Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 1940

Ημερολόγιο συμβάντων

Α. ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΝ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ

Η Αυτού Θειοτάτη Παναγιότης ο Αρχιεπίσκοπος Κωνσταντινουπόλεως, Νέας Ρώμης και Οικουμενικός Πατριάρχης κ. Βενιαμίν. 30-01-1912.

Έδρα Κωνσταντινούπολη.

α) Μητροπολίτες των εν Τουρκία Μητροπόλεων (κατά τα πρεσβεία χειροτονίας).

  1. Ο Τυρολόης και Σερεντίου Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης. 20-01-1908.
    Έδρα Τυρολόη (Corlu). Διαμένει εμπερίστατος στη Θεσσαλονίκη.

  2. Ο Ροδοπόλεως Κύριλλος,  υπέρτιμος και έξαρχος Λαζικής. 04-10-1909.
    Έδρα Δικαιόσημο (Cevizlik). Διαμένει εμπερίστατος στη Δράμα.

  3. Ο Βιζύης και Μηδείας Χριστοφόρος, υπέρτιμος και έξαρχος Μαύρης Θαλάσσης. 12-12-1910.
    Έδρα Βιζύη (Vize). Διαμένει εμπερίστατος στη Σάμο.

  4. Ο Ηλιουπόλεως και Θείρων Γεννάδιος, υπέρτιμος και έξαρχος Λυδίας και πάσης Καρίας. 11-04-1913.
    Έδρα Τράλλες (Aydin). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  5. Ο Πριγκηποννήσων Θωμάς, υπέρτιμος και έξαρχος Προποντίδος. 26-02-1922.
    Έδρα Πρίγκηπος (Buyukada).

  6. Ο Σάρδεων και Πισιδίας Γερμανός, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λυδίας. 16-03-1924.
    Έδρα Σάρδεις (Salihli). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  7. Ο Ίμβρου και Τενέδου Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος Αιγαίου πελάγους. 04-04-1926.
    Έδρα Ίμβρος (Imroz Adasi).

  8. Ο Δέρκων Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Βοσπόρου Θρακικού και Κυανέων. 27-06-1926.
    Έδρα Θεραπεία (Tarabya).

  9. Ο Προύσης Πολύκαρπος, υπέρτιμος και έξαρχος Βιθυνίας. 25-12-1927.
    Έδρα Προύσα (Bursa). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  10. Ο Φιλαδελφείας Αιμιλιανός, υπέρτιμος και έξαρχος Λυδίας. 17-08-1928.
    Έδρα Φιλαδέλφεια (Alasehir). Διαμένει εμπερίστατος στη Χάλκη Πριγκηποννήσων.

  11. Ο Χαλκηδόνος Μάξιμος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βιθυνίας. 09-03-1930.
    Έδρα Χαλκηδόνα (Kadikoy).

  12. Ο Αίνου Γερμανός, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ροδόπης. 25-03-1931.
    Έδρα Αίνος (Enez). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  13. Ο Καισαρείας υπέρτιμος των υπερτίμων και έξαρχος πάσης Ανατολής (χηρεύει).
    Έδρα Καισάρεια (Kayseri).

  14. Ο Εφέσου, υπέρτιμος και Έξαρχος πάσης Ασίας (χηρεύει).
    Έδρα Μαγνησία (Manisa).

  15. Ο Ηρακλείας πρόεδρος των υπερτίμων και έξαρχος πάσης Θράκης και Μακεδονίας (χηρεύει).
    Έδρα Ραιδεστός (Tekirdag).

  16. Ο Κυζίκου υπέρτιμος και έξαρχος παντός Ελλησπόντου (χηρεύει).
    Έδρα Αρτάκη (Erdek).

  17. Ο Νικομηδείας υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βιθυνίας (χηρεύει).
    Έδρα Νικομήδεια (Izmit).

  18. Ο Νικαίας, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βιθυνίας (χηρεύει).
    Έδρα Κίος (Gemlik).

  19. Ο Αδριανουπόλεως, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Αιμιμόντου (χηρεύει).
    Έδρα Αδριανούπολη (Edirne).

  20. Ο Αμασείας, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Ευξείνου Πόντου (χηρεύει).
    Έδρα Αμισός (Samsun).

  21. Ο Νεοκαισαρείας, υπέρτιμος και έξαρχος Πόντου Πολεμονειακού (χηρεύει).
    Έδρα Κοτύωρα (Ordu).

