Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 2020

Ημερολόγιο συμβάντων

Α. ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΝ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ

Η Αυτού Θειοτάτη Παναγιότης ο Αρχιεπίσκοπος Κωνσταντινουπόλεως, Νέας Ρώμης και Οικουμενικός Πατριάρχης κ. Βαρθολομαίος. 25-12-1973.

Έδρα Κωνσταντινούπολη.

α) Μητροπολίτες των εν Τουρκία Μητροπόλεων (κατά τα πρεσβεία χειροτονίας).

  1. Ο Ηλιουπόλεως και Θείρων Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Λυδίας και πάσης Καρίας. 19-12-1970.
    Έδρα Τράλλες (Aydin). Διαμένει εμπερίστατος στο Λονδίνο.

  2. Ο Βριούλων Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Ερυθραίας. 01-01-1971.
    Έδρα Βρίουλα (Urla). Διαμένει εμπερίστατος στη Θεσσαλονίκη.

  3. Ο Αγκύρας Ιερεμίας, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Γαλατίας. 31-01-1971.
    Έδρα ’γκυρα (Ankara). Διαμένει εμπερίστατος εκτός της Επαρχίας του.

  4. Ο Νικαίας Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βιθυνίας. 16-01-1972.
    Έδρα Κίος (Gemlik). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  5. Ο Χαλκηδόνος Αθανάσιος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βιθυνίας. 24-09-1972.
    Έδρα Χαλκηδόνα (Kadikoy).

  6. Ο Νικομηδείας Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βιθυνίας. 23-09-1973.
    Έδρα Νικομήδεια (Izmit). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  7. Ο Μετρών και Αθύρων Δημήτριος, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης παραλίας 09-11-1980. (Εκλογή 31-08-2020, από Θερμών).
    Έδρα Μέτρες (Catalca). Διαμένει εμπερίστατος στη Θεσσαλονίκη.

  8. Ο Μοσχονησίων Κύριλλος, υπέρτιμος και έξαρχος Ίδης και Αιγιαλών. 27-10-1985. (Εκλογή 09-03-2020, από Ίμβρου).
    Έδρα Μοσχονήσια (Youda). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  9. Ο Ανέων Μακάριος, υπέρτιμος και έξαρχος Ιωνίας. 03-11-1985.
    Έδρα Σώκια (Soke). Διαμένει εμπερίστατος εκτός της Επαρχίας του.

  10. Ο Περγάμου και Αδραμυττίου Ιωάννης, υπέρτιμος και έξαρχος κόλπου Αδραμυττηνού. 22-06-1986.
    Έδρα Πέργαμος (Bergama). Διαμένει εμπερίστατος στην Αθήνα.

  11. Ο Προικοννήσου Ιωσήφ, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Προποντίδος. 03-12-1989.
    Έδρα Μαρμαράς (Marmara). Διαμένει εμπερίστατος στον Πειραιά.

  12. Ο Φιλαδελφείας Μελίτων, υπέρτιμος και έξαρχος Λυδίας και Πρόεδρος Βενετίας. 28-10-1990.
    Έδρα Φιλαδέλφεια (Alasehir). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  13. Ο Πριγκηποννήσων Δημήτριος, υπέρτιμος και έξαρχος Προποντίδος. 04-11-1990.
    Έδρα Πρίγκηπος (Buyukada).

  14. Ο Πισιδίας Σωτήριος, υπέρτιμος και έξαρχος Σίδης και Ατταλείας 21-03-1993.
    Έδρα Αττάλεια (Antalya).

  15. Ο Μυριοφύτου και Περιστάσεως Ειρηναίος, υπέρτιμος και έξαρχος Προποντίδος. 21-11-1995.
    Έδρα Μυριόφυτο (Murefte). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  16. Ο Δέρκων Απόστολος, υπέρτιμος και έξαρχος Βοσπόρου Θρακικού και Κυανέων. 26-11-1995.
    Έδρα Θεραπεία (Tarabya).

  17. Ο Ικονίου Θεόληπτος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λυκαονίας. 10-09-2000.
    Έδρα Νίγδη (Nigde). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  18. Ο Ροδοπόλεως Ταράσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Λαζικής. 03-06-2001.
    Έδρα Δικαιόσημο (Cevizlik). Διαμένει εμπερίστατος στις Η.Π.Α.

  19. Ο Γάνου και Χώρας Αμφιλόχιος, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης παραλίας. 09-07-2005.
     Έδρα Γάνος (Gazskoy).

