Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 2011

Ημερολόγιο συμβάντων

Περιεχόμενα:

α) Μητροπολίτες εν Τουρκία.

β) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες εν τιμητική ενεργεία.

γ) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες.

δ) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

ε) Μητροπολίτες Δωδεκανήσου.

στ) Ημιαυτόνομος Εκκλησία της Κρήτης.

ζ) Μητροπολίτες Νέων Χωρών.

η) Αρχιεπίσκοποι στη διασπορά.

θ) Μητροπολίτες στη διασπορά.

ι) Ξενόφωνες δικαιοδοσίες.

ια) Αυτόνομος Εκκλησία της Φινλανδίας.

ιβ) Αυτόνομος Εκκλησία της Εσθονίας.

ιγ) Εφησυχάζοντες Αρχιερείς.

Α. ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΝ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ

Η Αυτού Θειοτάτη Παναγιότης ο Αρχιεπίσκοπος Κωνσταντινουπόλεως, Νέας Ρώμης και Οικουμενικός Πατριάρχης κ. Βαρθολομαίος. 25-12-1973.

Έδρα Κωνσταντινούπολη.

α) Μητροπολίτες των εν Τουρκία Μητροπόλεων (κατά τα πρεσβεία χειροτονίας).

  1. Ο Αδριανουπόλεως Δαμασκηνός, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Αιμιμόντου. 06-12-1970. (+ 05-11-2011).
    Έδρα Αδριανούπολη (Edirne). Διαμένει εμπερίστατος στη Γενεύη.

  2. Ο Νικαίας Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βιθυνίας. 16-01-1972. (Εκλογή 29-08-2011, από Δέρκων).
    Έδρα Κίος (Gemlik). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  3. Ο Χαλκηδόνος Αθανάσιος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βιθυνίας. 24-09-1972.
    Έδρα Χαλκηδόνα (Kadikoy).

  4. Ο Νικομηδείας Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βιθυνίας. 23-09-1973.
    Έδρα Νικομήδεια (Izmit). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  5. Ο Τυρολόης και Σερεντίου Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης. 09-06-1974.
    Έδρα Τυρολόη (Corlu). Διαμένει εμπερίστατος στη Θεσσαλονίκη.

  6. Ο Ίμβρου και Τενέδου Κύριλλος, υπέρτιμος και έξαρχος Αιγαίου πελάγους. 27-10-1985.
    Έδρα Ίμβρος (Imroz Adasi).

  7. Ο Περγάμου και Αδραμυττίου Ιωάννης, υπέρτιμος και έξαρχος κόλπου Αδραμυττηνού. 22-06-1986.
    Έδρα Πέργαμος (Bergama). Διαμένει εμπερίστατος στην Αθήνα.

  8. Ο Πριγκηποννήσων Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος Προποντίδος. 25-12-1987.
    Έδρα Πρίγκηπος (Buyukada).

  9. Ο Προικοννήσου Ιωσήφ, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Προποντίδος. 03-12-1989.
    Έδρα Μαρμαράς (Marmara). Διαμένει εμπερίστατος στον Πειραιά.

  10. Ο Φιλαδελφείας Μελίτων, υπέρτιμος και έξαρχος Λυδίας και Πρόεδρος Βενετίας. 28-10-1990.
    Έδρα Φιλαδέλφεια (Alasehir). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  11. Ο Πισιδίας Σωτήριος, υπέρτιμος και έξαρχος Σίδης και Ατταλείας 21-03-1993.
    Έδρα Σπάρτη (Isparta). Διαμένει εμπερίστατος στη Σεούλ.

  12. Ο Μυριοφύτου και Περιστάσεως Ειρηναίος, υπέρτιμος και έξαρχος Προποντίδος. 21-11-1995.
    Έδρα Μυριόφυτο (Murefte). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  13. Ο Δέρκων Απόστολος, υπέρτιμος και έξαρχος Βοσπόρου, Θρακικού και Κυανέων. 26-11-1995. (Εκλογή 29-08-2011, από Μοσχονησίων).
    Έδρα Θεραπεία (Tarabya).