  22. Ο Ικονίου, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λυκαονίας (χηρεύει).
    Έδρα Νίγδη (Nigde).

  23. Ο Τραπεζούντος υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λαζικής (χηρεύει).
    Έδρα Τραπεζούντα (Trabzon).

  24. Ο Σμύρνης υπέρτιμος και έξαρχος Ασίας (χηρεύει).
    Έδρα Σμύρνη (Smyrna).

  25. Ο Αγκύρας, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Γαλατίας (χηρεύει).
    Έδρα Άγκυρα (Ankara).

  26. Ο Σηλυβρίας, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης (χηρεύει).
    Έδρα Σηλύβρια (Silivri).

  27. Ο Γάνου και Χώρας, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης παραλίας (χηρεύει).
    Έδρα Χώρα (Hora).

  28. Ο Χαλδίας, Χεροιάνων και Κερασούντος, υπέρτιμος και έξαρχος Ελενοπόντου (χηρεύει).
    Έδρα Αργυρούπολη (Gumushane).

  29. Ο Προικοννήσου, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Προποντίδος (χηρεύει).
    Έδρα Μαρμαράς (Marmara).

  30. Ο Κολωνείας, υπέρτιμος και έξαρχος Άνω Πόντου (χηρεύει).
    Έδρα Νικόπολη (Sebinkarahisar).

  31. Ο Καλλιουπόλεως και Μαδύτου, υπέρτιμος και έξαρχος Θρακικής χερσονήσου (χηρεύει).
    Έδρα Καλλίπολη (Gelibolu).

  32. Ο Κρήνης, υπέρτιμος και έξαρχος Ιωνίας (χηρεύει).
    Έδρα Κρήνη (Cesme).

  33. Ο Σαράντα Εκκλησιών, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Θράκης (χηρεύει).
    Έδρα Σαράντα Εκκλησιές (Kirklaeri).

  34. Ο Κυδωνιών, υπέρτιμος και έξαρχος Αιολίδος (χηρεύει).
    Έδρα Κυδωνίες (Ayvalik).

  35. Ο Μυριοφύτου και Περιστάσεως, υπέρτιμος και έξαρχος Προποντίδος (χηρεύει).
    Έδρα Μυριόφυτο (Murtefte).

  36. Ο Μετρών και Αθύρων, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης παραλίας (χηρεύει).
    Έδρα Μέτρες (Catalca).

  37. Ο Δαρδανελίων και Λαμψάκου, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Ελλησπόντου (χηρεύει).
    Έδρα Δαρδανέλια (Canakkale).

  38. Ο Ανέων, υπέρτιμος και έξαρχος Ιωνίας (χηρεύει).
    Έδρα Σώκια (Soke).

  39. Ο Μοσχονησίων, υπέρτιμος και έξαρχος Αιολίδος (χηρεύει).
    Έδρα Μοσχονήσια (Youda).

  40. Ο Περγάμου και Αδραμυττίου, υπέρτιμος και έξαρχος κόλπου Αδραμυττηνού (χηρεύει).
    Έδρα Πέργαμος (Bergama).

  41. Ο Βριούλων, υπέρτιμος και έξαρχος Ερυθραίας (χηρεύει).
    Έδρα Βρίουλα (Urla).

β) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες εν τιμητική ενεργεία.

  1. Ο Θεοδωρουπόλεως Λεόντιος, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 06-11-1906.

  2. Ο Ειρηνουπόλεως Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος Παμφυλίας. 30-01-1925.

  3. Ο Χριστουπόλεως Μελέτιος, υπέρτιμος και έξαρχος δευτέρας Καρίας. 25-04-1926.

  4. Ο Λαοδικείας Δωρόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος Φρυγίας. 01-01-1928.

γ) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

  1. Ο Μιλητουπόλεως Ιερόθεος. 12-01-1914.
    Εν Αγίω Όρει.

  2. Ο Ελαίας Αγαθάγγελος. 24-04-1926.

  3. Ο Λεύκης Παγκράτιος. 06-11-1926.

  4. Ο Ναζιανζού Φιλόθεος. 29-03-1931.

δ) Μητροπολίτες Δωδεκανήσου.

  1. Ο Καρπάθου και Κάσου Γερμανός, υπέρτιμος και έξαρχος Σποράδων νήσων. 14-04-1907. (+ 27-01-1940).
    Έδρα Απέρειο Καρπάθου.

  2. Ο Λέρου και Αστυπαλαίας Απόστολος, υπέρτιμος και έξαρχος Σποράδων νήσων. 14-05-1912.
    Έδρα Λέρος.

