Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 2007

Ημερολόγιο συμβάντων

Περιεχόμενα:

α) Μητροπολίτες εν Τουρκία.

β) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες εν τιμητική ενεργεία.

γ) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες.

δ) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

ε) Μητροπολίτες Δωδεκανήσου.

στ) Ημιαυτόνομος Εκκλησία της Κρήτης.

ζ) Μητροπολίτες Νέων Χωρών.

η) Αρχιεπίσκοποι στη διασπορά.

θ) Μητροπολίτες στη διασπορά.

ι) Ξενόφωνες δικαιοδοσίες.

ια) Αυτόνομος Εκκλησία της Φινλανδίας.

ιβ) Αυτόνομος Εκκλησία της Εσθονίας.

ιγ) Εφησυχάζοντες Αρχιερείς.

Α. ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΝ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ

Η Αυτού Θειοτάτη Παναγιότης ο Αρχιεπίσκοπος Κωνσταντινουπόλεως, Νέας Ρώμης και Οικουμενικός Πατριάρχης κ. Βαρθολομαίος. 25-12-1973.

Έδρα Κωνσταντινούπολη.

α) Μητροπολίτες των εν Τουρκία Μητροπόλεων (κατά τα πρεσβεία χειροτονίας).

  1. Ο Ηρακλείας Φώτιος, πρόεδρος των υπερτίμων και έξαρχος πάσης Θράκης και Μακεδονίας. 28-06-1959. (+ 24-06-2007).
    Έδρα Ραιδεστός (Tekirdag). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  2. Ο Προύσης Διονύσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Βιθυνίας. 06-12-1959.
    Έδρα Προύσα (Bursa). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  3. Ο Σηλυβρίας Αιμιλιανός, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης. 25-09-1960.
    Έδρα Σηλύβρια (Silivri). Διαμένει εμπερίστατος στη Γενεύη.

  4. Ο Νικαίας Ιωάννης, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βιθυνίας. 26-05-1969.
    Έδρα Κίος (Gemlik). Διαμένει εμπερίστατος στη Φινλανδία.

  5. Ο Αδριανουπόλεως Δαμασκηνός, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Αιμιμόντου. 06-12-1970.
    Έδρα Αδριανούπολη (Edirne). Διαμένει εμπερίστατος στη Γενεύη.

  6. Ο Δέρκων Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος Βοσπόρου, Θρακικού και Κυανέων. 16-01-1972.
    Έδρα Θεραπεία (Tarabya).

  7. Ο Ηλιουπόλεως και Θείρων Αθανάσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Λυδίας και πάσης Καρίας. 24-09-1972.
    Έδρα Τράλλες (Aydin). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  8. Ο Χαλκηδόνος Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βιθυνίας. 23-09-1973.
    Έδρα Χαλκηδόνα (Kadikoy).

  9. Ο Τυρολόης και Σερεντίου Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης. 09-06-1974.
    Έδρα Τυρολόη (Corlu). Διαμένει εμπερίστατος στη Θεσσαλονίκη.

  10. Ο Γάνου και Χώρας Νεκτάριος, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης παραλίας 03-08-1980. (Εκλογή 29-08-2007, από π. Λέρου).
     Έδρα Χώρα (Hoskoy). Διαμένει εμπερίστατος στα Χανιά.

  11. Ο Ίμβρου και Τενέδου Κύριλλος, υπέρτιμος και έξαρχος Αιγαίου πελάγους. 27-10-1985.
    Έδρα Ίμβρος (Imroz Adasi).

  12. Ο Περγάμου και Αδραμυττίου Ιωάννης, υπέρτιμος και έξαρχος κόλπου Αδραμυττηνού. 22-06-1986.
    Έδρα Πέργαμος (Bergama). Διαμένει εμπερίστατος στην Αθήνα.

  13. Ο Πριγκηποννήσων Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος Προποντίδος. 25-12-1987.
    Έδρα Πρίγκηπος (Buyukada).