  20. Ο Καλλιουπόλεως και Μαδύτου Στέφανος, υπέρτιμος και έξαρχος Θρακικής χερσονήσου. 13-03-2011.
    Έδρα Καλλίπολη (Gelibolu). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  21. Ο Κυδωνιών Αθηναγόρας, υπέρτιμος και έξαρχος Αιολίδος Αθηναγόρας. 18-11-2012.
    Έδρα Κυδωνίες (Ayvalik). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  22. Ο Σηλυβρίας Μάξιμος, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης. 27-07-2014.
    Έδρα Σηλύβρια (Silivri). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  23. Ο Αδριανουπόλεως Αμφιλόχιος, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Αιμιμόντου. 18-10-2014.
    Έδρα Αδριανούπολη (Edirne).

  24. Ο Σμύρνης Βαρθολομαίος, υπέρτιμος και έξαρχος Ασίας. 11-09-2016.
    Έδρα Σμύρνη (Smyrna).

  25. Ο Ίμβρου κι Τενέδου Κύριλλος, υπέρτιμος και έξαρχος Αιγαίου πελάγους. 25-09-2016. (Εκλογή 09-03-2020, από Ερυθρών).
    Έδρα Ίμβρος (Imroz Adasi).

  26. Ο Καισαρείας υπέρτιμος των υπερτίμων και έξαρχος πάσης Ανατολής (χηρεύει).
    Έδρα Καισάρεια (Kayseri).

  27. Ο Εφέσου υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ασίας (χηρεύει).
    Έδρα Μαγνησία (Manisa).

  28. Ο Ηρακλείας, πρόεδρος των υπερτίμων και έξαρχος πάσης Θράκης και Μακεδονίας (χηρεύει).
    Έδρα Ραιδεστός (Tekirdag).

  29. Ο Κυζίκου υπέρτιμος και έξαρχος παντός Ελλησπόντου (χηρεύει).
    Έδρα Αρτάκη (Erdek).

  30. Ο Προύσης, υπέρτιμος και έξαρχος Βιθυνίας (χηρεύει).
    Έδρα Τρίγλια (Tirilye).

  31. Ο Αμασείας, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Ευξείνου Πόντου (χηρεύει).
    Έδρα Αμισός (Samsun).

  32. Ο Νεοκαισαρείας υπέρτιμος και έξαρχος Πόντου Πολεμονειακού (χηρεύει).
    Έδρα Κοτύωρα (Ordu).

  33. Ο Τραπεζούντος υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λαζικής (χηρεύει).
    Έδρα Τραπεζούντα (Trabzon).

  34. Ο Αίνου υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ροδόπης (χηρεύει).
    Έδρα Αίνος (Enez).

  35. Ο Βιζύης και Μηδείας, υπέρτιμος και έξαρχος Μαύρης Θαλάσσης (χηρεύει).
    Έδρα Βιζύη (Vize).

  36. Ο Χαλδίας, Χεροιάνων και Κερασούντος, υπέρτιμος και έξαρχος Ελενοπόντου (χηρεύει).
    Έδρα Αργυρούπολη (Gumushane).

  37. Ο Κολωνείας, υπέρτιμος και έξαρχος ’νω Πόντου (χηρεύει).
    Έδρα Νικόπολη (Sebinkarahisar).

  38. Ο Κρήνης, υπέρτιμος και έξαρχος Ιωνίας (χηρεύει).
    Έδρα Κρήνη (Cesme).

  39. Ο Σαράντα Εκκλησιών, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Θράκης (χηρεύει).
    Έδρα Σαράντα Εκκλησιές (Kirklaeri).

  40. Ο Τυρολόης και Σερεντίου, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης (χηρεύει).
    Έδρα Τυρολόη (Corlu).

  41. Ο Δαρδανελίων και Λαμψάκου, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Ελλησπόντου (χηρεύει).
    Έδρα Δαρδανέλια (Canakkale).

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Ευδοκιάδος Αμβρόσιος. 21-07-2019.
    Βοηθός της Ι.Μ. Πισιδίας.

  2. Ο Δαφνουσίας Σμάραγδος. 19-07-2020.
    Βοηθός της Ι.Μ. Χαλκηδόνος.

β) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες εν τιμητική ενεργεία.

  1. Ο Τρανουπόλεως Γερμανός, υπέρτιμος και έξαρχος Φρυγίας. 14-01-1973.

  2. Ο Μιλήτου Απόστολος, υπέρτιμος και έξαρχος Ιωνίας. 03-11-1985.