  3. Ο Ρόδου Απόστολος, υπέρτιμος και έξαρχος πασών Κυκλάδων νήσων. 16-06-1913.
    Έδρα Ρόδος.

  4. Ο Κώου και Καλύμνου, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων (χηρεύει).
    Έδρα Κως.

Πατριαρχική Εξαρχία Πάτμου.

Πατριαρχικός Έξαρχος:
Έδρα Πάτμος.

ε) Ημιαυτόνομος Εκκλησία της Κρήτης.

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κρήτης Τιμόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος Ευρώπης. 28-03-1916.
Έδρα Ηράκλειο.

Επίσκοποι

  1. Ο Αρκαδίας Βασίλειος. 30-06-1902.
    Έδρα Άγιοι Δέκα Ηρακλείου.

  2. Ο Πέτρας Διονύσιος. 20-04-1923.
    Έδρα Νεάπολη Λασιθίου.

  3. Ο Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου Αθανάσιος. 16-02-1936.
    Έδρα Ρέθυμνο.

  4. Ο Κυδωνίας και Αποκωρώνου Αγαθάγγελος. 01-03-1936.
    Έδρα Χανιά.

  5. Ο Λάμπης και Σφακίων Ευμένιος. 10-05-1936.
    Έδρα Σπήλι Ρεθύμνης.

  6. Ο Ιεράς και Σητείας Φιλόθεος. 01-06-1936.
    Έδρα Ιεράπετρα.

  7. Ο Κισάμου και Σελίνου Ευδόκιμος. 13-03-1938.
    Έδρα Καστέλλι Κισάμου.

στ) Μητροπολίτες Νέων Χωρών.

  1. Ο Λήμνου Στέφανος, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Αιγαίου πελάγους. 31-03-1902.
    Έδρα Μύρινα Λήμνου.

  2. Ο Κασσανδρείας Ειρηναίος, υπέρτιμος και έξαρχος κόλπου Θερμαϊκού. 02-11-1903.
    Έδρα Πολύγυρος Χαλκιδικής.

  3. Ο Θεσσαλονίκης Γεννάδιος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Θετταλίας. 09-10-1905.
    Έδρα Θεσσαλονίκη.

  4. Ο Ιωαννίνων Σπυρίδων, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ηπείρου και Κερκύρας. 16-07-1906.
    Έδρα Ιωάννινα.

  5. Ο Μυτιλήνης Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λέσβου. 16-03-1908.
    Έδρα Μυτιλήνη.

  6. Ο Κίτρους Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος Πιερίας. 14-09-1908.
    Έδρα Κατερίνη.

  7. Ο Ζιχνών Αλέξανδρος, υπέρτιμος και έξαρχος Παγγαίου. 18-07-1910.
    Έδρα Νέα Ζίχνη.

  8. Ο Εδέσσης και Πέλλης Κωνστάντιος, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 08-08-1910.
    Έδρα Έδεσσα.

  9. Ο Φιλίππων και Νεαπόλεως Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Ανατολικής Μακεδονίας. 26-12-1910.
    Έδρα Καβάλα.

  10. Ο Βερροίας και Ναούσης Πολύκαρπος, υπέρτιμος και έξαρχος Θετταλίας. 24-04-1911.
    Έδρα Βέρροια.

  11. Ο Χίου Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ιωνίας. 10-07-1911.
    Έδρα Χίος.

  12. Ο Ξάνθης και Περιθεωρίου Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Θράκης. 10-07-1911.
    Έδρα Ξάνθη.

  13. Ο Διδυμοτείχου και Ορεστιάδος Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ροδόπης και παντός Αιμιμόντου. 06-08-1911.
    Έδρα Διδυμότειχο.

  14. Ο Ιερισσού, Αγίου Όρους και Αρδαμερίου Σωκράτης, υπέρτιμος και έξαρχος Χαλκιδικής. 06-11-1911.
    Έδρα Αρναία Χαλκιδικής.
    Σημείωση: Δυνάμει του Ν. 2170/1940 (ΦΕΚ 5/4-1-1940) η Ι.Μ. Ιερισσού και Αγίου Όρους μετωνομάστηκε σε "Ιερισσού, Αγίου Όρους και Αρδαμερίου".

  15. Ο Σισανίου και Σιατίστης Διόδωρος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 26-02-1912.
    Έδρα Σιάτιστα.