  14. Ο Φιλαδελφείας Μελίτων, υπέρτιμος και έξαρχος Λυδίας και Πρόεδρος Βενετίας. 28-10-1990.
    Έδρα Φιλαδέλφεια (Alasehir). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  15. Ο Μυριοφύτου και Περιστάσεως Ειρηναίος, υπέρτιμος και έξαρχος Προποντίδος. 21-11-1995.
    Έδρα Μυριόφυτο (Murtefte). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  16. Ο Μοσχονησίων Απόστολος, υπέρτιμος και έξαρχος Ίδης και Αιγιαλών. 26-11-1995.
    Έδρα Μοσχονήσια (Youda). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  17. Ο Δαρδανελίων Νικήτας, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Ελλησπόντου. 14-12-1996. (Εκλογή 29-08-2007, από Χονγκ Κονγκ).
    Έδρα Δαρδανέλια (Canakkale). Διαμένει εμπερίστατος στις Η.Π.Α.

  18. Ο Ικονίου Θεόληπτος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λυκαονίας. 10-09-2000.
    Έδρα Νίγδη (Nigde). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  19. Ο Βριούλων Επιφάνιος, υπέρτιμος και έξαρχος Ερυθραίας. 04-05-2003. (Εκλογή 30-04-2007, από Ισπανίας).
    Έδρα Βρίουλα (Urla). Διαμένει εμπερίστατος στις Η.Π.Α.

  20. Ο Καισαρείας υπέρτιμος των υπερτίμων και έξαρχος πάσης Ανατολής (χηρεύει).
    Έδρα Καισάρεια (Kayseri).

  21. Ο Εφέσου υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ασίας (χηρεύει).
    Έδρα Μαγνησία (Manisa).

  22. Ο Κυζίκου υπέρτιμος και έξαρχος παντός Ελλησπόντου (χηρεύει).
    Έδρα Αρτάκη (Erdek).

  23. Ο Νικομηδείας υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βιθυνίας (χηρεύει).
    Έδρα Νικομήδεια (Izmit).

  24. Ο Αμασείας υπέρτιμος και έξαρχος παντός Ευξείνου Πόντου (χηρεύει).
    Έδρα Αμισός (Samsun).

  25. Ο Νεοκαισαρείας υπέρτιμος και έξαρχος Πόντου Πολεμονειακού (χηρεύει).
    Έδρα Κοτύωρα (Ordu).

  26. Ο Πισιδίας υπέρτιμος και έξαρχος Σίδης, Μυρέων και Ατταλείας (χηρεύει).
    Έδρα Σπάρτη (Isparta).

  27. Ο Τραπεζούντος υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λαζικής (χηρεύει).
    Έδρα Τραπεζούντα (Trabzon).

  28. Ο Σμύρνης υπέρτιμος και έξαρχος Ασίας (χηρεύει).
    Έδρα Σμύρνη (Smyrna).

  29. Ο Αγκύρας, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Γαλατίας (χηρεύει).
    Έδρα ’γκυρα (Ankara).

  30. Ο Αίνου, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ροδόπης (χηρεύει).
    Έδρα Αίνος (Enez).

  31. Ο Βιζύης και Μηδείας, υπέρτιμος και έξαρχος Μαύρης Θαλάσσης (χηρεύει).
    Έδρα Βιζύη (Vize).

  32. Ο Χαλδίας, Χεροιάνων και Κερασούντος, υπέρτιμος και έξαρχος Ελενοπόντου (χηρεύει).
    Έδρα Αργυρούπολη (Gumushane).

  33. Ο Προικοννήσου υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Προποντίδος (χηρεύει).
    Έδρα Μαρμαράς (Marmara).

  34. Ο Κολωνείας, υπέρτιμος και έξαρχος ’νω Πόντου (χηρεύει).
    Έδρα Νικόπολη (Sebinkarahisar).