  14. Ο Δαρδανελίων Νικήτας, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Ελλησπόντου. 14-12-1996.
    Έδρα Δαρδανέλια (Canakkale). Διαμένει εμπερίστατος στις Η.Π.Α.

  15. Ο Ικονίου Θεόληπτος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λυκαονίας. 10-09-2000.
    Έδρα Νίγδη (Nigde). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  16. Ο Βριούλων Επιφάνιος, υπέρτιμος και έξαρχος Ερυθραίας. 04-05-2003. (+ 09-05-2011).
    Έδρα Βρίουλα (Urla). Διαμένει εμπερίστατος στις Η.Π.Α.

  17. Ο Καλλιουπόλεως και Μαδύτου Στέφανος, υπέρτιμος και έξαρχος Θρακικής χερσονήσου. 13-03-2011.
    Έδρα Καλλίπολη (Gelibolu). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  18. Ο Προύσης Ελπιδοφόρος, υπέρτιμος και έξαρχος Βιθυνίας. 20-03-2011.
    Έδρα Προύσα (Bursa). Διαμένει εμπερίστατος στη Θεσσαλονίκη.

  19. Ο Καισαρείας υπέρτιμος των υπερτίμων και έξαρχος πάσης Ανατολής (χηρεύει).
    Έδρα Καισάρεια (Kayseri).

  20. Ο Εφέσου υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ασίας (χηρεύει).
    Έδρα Μαγνησία (Manisa).

  21. Ο Ηρακλείας, πρόεδρος των υπερτίμων και έξαρχος πάσης Θράκης και Μακεδονίας (χηρεύει).
    Έδρα Ραιδεστός (Tekirdag).

  22. Ο Κυζίκου υπέρτιμος και έξαρχος παντός Ελλησπόντου (χηρεύει).
    Έδρα Αρτάκη (Erdek).

  23. Ο Αμασείας υπέρτιμος και έξαρχος παντός Ευξείνου Πόντου (χηρεύει).
    Έδρα Αμισός (Samsun).

  24. Ο Νεοκαισαρείας υπέρτιμος και έξαρχος Πόντου Πολεμονειακού (χηρεύει).
    Έδρα Κοτύωρα (Ordu).

  25. Ο Τραπεζούντος υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λαζικής (χηρεύει).
    Έδρα Τραπεζούντα (Trabzon).

  26. Ο Σμύρνης υπέρτιμος και έξαρχος Ασίας (χηρεύει).
    Έδρα Σμύρνη (Smyrna).

  27. Ο Αγκύρας, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Γαλατίας (χηρεύει).
    Έδρα ’γκυρα (Ankara).

  28. Ο Γάνου και Χώρας υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης παραλίας (χηρεύει).
     Έδρα Χώρα (Hoskoy).

  29. Ο Αίνου υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ροδόπης (χηρεύει).
    Έδρα Αίνος (Enez).

  30. Ο Βιζύης και Μηδείας, υπέρτιμος και έξαρχος Μαύρης Θαλάσσης (χηρεύει).
    Έδρα Βιζύη (Vize).

  31. Ο Σηλυβρίας υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης (χηρεύει).
    Έδρα Σηλύβρια (Silivri).

  32. Ο Χαλδίας, Χεροιάνων και Κερασούντος, υπέρτιμος και έξαρχος Ελενοπόντου (χηρεύει).
    Έδρα Αργυρούπολη (Gumushane).

  33. Ο Κολωνείας, υπέρτιμος και έξαρχος ’νω Πόντου (χηρεύει).
    Έδρα Νικόπολη (Sebinkarahisar).

  34. Ο Ηλιουπόλεως και Θείρων υπέρτιμος και έξαρχος Λυδίας και πάσης Καρίας (χηρεύει).
    Έδρα Τράλλες (Aydin).

  35. Ο Ροδοπόλεως υπέρτιμος και έξαρχος Λαζικής (χηρεύει).
    Έδρα Δικαιόσημο (Cevizlik).