  3. Ο Σεβαστείας Σεραφείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Παφλαγονίας. 31-03-1991.

  4. Ο Μύρων Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Λυκίας. 25-11-1995.

  5. Ο Συνάδων Διονύσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Φρυγίας. 15-09-1996.

  6. Ο Σασίμων Γεννάδιος, υπέρτιμος και έξαρχος Δευτέρας Καππαδοκίας. 01-06-1997.

  7. Ο Λαοδικείας Θεοδώρητος, υπέρτιμος και έξαρχος Φρυγίας. 18-03-2000.

  8. Ο Ειρηνουπόλεως Νίκανδρος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Παμφυλίας. 25-02-2001.

  9. Ο Σάρδεων Ευάγγελος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λυδίας. 10-05-2003. (Εκλογή 08-10-2020, από Νέας Ιερεσέης).

γ) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες.

  1. Ο Διοκλείας Κάλλιστος. 06-06-1982.

δ) Τιτουλάριοι Αρχιεπίσκοποι.

  1. Ο Τελμησού Ιώβ. 30-11-2013.
    Αντιπρόσωπος στο Π.Σ.Ε.

ε) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

  1. Ο Ροδοστόλου Χρυσόστομος. 22-04-1978.

  2. Ο Αβύδου Κύριλλος. 24-02-2008.

  3. Ο Αμορίου Νικηφόρος. 02-02-2014.

  4. Ο Αλικαρνασσού Αδριανός. 26-07-2015.

  5. Ο Ευκαρπίας Ιερόθεος. 05-03-2017.

  6. Ο Αραβισσού Κασσιανός. 21-01-2018.
    Ηγούμενος Ιεράς Μονής Αγίας Τριάδος Χάλκης.

  7. Ο Τράλλεων Βενιαμίν. 03-11-2019/

  8. Ο Ευμενείας Ειρηναίος. 08-12-2019.

  9. Ο Δορυλαίου Δαμασκηνός. 15-12-2019.

  10. Ο Κομάνων Μιχαήλ. 08-11-2020.

στ) Μητροπολίτες Δωδεκανήσου.

  1. Ο Καρπάθου και Κάσου Αμβρόσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 19-06-1983.
    Έδρα Απέρειο Καρπάθου.

  2. Ο Ρόδου Κύριλλος, υπέρτιμος και έξαρχος πασών Κυκλάδων νήσων. 25-04-2004.
    Έδρα Ρόδος.

  3. Ο Λέρου, Καλύμνου και Αστυπαλαίας Παΐσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Σποράδων νήσων. 21-05-2005.
    Έδρα Λέρος.

  4. Ο Κώου και Νισύρου Ναθαναήλ, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 08-03-2009.
    Έδρα Κως.

  5. Ο Σύμης Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτίου Αιγαίου πελάγους. 11-02-2018.
    Έδρα Σύμη.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Στρατονικείας Στέφανος. 27-12-2016.
    Βοηθός της Ι.Μ. Λέρου.

  2. Ο Ολύμπου Κύριλλος. 30-09-2017.
    Βοηθός της Ι.Μ. Ρόδου.

Πατριαρχική Εξαρχία Πάτμου.

Πατριαρχικός Έξαρχος: Αρχιμανδρίτης Κύριλλος Πεντές.
Έδρα Πάτμος.

ζ) Ημιαυτόνομος Εκκλησία της Κρήτης.

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Κρήτης Ειρηναίος, υπέρτιμος και έξαρχος Ευρώπης. 23-02-1975.
Έδρα Ηράκλειο.

Μητροπολίτες

  1. Ο Λάμπης, Συβρίτου και Σφακίων Ειρηναίος, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτίου Κρήτης. 22-02-1990.
    Έδρα Σπήλι Ρεθύμνης.

  2. Ο Γορτύνης και Αρκαδίας Μακάριος, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρώας Κρήτης. 08-10-2000.
    Έδρα Μοίρες Ηρακλείου.

  3. Ο Αρκαλοχωρίου, Καστελλίου και Βιάννου Ανδρέας, υπέρτιμος και έξαρχος Πεδιάδος. 03-11-2001.
    Έδρα Αρκαλοχώρι Ηρακλείου.

  4. Ο Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου Ευγένιος, υπέρτιμος και έξαρχος ’νω Κρήτης και πελάγους Κρητικού. 28-05-2005.
    Έδρα Ρέθυμνο.