  35. Ο Καλλιουπόλεως και Μαδύτου, υπέρτιμος και έξαρχος Θρακικής χερσονήσου (χηρεύει).
    Έδρα Καλλίπολη (Gelibolu).

  36. Ο Ροδοπόλεως υπέρτιμος και έξαρχος Λαζικής (χηρεύει).
    Έδρα Δικαιόσημο (Cevizlik).

  37. Ο Κρήνης, υπέρτιμος και έξαρχος Ιωνίας (χηρεύει).
    Έδρα Κρήνη (Cesme).

  38. Ο Σαράντα Εκκλησιών, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Θράκης (χηρεύει).
    Έδρα Σαράντα Εκκλησιές (Kirklaeri).

  39. Ο Κυδωνιών υπέρτιμος και έξαρχος Αιολίδος (χηρεύει).
    Έδρα Κυδωνίες (Ayvalik).

  40. Ο Μετρών και Αθύρων υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης παραλίας (χηρεύει).
    Έδρα Μέτρες (Catalca).

  41. Ο Ανέων, υπέρτιμος και έξαρχος Ιωνίας (χηρεύει).
    Έδρα Σώκια (Soke).

  42. Ο Σάρδεων υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λυδίας (χηρεύει).
    Έδρα Σάρδεις (Salihli).

β) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες εν τιμητική ενεργεία.

  1. Ο Πέργης Ευάγγελος, υπέρτιμος και έξαρχος Παμφυλίας. 30-11-1970.

  2. Ο Λύστρων Καλλίνικος, υπέρτιμος και έξαρχος Λυκαονίας. 06-12-1970.

  3. Ο Θεοδωρουπόλεως Γερμανός, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 06-02-1972.

  4. Ο Τρανουπόλεως Γερμανός, υπέρτιμος και έξαρχος Φρυγίας. 14-01-1973.

  5. Ο Μιλήτου Απόστολος, υπέρτιμος και έξαρχος Ιωνίας. 03-11-1985.

  6. Ο Σεβαστείας Δημήτριος, υπέρτιμος και έξαρχος Παφλαγονίας. 04-11-1990.

  7. Ο Μύρων Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Λυκίας. 25-11-1995.

  8. Ο Σασίμων Γεννάδιος, υπέρτιμος και έξαρχος Δευτέρας Καππαδοκίας. 01-06-1997. (Προαγωγή 03-11-2007).

γ) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες.

  1. Ο Διοκλείας Κάλλιστος. 06-06-1982. (Προαγωγή 30-03-2007).

  2. Ο Τυάνων Παΐσιος. 11-04-1998.

δ) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

  1. Ο Ροδοστόλου Χρυσόστομος. 22-04-1978.

  2. Ο Συνάδων Διονύσιος. 15-09-1996..

  3. Ο Απαμείας Βικέντιος. 11-04-1998.

ε) Μητροπολίτες Δωδεκανήσου.

  1. Ο Κώου και Νισύρου Αιμιλιανός, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 12-06-1959.
    Έδρα Κως.

  2. Ο Σύμης Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτίου Αιγαίου πελάγους. 08-11-1980.
    Έδρα Σύμη.

  3. Ο Καρπάθου και Κάσου Αμβρόσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 19-06-1983.
    Έδρα Απέρειο Καρπάθου.

  4. Ο Ρόδου Κύριλλος, υπέρτιμος και έξαρχος πασών Κυκλάδων νήσων. 25-04-2004.
    Έδρα Ρόδος.

  5. Ο Λέρου, Καλύμνου και Αστυπαλαίας Παΐσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Σποράδων νήσων. 21-05-2005.
    Έδρα Λέρος.

Βοηθός Επίσκοπος

  1. Ο Αλικαρνασσού Εμμανουήλ. 11-12-2005.
    Βοηθός Επίσκοπος της Ι.Μ. Λέρου.

Πατριαρχική Εξαρχία Πάτμου.

Πατριαρχικός Έξαρχος: Αρχιμανδρίτης Αντύπας Νικηταράς.
Έδρα Πάτμος.