  36. Ο Κρήνης, υπέρτιμος και έξαρχος Ιωνίας (χηρεύει).
    Έδρα Κρήνη (Cesme).

  37. Ο Σαράντα Εκκλησιών, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Θράκης (χηρεύει).
    Έδρα Σαράντα Εκκλησιές (Kirklaeri).

  38. Ο Κυδωνιών υπέρτιμος και έξαρχος Αιολίδος (χηρεύει).
    Έδρα Κυδωνίες (Ayvalik).

  39. Ο Μετρών και Αθύρων υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης παραλίας (χηρεύει).
    Έδρα Μέτρες (Catalca).

  40. Ο Ανέων, υπέρτιμος και έξαρχος Ιωνίας (χηρεύει).
    Έδρα Σώκια (Soke).

  41. Ο Μοσχονησίων υπέρτιμος και έξαρχος Ίδης και Αιγιαλών (χηρεύει).
    Έδρα Μοσχονήσια (Youda).

  42. Ο Σάρδεων υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λυδίας (χηρεύει).
    Έδρα Σάρδεις (Salihli).

β) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες εν τιμητική ενεργεία.

  1. Ο Πέργης Ευάγγελος, υπέρτιμος και έξαρχος Παμφυλίας. 30-11-1970.

  2. Ο Λύστρων Καλλίνικος, υπέρτιμος και έξαρχος Λυκαονίας. 06-12-1970.

  3. Ο Θεοδωρουπόλεως Γερμανός, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 06-02-1972.

  4. Ο Τρανουπόλεως Γερμανός, υπέρτιμος και έξαρχος Φρυγίας. 14-01-1973.

  5. Ο Μιλήτου Απόστολος, υπέρτιμος και έξαρχος Ιωνίας. 03-11-1985.

  6. Ο Σεβαστείας Δημήτριος, υπέρτιμος και έξαρχος Παφλαγονίας. 04-11-1990.

  7. Ο Μύρων Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Λυκίας. 25-11-1995.

  8. Ο Σασίμων Γεννάδιος, υπέρτιμος και έξαρχος Δευτέρας Καππαδοκίας. 01-06-1997.

γ) Τιτουλάριος Μητροπολίτης.

  1. Ο Διοκλείας Κάλλιστος. 06-06-1982.

δ) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

  1. Ο Ροδοστόλου Χρυσόστομος. 22-04-1978.

  2. Ο Συνάδων Διονύσιος. 15-09-1996..

  3. Ο Αβύδου Κύριλλος. 24-02-2008.

ε) Μητροπολίτες Δωδεκανήσου.

  1. Ο Σύμης Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτίου Αιγαίου πελάγους. 08-11-1980.
    Έδρα Σύμη.

  2. Ο Καρπάθου και Κάσου Αμβρόσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 19-06-1983.
    Έδρα Απέρειο Καρπάθου.

  3. Ο Ρόδου Κύριλλος, υπέρτιμος και έξαρχος πασών Κυκλάδων νήσων. 25-04-2004.
    Έδρα Ρόδος.

  4. Ο Λέρου, Καλύμνου και Αστυπαλαίας Παΐσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Σποράδων νήσων. 21-05-2005.
    Έδρα Λέρος.

  5. Ο Κώου και Νισύρου Ναθαναήλ, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 08-03-2009.
    Έδρα Κως.

Πατριαρχική Εξαρχία Πάτμου.

Πατριαρχικός Έξαρχος: Αρχιμανδρίτης Αντύπας Νικηταράς.
Έδρα Πάτμος.

στ) Ημιαυτόνομος Εκκλησία της Κρήτης.

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Κρήτης Ειρηναίος, υπέρτιμος και έξαρχος Ευρώπης. 23-02-1975.
Έδρα Ηράκλειο.

Μητροπολίτες

  1. Ο Λάμπης, Συβρίτου και Σφακίων Ειρηναίος, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτίου Κρήτης. 22-02-1990.
    Έδρα Σπήλι Ρεθύμνης.