  5. Ο Κισάμου και Σελίνου Αμφιλόχιος, υπέρτιμος και έξαρχος Εσπερίας Κρήτης. 08-10-2005.
    Έδρα Καστέλι Κισάμου.

  6. Ο Κυδωνίας και Αποκωρώνου Δαμασκηνός, υπέρτιμος και έξαρχος Κρητικού και Μυρτώου πελάγους. 18-11-2006.
    Έδρα Χανιά.

  7. Ο Πέτρας και Χερρονήσου Γεράσιμος, υπέρτιμος και έξαρχος Καρπαθίου πελάγους. 19-12-2015.
    Έδρα Νεάπολη Λασιθίου.

  8. Ο Ιεραπύτνης και Σητείας Κύριλλος, υπέρτιμος και έξαρχος Ανατολικής Κρήτης. 17-10-2016.
    Έδρα Ιεράπετρα.

Βοηθός Επίσκοπος

  1. Ο Κνωσού Πρόδρομος. 26-10-2019.
    Βοηθός της Ι.Α. Κρήτης.

η) Μητροπολίτες Νέων Χωρών.

  1. Ο Θεσσαλονίκης ’νθιμος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Θετταλίας. 14-07-1974.
    Έδρα Θεσσαλονίκη.

  2. Ο Παραμυθίας, Φιλιατών και Γηρομερίου Τίτος, υπέρτιμος και έξαρχος Θεσπρωτίας. 17-07-1974.
    Έδρα Παραμυθιά.

  3. Ο Μηθύμνης Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Λέσβου. 06-05-1984.
    Έδρα Καλλονή Λέσβου.

  4. Ο Μυτιλήνης, Ερεσού και Πλωμαρίου Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λέσβου. 20-11-1988.
    Έδρα Μυτιλήνη.

  5. Ο Γουμενίσσης, Αξιουπόλεως και Πολυκάστρου Δημήτριος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Μακεδονίας. 15-10-1989.
    Έδρα Γουμένισσα Κιλκισίου.

  6. Ο Βερροίας και Ναούσης Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Θετταλίας. 29-05-1994.
    Έδρα Βέρροια.

  7. Ο Διδυμοτείχου και Ορεστιάδος Δαμασκηνός, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ροδόπης και παντός Αιμιμόντου. 27-01-1995.
    Έδρα Διδυμότειχο.

  8. Ο Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης Ανδρέας, υπέρτιμος και έξαρχος Βορείου Ηπείρου. 28-01-1995.
    Έδρα Κόνιτσα.

  9. Ο Ξάνθης και Περιθεωρίου Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Θράκης. 29-01-1995.
    Έδρα Ξάνθη.

  10. Ο Σάμου και Ικαρίας Ευσέβιος, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 22-07-1995.
    Έδρα Βαθύ Σάμου.

  11. Ο Καστορίας Σεραφείμ, υπέρτιμος και έξαρχος ’νω Μακεδονίας. 05-10-1996.
    Έδρα Καστοριά.

  12. Ο Φλωρίνης, Πρεσπών και Εορδαίας Θεόκλητος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 23-01-2000.
    Έδρα Φλώρινα.

  13. Ο Κασσανδρείας Νικόδημος, υπέρτιμος και έξαρχος κόλπου Θερμαϊκού. 13-01-2001.
    Έδρα Πολύγυρος Χαλκιδικής.

  14. Ο Σερρών και Νιγρίτης Θεολόγος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Μακεδονίας. 14-10-2001.
    Έδρα Σέρρες.

  15. Ο Σιδηροκάστρου Μακάριος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 16-12-2001.
    Έδρα Σιδηρόκαστρο Σερρών.

  16. Ο Εδέσσης, Πέλλης και Αλμωπίας Ιωήλ, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 15-10-2002.
    Έδρα Έδεσσα.

  17. Ο Νευροκοπίου και Ζιχνών Ιερόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος Παγγαίου. 17-05-2003.
    Έδρα Νέα Ζίχνη Σερρών.

  18. Ο Ελευθερουπόλεως Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Παγγαίου. 28-04-2004.
    Έδρα Ελευθερούπολη Καβάλας.

  19. Ο Σερβίων και Κοζάνης Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Μακεδονίας. 29-04-2004.
    Έδρα Κοζάνη.

  20. Ο Αλεξανδρουπόλεως ’νθιμος, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 09-10-2004.
    Έδρα Αλεξανδρούπολη.

  21. Ο Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως Βαρνάβας, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 10-10-2004.
    Έδρα Νεάπολη Θεσσαλονίκης.