στ) Ημιαυτόνομος Εκκλησία της Κρήτης.

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Κρήτης Ειρηναίος, υπέρτιμος και έξαρχος Ευρώπης. 23-02-1975.
Έδρα Ηράκλειο.

Μητροπολίτες

  1. Ο Λάμπης, Συβρίτου και Σφακίων Ειρηναίος, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτίου Κρήτης. 22-02-1990.
    Έδρα Σπήλι Ρεθύμνης.

  2. Ο Πέτρας και Χερρονήσου Νεκτάριος, υπέρτιμος και έξαρχος Καρπαθίου πελάγους. 06-10-1990.
    Έδρα Νεάπολη Λασιθίου.

  3. Ο Ιεραπύτνης και Σητείας Ευγένιος, υπέρτιμος και έξαρχος Ανατολικής Κρήτης. 26-06-1994.
    Έδρα Ιεράπετρα.

  4. Ο Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου ’νθιμος, υπέρτιμος και έξαρχος ’νω Κρήτης και πελάγους Κρητικού. 02-11-1996.
    Έδρα Ρέθυμνο.

  5. Ο Γορτύνης και Αρκαδίας Μακάριος, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρώας Κρήτης. 08-10-2000.
    Έδρα Μοίρες Ηρακλείου.

  6. Ο Αρκαλοχωρίου, Καστελλίου και Βιάννου Ανδρέας, υπέρτιμος και έξαρχος Πεδιάδος. 03-11-2001.
    Έδρα Αρκαλοχώρι Ηρακλείου.

  7. Ο Κισάμου και Σελίνου Αμφιλόχιος, υπέρτιμος και έξαρχος Εσπερίας Κρήτης. 08-10-2005.
    Έδρα Καστέλι Κισάμου.

  8. Ο Κυδωνίας και Αποκωρώνου Δαμασκηνός, υπέρτιμος και έξαρχος Κρητικού και Μυρτώου πελάγους. 18-11-2006.
    Έδρα Χανιά.

Βοηθός Επίσκοπος

  1. Ο Κνωσού Ευγένιος. 28-05-2005.
    Βοηθός της Ι.Α. Κρήτης.

ζ) Μητροπολίτες Νέων Χωρών.

  1. Ο Λαγκαδά Σπυρίδων, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 26-06-1967.
    Έδρα Λαγκαδάς.

  2. Ο Πολυανής και Κιλκισίου Απόστολος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 27-06-1967.
    Έδρα Κιλκίς.

  3. Ο Φιλίππων, Νεαπόλεως και Θάσου Προκόπιος, υπέρτιμος και έξαρχος Ανατολικής Μακεδονίας. 25-05-1974.
    Έδρα Καβάλα.

  4. Ο Νέας Κρήνης και Καλαμαριάς Προκόπιος, υπέρτιμος και έξαρχος Χαλκιδικής. 26-05-1974.
    Έδρα Καλαμαριά.

  5. Ο Μαρωνείας και Κομοτηνής Δαμασκηνός, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 30-05-1974.
    Έδρα Κομοτηνή.

  6. Ο Θεσσαλονίκης ’νθιμος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Θετταλίας. 14-07-1974.
    Έδρα Θεσσαλονίκη.

  7. Ο Παραμυθίας, Φιλιατών και Γηρομερίου Τίτος, υπέρτιμος και έξαρχος Θεσπρωτίας. 17-07-1974.
    Έδρα Παραμυθιά.

  8. Ο Ιωαννίνων Θεόκλητος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ηπείρου και Κερκύρας. 26-10-1975.
    Έδρα Ιωάννινα.

  9. Ο Γρεβενών Σέργιος, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτίου Μακεδονίας. 15-08-1976.
    Έδρα Γρεβενά.

  10. Ο Χίου, Ψαρών και Οινουσσών Διονύσιος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ιωνίας. 11-11-1979.
    Έδρα Χίος.