  2. Ο Πέτρας και Χερρονήσου Νεκτάριος, υπέρτιμος και έξαρχος Καρπαθίου πελάγους. 06-10-1990.
    Έδρα Νεάπολη Λασιθίου.

  3. Ο Ιεραπύτνης και Σητείας Ευγένιος, υπέρτιμος και έξαρχος Ανατολικής Κρήτης. 26-06-1994.
    Έδρα Ιεράπετρα.

  4. Ο Γορτύνης και Αρκαδίας Μακάριος, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρώας Κρήτης. 08-10-2000.
    Έδρα Μοίρες Ηρακλείου.

  5. Ο Αρκαλοχωρίου, Καστελλίου και Βιάννου Ανδρέας, υπέρτιμος και έξαρχος Πεδιάδος. 03-11-2001.
    Έδρα Αρκαλοχώρι Ηρακλείου.

  6. Ο Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου Ευγένιος, υπέρτιμος και έξαρχος ’νω Κρήτης και πελάγους Κρητικού. 28-05-2005.
    Έδρα Ρέθυμνο.

  7. Ο Κισάμου και Σελίνου Αμφιλόχιος, υπέρτιμος και έξαρχος Εσπερίας Κρήτης. 08-10-2005.
    Έδρα Καστέλι Κισάμου.

  8. Ο Κυδωνίας και Αποκωρώνου Δαμασκηνός, υπέρτιμος και έξαρχος Κρητικού και Μυρτώου πελάγους. 18-11-2006.
    Έδρα Χανιά.

ζ) Μητροπολίτες Νέων Χωρών.

  1. Ο Φιλίππων, Νεαπόλεως και Θάσου Προκόπιος, υπέρτιμος και έξαρχος Ανατολικής Μακεδονίας. 25-05-1974.
    Έδρα Καβάλα.

  2. Ο Νέας Κρήνης και Καλαμαριάς Προκόπιος, υπέρτιμος και έξαρχος Χαλκιδικής. 26-05-1974.
    Έδρα Καλαμαριά.

  3. Ο Μαρωνείας και Κομοτηνής Δαμασκηνός, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 30-05-1974.
    Έδρα Κομοτηνή.

  4. Ο Θεσσαλονίκης ’νθιμος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Θετταλίας. 14-07-1974.
    Έδρα Θεσσαλονίκη.

  5. Ο Παραμυθίας, Φιλιατών και Γηρομερίου Τίτος, υπέρτιμος και έξαρχος Θεσπρωτίας. 17-07-1974.
    Έδρα Παραμυθιά.

  6. Ο Ιωαννίνων Θεόκλητος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ηπείρου και Κερκύρας. 26-10-1975.
    Έδρα Ιωάννινα.

  7. Ο Γρεβενών Σέργιος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Μακεδονίας. 15-08-1976.
    Έδρα Γρεβενά.

  8. Ο Χίου, Ψαρών και Οινουσσών Διονύσιος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ιωνίας. 11-11-1979. (+ 17-07-2011).
    Έδρα Χίος.
    Σημείωση: Τοποτηρητής της Μητροπόλεως Χίου ανέλαβε ο Μηθύμνης Χρυσόστομος.

  9. Ο Νικοπόλεως και Πρεβέζης Μελέτιος, υπέρτιμος και έξαρχος Παλαιάς Ηπείρου. 01-03-1980.
    Έδρα Πρέβεζα.

  10. Ο Ιερισσού, Αγίου Όρους και Αρδαμερίου Νικόδημος, υπέρτιμος και έξαρχος Χαλκιδικής. 29-03-1981.
    Έδρα Αρναία Χαλκιδικής.

  11. Ο Μηθύμνης Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Λέσβου. 06-05-1984.
    Έδρα Καλλονή Λέσβου.

  12. Ο Κίτρους και Κατερίνης Αγαθόνικος, υπέρτιμος και έξαρχος Πιερίας. 24-11-1985.
    Έδρα Κατερίνη.