  22. Ο Δράμας Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 09-10-2005.
    Έδρα Δράμα.

  23. Ο Πολυανής και Κιλκισίου Εμμανουήλ, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 17-10-2009.
    Έδρα Κιλκίς.

  24. Ο Λαγκαδά, Λητής και Ρεντίνης Ιωάννης, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 16-05-2010. (+ 15-11-2020).
    Έδρα Λαγκαδάς.
    Σημείωση: Τοποτηρητής της Ι.Μ. Λαγκαδά ανέλαβε ο Σερρών θεολόγος.

  25. Ο Χίου, Ψαρών και Οινουσσών Μάρκος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ιωνίας. 08-10-2011.
    Έδρα Χίος.

  26. Ο Νικοπόλεως και Πρεβέζης Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Παλαιάς Ηπείρου. 06-10-2012.
    Έδρα Πρέβεζα.

  27. Ο Ιερισσού, Αγίου Όρους και Αρδαμερίου Θεόκλητος, υπέρτιμος και έξαρχος Χαλκιδικής. 07-10-2012.
    Έδρα Αρναία.

  28. Ο Μαρωνείας και Κομοτηνής Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 24-02-2013.
    Έδρα Κομοτηνή.

  29. Ο Κίτρους και Κατερίνης Γεώργιος, υπέρτιμος και έξαρχος Πιερίας. 01-03-2014.
    Έδρα Κατερίνη.

  30. Ο Ιωαννίνων Μάξιμος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ηπείρου και Κερκύρας. 28-06-2014.
    Έδρα Ιωάννινα.

  31. Ο Ελασσώνος Χαρίτων, υπέρτιμος και έξαρχος Ολύμπου. 29-06-2014.
    Έδρα Ελασσώνα.

  32. Ο Γρεβενών Δαυΐδ, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτίου Μακεδονίας. 12-10-2014.
    Έδρα Γρεβενά.

  33. Ο Νέας Κρήνης και Καλαμαριάς Ιουστίνος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 01-06-2015.
    Έδρα Καλαμαριά.

  34. Ο Φιλίππων, Νεαπόλεως και Θάσου Στέφανος, υπέρτιμος και έξαρχος Ανατολικής Μακεδονίας. 08-10-2017.
    Έδρα Καβάλα.

  35. Ο Σισανίου και Σιατίστης Αθανάσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 23-03-2019.
    Έδρα Σιάτιστα.

  36. Ο Λήμνου και Αγίου Ευστρατίου Ιερόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Αιγαίου πελάγους. 14-10-2019.
    Έδρα Μύρινα Λήμνου.

θ) Αρχιεπισκοπή Αμερικής.

Αρχιεπίσκοπος

  1. Ο Αμερικής Ελπιδοφόρος, υπέρτιμος και έξαρχος Ωκεανών Ατλαντικού τε και Ειρηνικού. 20-03-2011.
    Έδρα Νέα Υόρκη.

Μητροπολίτες

  1. Ο Βοστώνης Μεθόδιος. 18-07-1982.
    Έδρα Βοστώνη.

  2. Ο Ντένβερ Ησαΐας. 25-05-1986.
    Έδρα Ντένβερ.

  3. Ο Ατλάντας Αλέξιος. 17-05-1987.
    Έδρα Ατλάντα.

  4. Ο Ντητρόιτ Νικόλαος. 03-04-1999.
    Έδρα Ντητρόιτ.

  5. Ο Πιτσμπούργου Σάββας. 02-02-2002.
    Έδρα Πιτσμπούργο.

  6. Ο Αγίου Φραγκίσκου Γεράσιμος. 09-02-2002.
    Έδρα ’γιος Φραγκίσκος.

  7. Ο Σικάγου Ναθαναήλ. 17-03-2018.
    Έδρα Σικάγο.

  8. Ο Νέας Ιερεσέης (χηρεύει). Πατριαρχικός Επίτροπος ο Αμερικής Ελπιδοφόρος.
    Έδρα Νέα Ιερεσέη.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Φασιανής Αντώνιος. 23-02-2002.
    Βοηθός της Ι.Α. Αμερικής.

  2. Ο Μωκησσού Δημήτριος. 09-12-2006.
    Βοηθός Ι.Μ. Σικάγου.

  3. Ο Ζήλων Σεβαστιανός. 17-12-2011.
    Βοηθός της Ι.Μ. Ατλάντας.

  4. Ο Μηδείας Απόστολος. 20-12-2014.
    Βοηθός της Ι.Α. Αμερικής.