  11. Ο Νικοπόλεως και Πρεβέζης Μελέτιος, υπέρτιμος και έξαρχος Παλαιάς Ηπείρου. 01-03-1980.
    Έδρα Πρέβεζα.

  12. Ο Ιερισσού, Αγίου Όρους και Αρδαμερίου Νικόδημος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Χαλκιδικής. 29-03-1981.
    Έδρα Αρναία Χαλκιδικής.

  13. Ο Μηθύμνης Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Λέσβου. 06-05-1984.
    Έδρα Καλλονή Λέσβου.

  14. Ο Κίτρους και Κατερίνης Αγαθόνικος, υπέρτιμος και έξαρχος Πιερίας. 24-11-1985.
    Έδρα Κατερίνη.

  15. Ο Διδυμοτείχου και Ορεστιάδος Νικηφόρος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ροδόπης και παντός Αιμιμόντου. 19-11-1988.
    Έδρα Διδυμότειχο.

  16. Ο Μυτιλήνης, Ερεσού και Πλωμαρίου Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λέσβου. 20-11-1988.
    Έδρα Μυτιλήνη.

  17. Ο Λήμνου Ιερόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Αιγαίου πελάγους. 22-11-1988.
    Έδρα Μύρινα Λήμνου.

  18. Ο Γουμενίσσης, Αξιουπόλεως και Πολυκάστρου Δημήτριος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Μακεδονίας. 15-10-1989.
    Έδρα Γουμένισσα Κιλκισίου.

  19. Ο Βερροίας και Ναούσης Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Θετταλίας. 29-05-1994.
    Έδρα Βέρροια.

  20. Ο Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης Ανδρέας, υπέρτιμος και έξαρχος Βορείου Ηπείρου. 28-01-1995.
    Έδρα Κόνιτσα.

  21. Ο Ξάνθης και Περιθεωρίου Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Θράκης. 29-01-1995.
    Έδρα Ξάνθη.

  22. Ο Ελασσώνος Βασίλειος, υπέρτιμος και έξαρχος Ολύμπου. 21-07-1995.
    Έδρα Ελασσώνα.

  23. Ο Σάμου και Ικαρίας Ευσέβιος, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 22-07-1995.
    Έδρα Βαθύ Σάμου.

  24. Ο Καστορίας Σεραφείμ, υπέρτιμος και έξαρχος ’νω Μακεδονίας. 05-10-1996.
    Έδρα Καστοριά.

  25. Ο Φλωρίνης, Πρεσπών και Εορδαίας Θεόκλητος, υπέρτιμος και έξαρχος ’νω Μακεδονίας. 23-01-2000.
    Έδρα Φλώρινα.

  26. Ο Κασσανδρείας Νικόδημος, υπέρτιμος και έξαρχος κόλπου Θερμαϊκού. 13-01-2001.
    Έδρα Πολύγυρος Χαλκιδικής.

  27. Ο Σερρών και Νιγρίτης Θεολόγος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Μακεδονίας. 14-10-2001.
    Έδρα Σέρρες.

  28. Ο Σιδηροκάστρου Μακάριος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 16-12-2001.
    Έδρα Σιδηρόκαστρο Σερρών.

  29. Ο Εδέσσης, Πέλλης και Αλμωπίας Ιωήλ, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 15-10-2002.
    Έδρα Έδεσσα.

  30. Ο Νευροκοπίου και Ζιχνών Ιερόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος Παγγαίου. 17-05-2003.
    Έδρα Νέα Ζίχνη Σερρών.

  31. Ο Ελευθερουπόλεως Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Παγγαίου. 28-04-2004.
    Έδρα Ελευθερούπολη Καβάλας.

  32. Ο Σερβίων και Κοζάνης Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Μακεδονίας. 29-04-2004.
    Έδρα Κοζάνη.

  33. Ο Αλεξανδρουπόλεως ’νθιμος, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 09-10-2004.
    Έδρα Αλεξανδρούπολη.