  13. Ο Μυτιλήνης, Ερεσού και Πλωμαρίου Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λέσβου. 20-11-1988.
    Έδρα Μυτιλήνη.

  14. Ο Λήμνου Ιερόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Αιγαίου πελάγους. 22-11-1988.
    Έδρα Μύρινα Λήμνου.

  15. Ο Γουμενίσσης, Αξιουπόλεως και Πολυκάστρου Δημήτριος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Μακεδονίας. 15-10-1989.
    Έδρα Γουμένισσα Κιλκισίου.

  16. Ο Βερροίας και Ναούσης Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Θετταλίας. 29-05-1994.
    Έδρα Βέρροια.

  17. Ο Διδυμοτείχου και Ορεστιάδος Δαμασκηνός, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ροδόπης και παντός Αιμιμόντου. 27-01-1995.
    Έδρα Διδυμότειχο.

  18. Ο Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης Ανδρέας, υπέρτιμος και έξαρχος Βορείου Ηπείρου. 28-01-1995.
    Έδρα Κόνιτσα.

  19. Ο Ξάνθης και Περιθεωρίου Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Θράκης. 29-01-1995.
    Έδρα Ξάνθη.

  20. Ο Ελασσώνος Βασίλειος, υπέρτιμος και έξαρχος Ολύμπου. 21-07-1995.
    Έδρα Ελασσώνα.

  21. Ο Σάμου και Ικαρίας Ευσέβιος, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 22-07-1995.
    Έδρα Βαθύ Σάμου.

  22. Ο Καστορίας Σεραφείμ, υπέρτιμος και έξαρχος ’νω Μακεδονίας. 05-10-1996.
    Έδρα Καστοριά.

  23. Ο Φλωρίνης, Πρεσπών και Εορδαίας Θεόκλητος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 23-01-2000.
    Έδρα Φλώρινα.

  24. Ο Κασσανδρείας Νικόδημος, υπέρτιμος και έξαρχος κόλπου Θερμαϊκού. 13-01-2001.
    Έδρα Πολύγυρος Χαλκιδικής.

  25. Ο Σερρών και Νιγρίτης Θεολόγος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Μακεδονίας. 14-10-2001.
    Έδρα Σέρρες.

  26. Ο Σιδηροκάστρου Μακάριος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 16-12-2001.
    Έδρα Σιδηρόκαστρο Σερρών.

  27. Ο Εδέσσης, Πέλλης και Αλμωπίας Ιωήλ, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 15-10-2002.
    Έδρα Έδεσσα.

  28. Ο Νευροκοπίου και Ζιχνών Ιερόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος Παγγαίου. 17-05-2003.
    Έδρα Νέα Ζίχνη Σερρών.

  29. Ο Ελευθερουπόλεως Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Παγγαίου. 28-04-2004.
    Έδρα Ελευθερούπολη Καβάλας.

  30. Ο Σερβίων και Κοζάνης Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Μακεδονίας. 29-04-2004.
    Έδρα Κοζάνη.

  31. Ο Αλεξανδρουπόλεως ’νθιμος, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 09-10-2004.
    Έδρα Αλεξανδρούπολη.

  32. Ο Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως Βαρνάβας, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 10-10-2004.
    Έδρα Νεάπολη Θεσσαλονίκης.

  33. Ο Δράμας Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 09-10-2005.
    Έδρα Δράμα.

  34. Ο Σισανίου και Σιατίστης Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 04-03-2006.
    Έδρα Σιάτιστα.

  35. Ο Πολυανής και Κιλκισίου Εμμανουήλ, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 17-10-2009.
    Έδρα Κιλκίς.

  36. Ο Λαγκαδά, Λητής και Ρεντίνης Ιωάννης, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 16-05-2010.
    Έδρα Λαγκαδάς.

  37. Ο Χίου, Ψαρών και Οινουσσών Μάρκος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ιωνίας. 08-10-2011.
    Έδρα Χίος.

η) Αρχιεπίσκοποι στη διασπορά.