  5. Ο Αμισού Ιωακείμ. 22-12-2019.
    Βοηθός της Ι.Α. Αμερικής.

  6. Ο Αμάστριδος Σπυρίδων. 14-11-2020.
    Βοηθός της Ι.Α. Αμερικής.

ι) Λοιποί Αρχιεπίσκοποι στη διασπορά.

  1. Ο Καναδά Σωτήριος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Αρκτικής. 27-01-1974.
    Έδρα Τορόντο.

  2. Ο Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας Νικήτας, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Ευρώπης και Ιρλανδίας. 14-12-1996.
    Έδρα Λονδίνο.

  3. Ο Αυστραλίας Μακάριος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ωκεανίας. 16-05-2015.
    Έδρα Σύδνεϋ.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Δέρβης Ιεζεκιήλ. 20-03-1977.
    Βοηθός της Ι.Α. Αυστραλίας.

  2. Ο Χριστιανουπόλεως Παύλος. 11-03-1984.
    Βοηθός της Ι.Α. Αυστραλίας.

  3. Ο Τροπαίου Αθανάσιος. 12-04-1997.
    Βοηθός της Ι.Α. Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας.

  4. Ο Μιλητουπόλεως Ιάκωβος. 20-02-2011.
    Βοηθός της Ι.Α. Αυστραλίας.

  5. Ο Μελόης Αιμιλιανός. 25-12-2019.
    Βοηθός της Ι.Α. Αυστραλίας.

  6. Ο Κυανέων Ελπίδιος. 18-01-2020.
    Βοηθός της Ι.Α. Αυστραλίας.

  7. Ο Σινώπης Σιλουανός. 19-01-2020.
    Βοηθός της Ι.Α. Αυστραλίας.

  8. Ο Κεράμων Βαρθολομαίος. 25-07-2020.
    Βοηθός της Ι.Α. Καναδά.

  9. Ο Πατάρων Αθηναγόρας. 26-07-2020.
    Βοηθός της Ι.Α. Καναδά.

  10. Ο Ζηνουπόλεως Ιάκωβος. 30-07-2020.
    Βοηθός της Ι.Α. Καναδά.

ια) Μητροπολίτες στη διασπορά.

  1. Ο Ιταλίας και Μελίτης Γεννάδιος, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτίου Ευρώπης. 17-01-1971. (+ 16-10-2020).
    Έδρα Βενετία.
    Σημείωση: Πατριαρχικός Επίτροπος ανέλαβε ο Ισπανίας Πολύκαρπος.

  2. Ο Γερμανίας Αυγουστίνος, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρώας Ευρώπης. 26-03-1972.
    Έδρα Βόννη.

  3. Ο Μεξικού Αθηναγόρας, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρώας Αμερικής και νήσων Καραϊβικής. 22-08-1982.
    Έδρα Μεξικό.

  4. Ο Γαλλίας Εμμανουήλ, υπέρτιμος και έξαρχος Ευρώπης. 11-11-1996.
    Έδρα Παρίσι.

  5. Ο Βελγίου Αθηναγόρας, υπέρτιμος και έξαρχος Κάτω Χωρών και Λουξεμβούργου. 22-06-2003.
    Έδρα Βρυξέλλες.

  6. Ο Κορέας Αμβρόσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Ιαπωνίας. 05-02-2006.
    Έδρα Σεούλ.

  7. Ο Ισπανίας και Πορτογαλίας Πολύκαρπος, υπέρτιμος και έξαρχος Μεσογείου θαλάσσης. 06-05-2007.
    Έδρα Μαδρίτη.

  8. Ο Χονγκ Κονγκ Νεκτάριος, υπέρτιμος και έξαρχος ’πω Ανατολής. 20-01-2008.
    Έδρα Χονγκ Κονγκ.

  9. Ο Σιγκαπούρης Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτίου Ασίας. 21-11-2011.
    Έδρα Κουάλα Λουμπούρ.

  10. Ο Αυστρίας Αρσένιος, υπέρτιμος και έξαρχος Ουγγαρίας και Μεσευρώπης. 30-11-2011.
    Έδρα Βιέννη.

  11. Ο Μπουένος ’υρες Ιωσήφ, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτίου Αμερικής. 19-08-2012.
    Έδρα Μπουένος ’υρες.

  12. Ο Σουηδίας και πάσης Σκανδιναβίας Κλεόπας, υπέρτιμος και έξαρχος Βορείων Χωρών. 21-05-2014.
    Έδρα Στοκχόλμη.