  34. Ο Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως Βαρνάβας, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 10-10-2004.
    Έδρα Νεάπολη Θεσσαλονίκης.

  35. Ο Δράμας Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 09-10-2005.
    Έδρα Δράμα.

  36. Ο Σισανίου και Σιατίστης Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 04-03-2006.
    Έδρα Σιάτιστα.

η) Αρχιεπίσκοποι στη διασπορά.

  1. Ο Αμερικής Δημήτριος, υπέρτιμος και έξαρχος Ωκεανών Ατλαντικού τε και Ειρηνικού. 17-09-1967.
    Έδρα Νέα Υόρκη.

  2. Ο Αυστραλίας Στυλιανός, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ωκεανίας. 06-12-1970.
    Έδρα Σύδνεϋ.

  3. Ο Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας Γρηγόριος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Ευρώπης και Ιρλανδίας. 12-12-1970.
    Έδρα Λονδίνο.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Κυανέων Χρυσόστομος. 19-12-1970.
    Της Ι.Α. Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας.

  2. Ο Δέρβης Ιεζεκιήλ. 20-03-1977.
    Της Ι.Α. Αυστραλίας.

  3. Ο Απολλωνιάδος Σεραφείμ. 31-03-1991.
    Της Ι.Α. Αυστραλίας.

  4. Ο Τροπαίου Αθανάσιος. 12-04-1997.
    Της Ι.Α. Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας.

  5. Ο Ξάνθου Δημήτριος. 23-06-1998.
    Της Ι.Α. Αμερικής.

  6. Ο Ναζιανζού Θεοδώρητος. 18-03-2000.
    Της Ι.Α. Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας.

  7. Ο Δορυλαίου Νίκανδρος. 25-02-2001.
    Της Ι.Α. Αυστραλίας.

  8. Ο Τρωάδος Σάββας. 02-02-2002.
    Της Ι.Α. Αμερικής.

  9. Ο Φασιανής Αντώνιος. 23-02-2002.
    Της Ι.Α. Αμερικής.

θ) Μητροπολίτες στη διασπορά.

  1. Ο Σικάγου Ιάκωβος. 25-12-1969.
    Έδρα Σικάγο.

  2. Ο Ιταλίας και Μελίτης Γεννάδιος, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτίου Ευρώπης. 17-01-1971.
    Έδρα Βενετία.

  3. Ο Ελβετίας Ιερεμίας, υπέρτιμος και έξαρχος Ευρώπης. 31-01-1971.
    Έδρα Γενεύη.

  4. Ο Γερμανίας Αυγουστίνος, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρώας Ευρώπης. 26-03-1972.
    Έδρα Βόννη.

  5. Ο Τορόντου Σωτήριος, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Καναδά. 27-01-1974.
    Έδρα Τορόντο.

  6. Ο Σουηδίας και πάσης Σκανδιναβίας Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος Βορείων Χωρών. 12-05-1974.
    Έδρα Στοκχόλμη.

  7. Ο Βελγίου Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Κάτω Χωρών και Λουξεμβούργου. 18-08-1974.
    Έδρα Βρυξέλλες.

  8. Ο Πιτσμπούργου Μάξιμος. 18-06-1978.
    Έδρα Πιτσμπούργο.

  9. Ο Βοστώνης Μεθόδιος. 18-07-1982.
    Έδρα Βοστώνη.

  10. Ο Μεξικού Αθηναγόρας, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρώας Αμερικής και νήσων Καραϊβικής. 22-08-1982.
    Έδρα Μεξικό.

  11. Ο Αυστρίας Μιχαήλ, υπέρτιμος και έξαρχος Ουγγαρίας και Μεσευρώπης. 12-01-1986.
    Έδρα Βιέννη.

  12. Ο Ντένβερ Ησαΐας. 25-05-1986.
    Έδρα Ντένβερ.

  13. Ο Ατλάντας Αλέξιος. 17-05-1987.
    Έδρα Ατλάντα.