  1. Ο Αμερικής Δημήτριος, υπέρτιμος και έξαρχος Ωκεανών Ατλαντικού τε και Ειρηνικού. 17-09-1967.
    Έδρα Νέα Υόρκη.

  2. Ο Αυστραλίας Στυλιανός, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ωκεανίας. 06-12-1970.
    Έδρα Σύδνεϋ.

  3. Ο Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας Γρηγόριος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Ευρώπης και Ιρλανδίας. 12-12-1970.
    Έδρα Λονδίνο.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Κυανέων Χρυσόστομος. 19-12-1970.
    Της Ι.Α. Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας.

  2. Ο Δέρβης Ιεζεκιήλ. 20-03-1977.
    Της Ι.Α. Αυστραλίας.

  3. Ο Απολλωνιάδος Σεραφείμ. 31-03-1991.
    Της Ι.Α. Αυστραλίας.

  4. Ο Τροπαίου Αθανάσιος. 12-04-1997.
    Της Ι.Α. Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας.

  5. Ο Δορυλαίου Νίκανδρος. 25-02-2001.
    Της Ι.Α. Αυστραλίας.

  6. Ο Φασιανής Αντώνιος. 23-02-2002.
    Της Ι.Α. Αμερικής.

  7. Ο Μιλητουπόλεως Ιάκωβος. 20-02-2011.
    Της Ι.Α. Αυστραλίας.

  8. Ο Ζήλων Σεβαστιανός. 17-12-2011.
    Της Ι.Α. Αμερικής.

θ) Μητροπολίτες στη διασπορά.

  1. Ο Σικάγου Ιάκωβος. 25-12-1969.
    Έδρα Σικάγο.

  2. Ο Ιταλίας και Μελίτης Γεννάδιος, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτίου Ευρώπης. 17-01-1971.
    Έδρα Βενετία.

  3. Ο Ελβετίας Ιερεμίας, υπέρτιμος και έξαρχος Ευρώπης. 31-01-1971.
    Έδρα Γενεύη.

  4. Ο Γερμανίας Αυγουστίνος, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρώας Ευρώπης. 26-03-1972.
    Έδρα Βόννη.

  5. Ο Τορόντου Σωτήριος, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Καναδά. 27-01-1974.
    Έδρα Τορόντο.

  6. Ο Σουηδίας και πάσης Σκανδιναβίας Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος Βορείων Χωρών. 12-05-1974.
    Έδρα Στοκχόλμη.

  7. Ο Βελγίου Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Κάτω Χωρών και Λουξεμβούργου. 18-08-1974.
    Έδρα Βρυξέλλες.

  8. Ο Βοστώνης Μεθόδιος. 18-07-1982.
    Έδρα Βοστώνη.

  9. Ο Μεξικού Αθηναγόρας, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρώας Αμερικής και νήσων Καραϊβικής. 22-08-1982.
    Έδρα Μεξικό.

  10. Ο Αυστρίας Μιχαήλ, υπέρτιμος και έξαρχος Ουγγαρίας και Μεσευρώπης. 12-01-1986. (+ 18-10-2011).
    Έδρα Βιέννη.

  11. Ο Ντένβερ Ησαΐας. 25-05-1986.
    Έδρα Ντένβερ.

  12. Ο Ατλάντας Αλέξιος. 17-05-1987.
    Έδρα Ατλάντα.

  13. Ο Γαλλίας Εμμανουήλ, υπέρτιμος και έξαρχος Ευρώπης. 11-11-1996.
    Έδρα Παρίσι.

  14. Ο Ντητρόιτ Νικόλαος. 03-04-1999.
    Έδρα Ντητρόιτ.

  15. Ο Μπουένος ’υρες Ταράσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτίου Αμερικής. 03-06-2001..
    Έδρα Μπουένος ’υρες.

  16. Ο Πιτσμπούργου Σάββας. 02-02-2002. (Εκλογή 03-11-2011, από Τρωάδος).
    Έδρα Πιτσμπούργο.
    Σημείωση: Τοποτηρητής της Μητροπόλεως Πιτσμπούργου διετέλεσε ο Ντητρόιτ Νικόλαος.