  16. Ο Σάμου και Ικαρίας Ειρηναίος, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 10-03-1913.
    Έδρα Βαθύ Σάμου.

  17. Ο Γρεβενών Γερβάσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτίου Μακεδονίας. 29-12-1913.
    Έδρα Γρεβενά.

  18. Ο Σερρών Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Μακεδονίας. 16-03-1914.
    Έδρα Σέρρες.

  19. Ο Σερβίων και Κοζάνης Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Μακεδονίας. 04-05-1914.
    Έδρα Κοζάνη.

  20. Ο Δράμας Βασίλειος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 19-08-1914.
    Έδρα Δράμα.

  21. Ο Ελευθερουπόλεως Σωφρόνιος, υπέρτιμος και έξαρχος Παγγαίου. 05-03-1917.
    Έδρα Ελευθερούπολη.

  22. Ο Αλεξανδρουπόλεως Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 05-11-1917.
    Έδρα Αλεξανδρούπολη.

  23. Ο Ελασσώνος Καλλίνικος, υπέρτιμος και έξαρχος Ολύμπου. 11-10-1918.
    Έδρα Ελασσώνα.

  24. Ο Παραμυθίας και Φιλιατών Γεώργιος, υπέρτιμος και έξαρχος Θεσπρωτίας. 20-02-1922.
    Έδρα Παραμυθιά.

  25. Ο Πολυανής και Κιλκισίου Κύριλλος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 27-02-1922.
    Έδρα Κιλκίς.

  26. Ο Μηθύμνης Διονύσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Λέσβου. 06-03-1922.
    Έδρα Καλλονή Λέσβου.

  27. Ο Φλωρίνης Βασίλειος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 28-02-1926.
    Έδρα Φλώρινα.

  28. Ο Σιδηροκάστρου Βασίλειος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 04-04-1926.
    Έδρα Σιδηρόκαστρο Σερρών.

  29. Ο Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης Δημήτριος, υπέρτιμος και έξαρχος Βορείου Ηπείρου. 08-08-1926. (Εκλογή 29-02-1940, από Λευκάδος).
    Έδρα Δελβινάκι.

  30. Ο Νικοπόλεως και Πρεβέζης Ανδρέας, υπέρτιμος και έξαρχος Παλαιάς Ηπείρου. 22-03-1936.
    Έδρα Πρέβεζα.

  31. Ο Καστορίας Νικηφόρος, υπέρτιμος και έξαρχος Άνω Μακεδονίας. 22-03-1936.
    Έδρα Καστοριά.

  32. Ο Μαρωνείας και Θάσου Σπυρίδων, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 09-12-1938. (+ 13-12-1940).
    Έδρα Κομοτηνή.

  33. Ο Νευροκοπίου, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Δράμας Βασίλειος.
    Έδρα Κάτω Νευροκόπι.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Ολύμπου Καλλίνικος. 09-12-1936.
    Βοηθός της Ι.Μ. Θεσσαλονίκης.

ζ) Μητροπολίτες των εν Βορείω Θράκη Μητροπόλεων.

  1. Ο Φιλιππουπόλεως, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης Δραγοβιτίας (χηρεύει).
    Έδρα Φιλιππούπολη (Plovdiv).

  2. Ο Μεσημβρίας, υπέρτιμος και έξαρχος Μαύρης θαλάσσης (χηρεύει).
    Έδρα Μεσημβρία (Nesebar).

  3. Ο Αγχιάλου, υπέρτιμος και έξαρχος Μαύρης θαλάσσης (χηρεύει).
    Έδρα Αγχίαλος (Pomorie).

  4. Ο Βάρνης, υπέρτιμος και έξαρχος Μαύρης θαλάσσης (χηρεύει).
    Έδρα Βάρνα (Varna).

  5. Ο Σωζοαγαθουπόλεως, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Μαύρης θαλάσσης (χηρεύει).
    Έδρα Σωζόπολη (Sozopol).

  6. Ο Λιτίτσης, υπέρτιμος και έξαρχος Αιμιμόντου (χηρεύει).
    Έδρα Ορτάκιοϊ (Ivaylovgrad).

η) Αρχιεπίσκοποι στη διασπορά.

  1. Ο Αμερικής Βορείου και Νοτίου Αθηναγόρας. 22-12-1922
    Έδρα Νέα Υόρκη.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Αγίου Φραγκίσκου Κάλλιστος. 07-08-1927. (+ Νοέμβριος 1940).
    Της Ι.Α. Αμερικής.