  14. Ο Κορέας Σωτήριος, υπέρτιμος και έξαρχος Ιαπωνίας. 21-03-1993.
    Έδρα Σεούλ.

  15. Ο Γαλλίας Εμμανουήλ, υπέρτιμος και έξαρχος Ευρώπης. 11-11-1996.
    Έδρα Παρίσι.

  16. Ο Ντητρόιτ Νικόλαος. 03-04-1999.
    Έδρα Ντητρόιτ.

  17. Ο Μπουένος ’υρες Ταράσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτίου Αμερικής. 03-06-2001..
    Έδρα Μπουένος ’υρες.

  18. Ο Αγίου Φραγκίσκου Γεράσιμος. 09-02-2002.
    Έδρα ’γιος Φραγκίσκος.

  19. Ο Νέας Ιερεσέης Ευάγγελος. 10-05-2003.
    Έδρα Νέα Ιερεσέη.

  20. Ο Νέας Ζηλανδίας Αμφιλόχιος, υπέρτιμος και έξαρχος Ωκεανίας. 09-07-2005.
    Έδρα Ουέλιγκτων.

  21. Ο Ισπανίας και Πορτογαλίας Πολύκαρπος, υπέρτιμος και έξαρχος Μεσογείου θαλάσσης. 06-05-2007.
    Έδρα Μαδρίτη.

  22. Ο Χονγκ Κονγκ, υπέρτιμος και έξαρχος ’πω Ανατολής (χηρεύει).
    Έδρα Χονγκ Κονγκ.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Αρίστης Βασίλειος. 01-02-1976.
    Βοηθός της Ι.Μ. Γερμανίας.

  2. Ο Ευμενείας Μάξιμος. 11-12-1977.
    Βοηθός της Ι.Μ. Βελγίου.

  3. Ο Λαμψάκου Μακάριος. 03-11-1985.
    Βοηθός της Ι.Μ. Ελβετίας.

  4. Ο Λεύκης Ευμένιος. 15-01-1994.
    Βοηθός της Ι.Μ. Γερμανίας.

  5. Ο Ανδίδων Χριστοφόρος. 26-06-1999.
    Βοηθός της Ι.Μ. Τορόντου.

  6. Ο Σινώπης Αθηναγόρας. 22-06-2003.
    Βοηθός της Ι.Μ. Βελγίου.

  7. Ο Αριανζού Βαρθολομαίος. 10-06-2004.
    Βοηθός της Ι.Μ. Γερμανίας.

  8. Ο Τελμησού Ιλαρίων. 29-01-2005.
    Βοηθός της Ι.Μ. Ισπανίας.

  9. Ο Ζήλων Αμβρόσιος. 05-02-2006.
    Βοηθός της Ι.Μ. Κορέας.

  10. Ο Μωκησσού Δημήτριος. 09-12-2006.
    Βοηθός Ι.Μ. Σικάγου.

ι) Ξενόφωνες δικαιοδοσίες.

I. Εξαρχία Ορθοδόξων Ρωσικών παροικιών Δυτικής Ευρώπης.

Έξαρχος ο Πανιερώτατος Αρχιεπίσκοπος Κομάνων Γαβριήλ. 24-06-2001.
Έδρα Παρίσι.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Αμφιπόλεως Βασίλειος. 07-03-1993.

  2. Ο Κλαυδιουπόλεως Μιχαήλ. 08-10-1995.

II. Καρπαθορωσική Επισκοπή Η.Π.Α.

Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Αμισού Νικόλαος. 13-03-1983.
Έδρα Τζώνστοουν Πενσυλβανίας.

III. Αλβανική Επισκοπή Η.Π.Α.

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Φιλομηλίου Ηλίας. 10-05-2002.
Έδρα Βοστώνη.

IV. Ουκρανική Ορθόδοξος Εκκλησία Αμερικής και Αυστραλίας.

Μητροπολίτης

  1. Ο Ειρηνουπόλεως Κωνσταντίνος. 07-05-1972.
    Έδρα Πάρμα Οχάιο.

Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Ιεραπόλεως Αντώνιος. 06-10-1985.
    Έδρα Νέα Υόρκη.

  2. Ο Σκοπέλου Παγκράτιος. 27-09-1987.  (+ 16-12-2007).
    Έδρα Σικάγο.

Επίσκοπος

  1. Ο Ασπένδου Ιερεμίας. 19-09-1993.
    Έδρα Κουρίτιμπα Βραζιλίας.

V. Ουκρανική Ορθόδοξος Εκκλησία Καναδά.

Μητροπολίτης

  1. Ο Ουΐνιπεκ Ιωάννης. 27-11-1983.
    Έδρα Ουΐνιπεκ.

Αρχιεπίσκοπος

  1. Ο Τορόντου Γεώργιος. 22-10-1989.
    Έδρα Τορόντο.

Επίσκοπος

  1. Ο Έδμοντον (χηρεύει).
    Έδρα Έδμοντον.

VI. Ουκρανική Ορθόδοξος Εκκλησία στη Δυτική Ευρώπη και τη Μεγάλη Βρετανία.

Αρχιεπίσκοπος

  1. Ο Παρνασσού Ιωάννης. 27-10-1991.
    Έδρα Γκένκ Βελγίου.

Επίσκοποι

  1. Ο Κρατείας Ανδρέας. 13-12-2005.
    Έδρα Λονδίνο.

ια) Αυτόνομος Εκκλησία της Φινλανδίας.

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Καρελίας και πάσης Φινλανδίας Λέων. 25-02-1979.
Έδρα Κουόπιο.

Μητροπολίτες

  1. Ο Ελσινκίου Αμβρόσιος. 20-11-1988.
    Έδρα Ελσίνγκι.

  2. Ο Όουλου Παντελεήμων. 16-03-1997.
    Έδρα Όουλου.

Βοηθός Επίσκοπος

  1. Ο Γιόενσου Αρσένιος. 23-01-2005.
    Βοηθός της Ι.Α. Καρελίας.

ιβ) Αυτόνομος Εκκλησία της Εσθονίας.

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Ταλλίνης και πάσης Εσθονίας Στέφανος. 25-07-1987.
Έδρα Ταλλίνη.

ιγ) Εφησυχάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Κισάμου και Σελίνου Ειρηναίος. 08-12-1957.

  2. Ο Κατάνης Ιάκωβος. 21-05-1967.

  3. Ο π. Φλωρίνης, Πρεσπών και Εορδαίας Αυγουστίνος. 25-06-1967.

  4. Ο Θεουπόλεως Παντελεήμων. 01-01-1971.

  5. Ο Αμορίου Ιωάννης. 17-01-1971.

  6. Ο Μελόης Φιλόθεος. 06-06-1971.

  7. Ο π. Ρόδου Απόστολος. 21-11-1973.

  8. Ο π. Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως Διονύσιος. 26-05-1974.

  9. Ο Ολύμπου ’νθιμος. 17-04-1977.

  10. Ο π. Μπουένος ’υρες Γεννάδιος. 08-04-1979.

  11. Ο Θερμών Δημήτριος. 09-11-1980.

  12. Ο Πατάρων Ειρηναίος. 14-12-1980.

  13. Ο Ελαίας Θεοδώρητος. 25-03-1984.

  14. Ο π. Χαλδίας, Χεροιάνων και Κερασούντος Σπυρίδων. 24-11-1985.

  15. Ο Νύσσης Ελευθέριος. 06-02-1987.

  16. Ο π. Νέας Ζηλανδίας Ιωσήφ. 03-12-1989.

  17. Ο Τράλλεων Ισίδωρος. 07-01-1990. (+ 14-05-2007).

  18. Ο Τραχείας Παύλος. 02-06-1991.

  19. Ο π. Σερβίων και Κοζάνης Αμβρόσιος. 11-10-1998.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 10 Σεπτεμβρίου 2018.