  13. Ο Νέας Ζηλανδίας Μύρων, υπέρτιμος και έξαρχος Ωκεανίας. 11-07-2018.
    Έδρα Ουέλιγκτων.

  14. Ο Ελβετίας Μάξιμος, υπέρτιμος και έξαρχος Ευρώπης. 22-07-2018.
    Έδρα Γενεύη.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Αρίστης Βασίλειος. 01-02-1976.
    Βοηθός της Ι.Μ. Γερμανίας.

  2. Ο Λεύκης Ευμένιος. 15-01-1994.
    Βοηθός της Ι.Μ. Γερμανίας.

  3. Ο Αριανζού Βαρθολομαίος. 10-06-2004.
    Βοηθός της Ι.Μ. Γερμανίας.

  4. Ο Σκοπέλου Παγκράτιος. 09-09-2012.
    Βοηθός της Ι.Μ. Μεξικού.

  5. Ο Ρηγίου Ειρηναίος. 08-02-2015.
    Βοηθός της Ι.Μ. Γαλλίας.

  6. Ο Απαμείας Παΐσιος. 20-10-2018.
    Βοηθός της Ι.Μ. Αυστρίας.

  7. Ο Μελιτηνής Μάξιμος. 10-11-2018.
    Βοηθός της Ι.Μ. Γαλλίας.

  8. Ο Απολλωνιάδος Ιωακείμ. 26-01-2020.
    Βοηθός της Ι.Μ. Βελγίου.

  9. Ο Χριστουπόλεως Εμμανουήλ. 11-07-2020.
    Βοηθός της Ι.Μ. Γερμανίας.

  10. Ο Μυρίνης Αθηναγόρας. 25-10-2020.
    Βοηθός της Ι.Μ. Μεξικού.

  11. Ο ’σσου Τιμόθεος. 08-11-2020.
    Βοηθός της Ι.Μ. Μεξικού.

ιβ) Ξενόφωνες δικαιοδοσίες.

I. Καρπαθορωσική Επισκοπή Η.Π.Α.

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νύσσης Γρηγόριος. 27-11-2012.
Έδρα Τζώνστοουν Πενσυλβανίας.

II. Αλβανική Επισκοπή Η.Π.Α.

Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Φιλομηλίου Ηλίας. 10-05-2002.
Έδρα Βοστώνη.

III. Ουκρανική Ορθόδοξος Εκκλησία Αμερικής και Αυστραλίας.

Μητροπολίτης

  1. Ο Ιεραπόλεως Αντώνιος. 06-10-1985.
    Έδρα Νέα Υόρκη.

Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Ασπένδου Ιερεμίας. 19-09-1993.
    Έδρα Κουρίτιμπα Βραζιλίας.

  2. Ο Παμφίλου Δανιήλ. 10-05-2008.
    Έδρα Σικάγο.
    Σημείωση: Από τον Ιούλιο του 2016 ο Αρχιεπίσκοπος Δανιήλ διοικεί και τις Επισκοπές στη Δυτική Ευρώπη και τη Μεγάλη Βρετανία.

ΙV. Ουκρανική Ορθόδοξος Εκκλησία Καναδά.

Μητροπολίτης

  1. Ο Ουΐνιπεκ Γεώργιος. 22-10-1989.
    Έδρα Ουΐνιπεκ.

Επίσκοποι

  1. Ο Έδμοντον Ιλαρίων. 29-01-2005.
    Έδρα Έδμοντον.

  2. Ο Τορόντου (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Κρατείας Ανδρέας.
    Έδρα Τορόντο.

Τιτουλάριοι Επίσκοποι

  1. Ο Κρατείας Ανδρέας. 13-12-2005.
    Βοηθός της Ι.Ε. Τορόντου.

V. Ουκρανική Ορθόδοξος Εκκλησία στη Δυτική Ευρώπη και τη Μεγάλη Βρετανία.

Επίσκοποι

  1. Τοποτηρητής ο Παμφίλου Δανιήλ.
    Έδρα Λονδίνο.

ιγ) Αυτόνομος Εκκλησία της Φινλανδίας.

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Ελσινκίου και πάσης Φινλανδίας Λέων. 25-02-1979.
Έδρα Ελσίνκι.

Μητροπολίτες

  1. Ο Κουόπιο και Καρελίας Αρσένιος. 23-01-2005.
    Έδρα Κουόπιο.

  2. Ο Όουλου Ηλίας. 11-01-2015.
    Έδρα Όουλου.