  2. Ο Βοστώνης Αθηναγόρας. 05-06-1938.
    Της Ι.Α. Αμερικής.

θ) Μητροπολίτες στη διασπορά.

  1. Ο Θυατείρων Γερμανός, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής και Κεντρώας Ευρώπης. 01-07-1912.
    Έδρα Λονδίνο.

  2. Ο Αυστραλίας Τιμόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ωκεανίας. 30-11-1931.
    Έδρα Σύδνεϋ.

ι) Ξενόφωνες δικαιοδοσίες.

I. Εξαρχία Ορθοδόξων Ρωσικών παροικιών Δυτικής Ευρώπης.

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ευλόγιος, έξαρχος του Οικουμενικού Πατριαρχείου δια τους εν Ευρώπη Ρώσους Ορθοδόξους. 12-01-1903.
Έδρα Παρίσι.

Βοηθοί Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο π. Γροδνό Βλαδίμηρος. 03-06-1907.

  2. Ο π. Αλεουτίων Αλέξανδρος. 15-11-1909.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο π. Μπέλσκ Σέργιος. 17-04-1921.
    Σημείωση: Ο Επίσκοπος Σέργιος υποχρεώθηκε το 1939 από τις Γερμανικές δυνάμεις κατοχής της Τσεχοσλοβακίας να υπαχθεί στη δικαιοδοσία της Ρωσικής Ορθόδοξης Εκκλησίας εν Υπερορία. Η ενέργεια αυτή δεν αναγνωρίστηκε από το Οικουμενικό Πατριαρχείο.

  2. Ο Χερσονήσου Ιωάννης. 27-01-1935.

  3. Ο Μπρασλάβας Ματθαίος. 29-11-1938.

II. Καρπαθορωσική Επισκοπή Η.Π.Α.

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αγαθονικείας Ορέστης. 18-09-1938.
Έδρα Τρούμπουλ Κονέκτικουτ.

III. Ουκρανική Επισκοπή Η.Π.Α.

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ευκαρπίας Θεόδωρος. 28-02-1937.
Έδρα Νέα Υόρκη.

ια) Αυτόνομος Εκκλησία της Τσεχοσλοβακίας.

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Πράγας και πάσης Τσεχοσλοβακίας Σαββάτιος. 19-02-1923.
Έδρα Πράγα.

ιβ) Αυτόνομος Εκκλησία της Φινλανδίας.

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Σορταβάλλας και πάσης Φινλανδίας Γερμανός. 25-06-1923.
Έδρα Σορταβάλλα.

Επίσκοπος

  1. Ο Βιμπόργου Αλέξανδρος. 21-09-1935.
    Έδρα Βίμποργκ.

ιγ) Αυτόνομος Εκκλησία της Εσθονίας.

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ταλλίνης και πάσης Εσθονίας Αλέξανδρος. 05-12-1920.
Έδρα Ταλλίνη.

Επίσκοποι

  1. Ο Νάρβας και Ιζβόρου Παύλος. 03-10-1937.
    Έδρα Νάρβα.

  2. Ο Πετσέρης (χηρεύει).
    Έδρα Πετσέρη.

ιδ) Αυτόνομος Εκκλησίας της Λατβίας.

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ρίγας και πάσης Λατβίας Αυγουστίνος. 29-03-1936.
Έδρα Ρίγα.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Ελγάβ Ιάκωβος. 27-09-1936.

  2. Ο Ζερζίκα Αλέξανδρος. 17-07-1938.
    Σημείωση: Το 1940 ο Επίσκοπος Αλέξανδρος εντάχθηκε στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Ρωσίας και τοποθετήθηκε Επίσκοπος Μαντόνας.

ιε) Εφησυχάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Χίου Πολύκαρπος. 06-06-1894.

  2. Ο π. Λαγκαδά Γερμανός. 02-03-1903.

  3. Ο π. Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης Ιωάννης. 29-11-1909.

  4. Ο π. Νευροκοπίου Ευγένιος. 19-06-1911.

  5. Ο π. Νευροκοπίου Φιλόθεος. 26-12-1916.

  6. Ο π. Αρδαμερίου Καλλίνικος. 08-10-1924.

  7. Ο π. Παραμυθίας και  Φιλιατών Αθηναγόρας. 20-09-1925.

  8. Ο Τρωάδος Ευστάθιος. 17-06-1928.

  9. Ο π. Πετσέρης Νικόλαος. 02-04-1933. (Παραίτηση Ιούλιος 1940).

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.