης Ευμένιος, υπέρτιμος και έξαρχος Ευρώπης. 28-12-1886.
Έδρα Ηράκλειο.

Επίσκοποι

  1. Ο Κυδωνίας και Αποκωρώνου Νικηφόρος. 04-02-1879.
    Έδρα Χανιά.

  2. Ο Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου Διονύσιος. 08-03-1881. (+ 12-06-1910).
    Έδρα Ρέθυμνο.

  3. Ο Πέτρας Τίτος. 23-12-1889
    Έδρα Νεάπολη Λασιθίου.

  4. Ο Ιεράς και Σητείας Αμβρόσιος. 28-01-1890.
    Έδρα Ιεράπετρα.

  5. Ο Λάμπης και Σφακίων Αγαθάγγελος. 17-03-1896.
    Έδρα Ιερά Μονή Αγίου Πνεύματος (Κισσός Αγίου Βασιλείου).

  6. Ο Αρκαδίας Βασίλειος. 30-06-1902.
    Έδρα Άγιοι Δέκα Ηρακλείου.

  7. Ο Κισάμου και Σελίνου Άνθιμος. 20-07-1903.
    Έδρα Καστέλλι Κισάμου.

  8. Ο Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου Χρύσανθος. 28-10-1910.
    Έδρα Ρέθυμνο.

ια) Λοιποί Μητροπολίτες των εν ταις νήσοις του Αιγαίου Μητροπόλεων.

  1. Ο Μηθύμνης Στέφανος, υπέρτιμος και έξαρχος Λέσβου. 04-10-1887.
    Έδρα Καλλονή Λέσβου.

  2. Ο Κώου Αγαθάγγελος, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 29-04-1890.
    Έδρα Κως.

  3. Ο Χίου Ιερώνυμος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ιωνίας. 02-04-1892.
    Έδρα Χίος.

  4. Ο Ρόδου Γεράσιμος, υπέρτιμος και έξαρχος πασών Κυκλάδων νήσων. 03-05-1892. (Εκλογή 13-03-1910, από Ιωαννίνων).
    Έδρα Ρόδος.

  5. Ο Λέρου και Καλύμνου Γερμανός, υπέρτιμος και έξαρχος Σποράδων νήσων. 27-06-1893.
    Έδρα Κάλυμνος.

  6. Ο Μυτιλήνης Κύριλλος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λέσβου. 18-05-1897.
    Έδρα Μυτιλήνη.

  7. Ο Καρπάθου και Κάσου Ευγένιος, υπέρτιμος. 27-06-1899.
    Έδρα Απέρειο Καρπάθου.

  8. Ο Σάμου και Ικαρίας Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 23-02-1903.
    Έδρα Βαθύ Σάμου.

  9. Ο Λήμνου και Αγίου Ευστρατίου Γεννάδιος, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Αιγαίου πελάγους. 09-10-1905.
    Έδρα Μύρινα Λήμνου.

  10. Ο Ίμβρου Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Αιγαίου πελάγους. 06-08-1908.
    Έδρα Ίμβρος (Imroz Adasi).

  • Πατριαρχική Εξαρχία Πάτμου.

Πατριαρχικός Έξαρχος:  Αρχιμανδρίτης Γρηγόριος Πτέρης.
Έδρα Πάτμος.

ιβ) Μητροπολίτες των εν Βοσνία, Ερζεγοβίνη και Παλαιά Σερβία Μητροπόλεων.

  1. Ο Βόσνης Ευγένιος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Δαλματίας. 17-12-1900.
    Έδρα Σεράγεβο (Sarajevo).

  2. Ο Ρασκοπρεσρένης Νικηφόρος, υπέρτιμος και έξαρχος Άνω Μυσίας. 21-01-1901.
    Έδρα Πρίζρεν (Prizren).

  3. Ο Ερσεκίου Πέτρος, υπέρτιμος και έξαρχος Άνω Μυσίας. 27-05-1903.
    Έδρα Μόσταρ (Mostar).

  4. Ο Βανιαλούκας και Βιχάτσης Βασίλειος, υπέρτιμος. 28-09-1908.
    Έδρα Βανιαλούκα (Banja Luka).

  5. Ο Σβορνικίου Ιλαρίων, υπέρτιμος και έξαρχος Δαλματίας. 02-05-1910.
    Έδρα Τούζλα (Tuzla).

ιγ) Εφησυχάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Κωνσταντινουπόλεως Άνθιμος ο Ζ΄. 13-07-1869.

  2. Ο π. Κωνσταντινουπόλεως Κωνσταντίνος ο Ε΄. 30-01-1876.

  3. Ο π. Ιωαννίνων Σωφρόνιος. 19-06-1863. (+ 15-11-1910).

  4. Ο π. Ηλιουπόλεως και Θυατείρων Ταράσιος. 30-06-1867. (Παραίτηση 12-08-1910).

  5. Ο π. Ερσεκίου Ιγνάτιος. 27-01-1868.

  6. Ο π. Αδριανουπόλεως Κύριλλος. 15-02-1870.

  7. Ο π. Ελευθερουπόλεως Μακάριος. 02-05-1870. (+ 14-04-1910).

  8. Ο π. Μετρών και Αθύρων Δοσίθεος. -03-1872.

  9. Ο π. Μογλενών Καλλίνικος. 02-04-1872.

  10. Ο Λεοντοπόλεως Νεόφυτος. 21-07-1874.

  11. Ο π. Κορυτσάς Χρύσανθος. 15-09-1874.

  12. Ο π. Νικομηδείας Φιλόθεος. 31-08-1875. (Παραίτηση 23-11-1910).

  13. Ο π. Ανέων Κωνσταντίνος. 02-11-1875.

  14. Ο π. Δρυϊνουπόλεως Γρηγόριος. 28-11-1876.

  15. Ο π. Κώου Παύλος. 21-09-1880.

  16. Ο π. Καρπάθου και Κάσου Νείλος. 28-08-1883.

  17. Ο π. Κασσανδρείας Ιωάννης. 30-01-1885.

  18. Ο π. Αίνου Λεόντιος. 29-09-1885.

  19. Ο Λαμψάκου Γεννάδιος. 03-11-1885. (+ 27-04-1910).

  20. Ο π. Ροδοπόλεως Λεόντιος. 16-03-1886.

  21. Ο π. Μεσημβρίας Χαρίτων. 21-09-1886.

  22. Ο π. Χίου Κωνσταντίνος. 26-07-1887.

  23. Ο π. Κώου Νικόδημος. 17-03-1891.

  24. Ο π. Μετρών και Αθύρων Ιωακείμ. -08-1892.

  25. Ο π. Σωζοαγαθουπόλεως Κωνσταντίνος. 18-02-1896.

  26. Ο π. Δεβρών και Βελισσού Πολύκαρπος. 06-02-1900.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 28 Οκτωβρίου 2018.