  17. Ο Αγίου Φραγκίσκου Γεράσιμος. 09-02-2002.
    Έδρα ’γιος Φραγκίσκος.

  18. Ο Νέας Ιερεσέης Ευάγγελος. 10-05-2003.
    Έδρα Νέα Ιερεσέη.

  19. Ο Νέας Ζηλανδίας Αμφιλόχιος, υπέρτιμος και έξαρχος Ωκεανίας. 09-07-2005.
    Έδρα Ουέλιγκτων.

  20. Ο Κορέας Αμβρόσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Ιαπωνίας. 05-02-2006.
    Έδρα Σεούλ.

  21. Ο Ισπανίας και Πορτογαλίας Πολύκαρπος, υπέρτιμος και έξαρχος Μεσογείου θαλάσσης. 06-05-2007.
    Έδρα Μαδρίτη.

  22. Ο Χονγκ Κονγκ Νεκτάριος, υπέρτιμος και έξαρχος ’πω Ανατολής. 20-01-2008.
    Έδρα Χονγκ Κονγκ.

  23. Ο Σιγκαπούρης Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτίου Ασίας. 21-11-2011.
    Έδρα Κουάλα Λουμπούρ.

  24. Ο Αυστρίας Αρσένιος, υπέρτιμος και έξαρχος Ουγγαρίας και Μεσευρώπης. 30-11-2011.
    Έδρα Βιέννη.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Αρίστης Βασίλειος. 01-02-1976.
    Βοηθός της Ι.Μ. Γερμανίας.

  2. Ο Ευμενείας Μάξιμος. 11-12-1977.
    Βοηθός της Ι.Μ. Βελγίου.

  3. Ο Λαμψάκου Μακάριος. 03-11-1985.
    Βοηθός της Ι.Μ. Ελβετίας.

  4. Ο Λεύκης Ευμένιος. 15-01-1994.
    Βοηθός της Ι.Μ. Γερμανίας.

  5. Ο Σινώπης Αθηναγόρας. 22-06-2003.
    Βοηθός της Ι.Μ. Βελγίου.

  6. Ο Αριανζού Βαρθολομαίος. 10-06-2004.
    Βοηθός της Ι.Μ. Γερμανίας.

  7. Ο Μωκησσού Δημήτριος. 09-12-2006.
    Βοηθός Ι.Μ. Σικάγου.

ι) Ξενόφωνες δικαιοδοσίες.

I. Εξαρχία Ορθοδόξων Ρωσικών παροικιών Δυτικής Ευρώπης.

Έξαρχος ο Πανιερώτατος Αρχιεπίσκοπος Κομάνων Γαβριήλ. 24-06-2001.
Έδρα Παρίσι.

Βοηθός Επίσκοπος

  1. Ο Κλαυδιουπόλεως Μιχαήλ. 08-10-1995.

II. Καρπαθορωσική Επισκοπή Η.Π.Α.

Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Αμισού Νικόλαος. 13-03-1983. (+ 13-03-2011).
Έδρα Τζώνστοουν Πενσυλβανίας.

III. Αλβανική Επισκοπή Η.Π.Α.

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Φιλομηλίου Ηλίας. 10-05-2002.
Έδρα Βοστώνη.

IV. Ουκρανική Ορθόδοξος Εκκλησία Αμερικής και Αυστραλίας.

Μητροπολίτης

  1. Ο Ειρηνουπόλεως Κωνσταντίνος. 07-05-1972.
    Έδρα Πάρμα Οχάιο.

Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Ιεραπόλεως Αντώνιος. 06-10-1985.
    Έδρα Νέα Υόρκη.

  2. Ο Ασπένδου Ιερεμίας. 19-09-1993.
    Έδρα Κουρίτιμπα Βραζιλίας.

Επίσκοπος

  1. Ο Παμφίλου Δανιήλ. 10-05-2008.
    Έδρα Σικάγο.