ιδ) Αυτόνομος Εκκλησία της Εσθονίας.

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Ταλλίνης και πάσης Εσθονίας Στέφανος. 25-07-1987.
Έδρα Ταλλίνη.

Επίσκοποι

  1. Ο Τάρτου Ηλίας. 10-01-2009.
    Έδρα Τάρτου.

  2. Ο Πιαρνού και Σααρέμα Αλέξανδρος. 12-01-2009.
    Έδρα Πιαρνού.

ιε) Εφησυχάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Αμερικής Δημήτριος. 17-09-1967.

  2. Ο π. Αμασείας Παύλος. 12-05-1974.

  3. Ο π. Βελγίου Παντελεήμων. 18-08-1974.

  4. Ο π. Πιτσμπούργου Μάξιμος. 18-06-1978. (+ 02-11-2020).

  5. Ο π. Ουΐνιπεκ Ιωάννης. 27-11-1983.

  6. Ο Ελαίας Θεοδώρητος. 25-03-1984.

  7. Ο π. Κίτρους και Κατερίνης Αγαθόνικος. 24-11-1985.

  8. Ο π. Χαλδίας, Χεροιάνων και Κερασούντος Σπυρίδων. 24-11-1985.

  9. Ο π. Ελσινκίου Αμβρόσιος. 20-11-1988.

  10. Ο Τραχείας Παύλος. 02-06-1991.

  11. Ο Παρνασσού Ιωάννης. 27-10-1991.

  12. Ο π. Όουλου Παντελεήμων. 16-03-1997.

  13. Ο Ξάνθου Δημήτριος. 23-06-1998.

  14. Ο Ανδίδων Χριστοφόρος. 26-06-1999. (+ 14-02-2020).

  15. Ο Τρωάδος Πέτρος. 08-11-2015.

ιστ) Συνοδικοί Αρχιερείς:

Από 01-01-2020 μέχρι 29-02-2020:

  1. Ο Αγκύρας Ιερεμίας.

  2. Ο Καναδά Σωτήριος.

  3. Ο Κρήτης Ειρηναίος.

  4. Ο Ανέων Μακάριος.

  5. Ο Λαοδικείας Θεοδώρητος.

  6. Ο Γορτύνης και Αρκαδίας Μακάριος.

  7. Ο Βελγίου Αθηναγόρας.

  8. Ο Γάνου και Χώρας Αμφιλόχιος.

  9. Ο Κυδωνίας και Αποκωρώνου Δαμασκηνός.

  10. Ο Κώου και Νισύρου Ναθαναήλ.

  11. Ο Κυδωνιών Αθηναγόρας.

  12. Ο Νέας Ζηλανδίας Μύρων.

Από 01-03-2020 μέχρι 31-08-2020.

  1. Ο Αγκύρας Ιερεμίας.

  2. Ο Κρήτης Ειρηναίος.

  3. Ο Βοστώνης Μεθόδιος.

  4. Ο Μεξικού Αθηναγόρας.

  5. Ο Γορτύνης και Αρκαδίας Μακάριος.

  6. Ο Αρκαλοχωρίου, Καστελλίου και Βιάννου Ανδρέας.

  7. Ο Βελγίου Αθηναγόρας.

  8. Ο Λέρου, Καλύμνου και Αστυπαλαίας Παΐσιος.

  9. Ο Κυδωνιών Αθηναγόρας.

  10. Ο Αυστραλίας Μακάριος.

  11. Ο Νέας Ζηλανδίας Μύρων.

  12. Ο Ελβετίας Μάξιμος.

Από 01-09-2020 μέχρι 31-12-2020.

  1. Ο Περγάμου Ιωάννης.

  2. Ο Μεξικού Αθηναγόρας.

  3. Ο Καρπάθου και Κάσου Αμβρόσιος.

  4. Ο Μιλήτου Απόστολος.

  5. Ο Ικονίου Θεόληπτος.

  6. Ο Αρκαλοχωρίου, Καστελλίου και Βιάννου Ανδρέας.

  7. Ο Λέρου, Καλύμνου και Αστυπαλαίας Παΐσιος.

  8. Ο Σουηδίας και πάσης Σκανδιναβίας Κλεόπας.

  9. Ο Σηλυβρίας Μάξιμος.

  10. Ο Αυστραλίας Μακάριος.

  11. Ο Ίμβρου και Τενέδου Κύριλλος.

  12. Ο Ελβετίας Μάξιμος.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 16 Νοεμβρίου 2020.