V. Ουκρανική Ορθόδοξος Εκκλησία Καναδά.

Μητροπολίτης

  1. Ο Ουΐνιπεκ Γεώργιος. 22-10-1989.
    Έδρα Ουΐνιπεκ.

Επίσκοποι

  1. Ο Έδμοντον Ιλαρίων. 29-01-2005.
    Έδρα Έδμοντον.

  2. Ο Τορόντου (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Κρατείας Ανδρέας.
    Έδρα Τορόντο.

Τιτουλάριος Επίσκοπος

  1. Ο Κρατείας Ανδρέας. 13-12-2005.
    Βοηθός της Ι.Ε. Τορόντου.
    Σημείωση: Την 01-02-2011 ο Επίσκοπος Κρατείας Ανδρέας τοποθετήθηκε τοποτηρητής της Ανατολικής Επαρχίας της Ουκρανικής Εκκλησίας στον Καναδά.

VI. Ουκρανική Ορθόδοξος Εκκλησία στη Δυτική Ευρώπη.

Αρχιεπίσκοπος

  1. Ο Παρνασσού Ιωάννης. 27-10-1991.
    Έδρα Γκένκ Βελγίου.

ια) Αυτόνομος Εκκλησία της Φινλανδίας.

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Καρελίας και πάσης Φινλανδίας Λέων. 25-02-1979.
Έδρα Κουόπιο.

Μητροπολίτες

  1. Ο Ελσινκίου Αμβρόσιος. 20-11-1988.
    Έδρα Ελσίνκι.

  2. Ο Όουλου Παντελεήμων. 16-03-1997.
    Έδρα Όουλου.

Βοηθός Επίσκοπος

  1. Ο Γιόενσου Αρσένιος. 23-01-2005.
    Βοηθός της Ι.Α. Καρελίας.

ιβ) Αυτόνομος Εκκλησία της Εσθονίας.

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Ταλλίνης και πάσης Εσθονίας Στέφανος. 25-07-1987.
Έδρα Ταλλίνη.

Επίσκοποι

  1. Ο Τάρτου Ηλίας. 10-01-2009.
    Έδρα Τάρτου.

  2. Ο Πιαρνού και Σααρέμα Αλέξανδρος. 12-01-2009.
    Έδρα Πιαρνού.

ιγ) Εφησυχάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Κισάμου και Σελίνου Ειρηναίος. 08-12-1957.

  2. Ο π. Κώου και Νισύρου Αιμιλιανός. 12-06-1959. (+ 08-09-2011).

  3. Ο Κατάνης Ιάκωβος. 21-05-1967.

  4. Ο Θεουπόλεως Παντελεήμων. 01-01-1971.

  5. Ο Αμορίου Ιωάννης. 17-01-1971.

  6. Ο Μελόης Φιλόθεος. 06-06-1971.

  7. Ο Ολύμπου ’νθιμος. 17-04-1977.

  8. Ο π. Πιτσμπούργου Μάξιμος. 18-06-1978. (Παραίτηση 29-08-2011).

  9. Ο π. Μπουένος ’υρες Γεννάδιος. 08-04-1979.

  10. Ο Θερμών Δημήτριος. 09-11-1980.

  11. Ο π. Ουΐνιπεκ Ιωάννης. 27-11-1983.

  12. Ο Ελαίας Θεοδώρητος. 25-03-1984.

  13. Ο π. Χαλδίας, Χεροιάνων και Κερασούντος Σπυρίδων. 24-11-1985.

  14. Ο Νύσσης Ελευθέριος. 06-02-1987.

  15. Ο Τραχείας Παύλος. 02-06-1991.

  16. Ο Ξάνθου Δημήτριος. 23-06-1998.

  17. Ο Τυάνων Παΐσιος. 11-04-1998.

  18. Ο Απαμείας Βικέντιος. 11-04-1998.

  19. Ο π. Σερβίων και Κοζάνης Αμβρόσιος. 11-10-1998.

  20. Ο Ανδίδων Χριστοφόρος. 26-06-1999.

  21. Ο Ναζιανζού Θεοδώρητος. 18-03-2000.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018.