Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 1943

Ημερολόγιο συμβάντων

Α. ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΝ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ

Η Αυτού Θειοτάτη Παναγιότης ο Αρχιεπίσκοπος Κωνσταντινουπόλεως, Νέας Ρώμης και Οικουμενικός Πατριάρχης κ. Βενιαμίν. 30-01-1912.

Έδρα Κωνσταντινούπολη.

α) Μητροπολίτες των εν Τουρκία Μητροπόλεων (κατά τα πρεσβεία χειροτονίας).

  1. Ο Τυρολόης και Σερεντίου Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης. 20-01-1908.
    Έδρα Τυρολόη (Corlu). Διαμένει εμπερίστατος στη Θεσσαλονίκη.

  2. Ο Ροδοπόλεως Κύριλλος,  υπέρτιμος και έξαρχος Λαζικής. 04-10-1909.
    Έδρα Δικαιόσημο (Cevizlik). Διαμένει εμπερίστατος στη Θεσσαλονίκη.

  3. Ο Βιζύης και Μηδείας Χριστοφόρος, υπέρτιμος και έξαρχος Μαύρης Θαλάσσης. 12-12-1910.
    Έδρα Βιζύη (Vize). Διαμένει εμπερίστατος στη Σάμο.

  4. Ο Ηλιουπόλεως και Θείρων Γεννάδιος, υπέρτιμος και έξαρχος Λυδίας και πάσης Καρίας. 11-04-1913.
    Έδρα Τράλλες (Aydin). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  5. Ο Πριγκηποννήσων Θωμάς, υπέρτιμος και έξαρχος Προποντίδος. 26-02-1922.
    Έδρα Πρίγκηπος (Buyukada).

  6. Ο Ίμβρου και Τενέδου Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος Αιγαίου πελάγους. 04-04-1926.
    Έδρα Ίμβρος (Imroz Adasi).

  7. Ο Κυδωνιών Αγαθάγγελος, υπέρτιμος και έξαρχος Αιολίδος. 24-04-1926. (Εκλογή 05-10-1943, από Ελαίας).
    Έδρα Κυδωνίες (Ayvalik). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  8. Ο Δέρκων Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Βοσπόρου Θρακικού και Κυανέων. 27-06-1926.
    Έδρα Θεραπεία (Tarabya).

  9. Ο Γάνου και Χώρας Παγκράτιος, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης παραλίας. 06-11-1926. (Εκλογή 05-10-1943, από Λεύκης).
     Έδρα Χώρα (Hora). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  10. Ο Προύσης Πολύκαρπος, υπέρτιμος και έξαρχος Βιθυνίας. 25-12-1927.
    Έδρα Προύσα (Bursa). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  11. Ο Φιλαδελφείας Αιμιλιανός, υπέρτιμος και έξαρχος Λυδίας. 17-08-1928.
    Έδρα Φιλαδέλφεια (Alasehir). Διαμένει εμπερίστατος στη Χάλκη Πριγκηποννήσων.

  12. Ο Χαλκηδόνος Μάξιμος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βιθυνίας. 09-03-1930.
    Έδρα Χαλκηδόνα (Kadikoy).

  13. Ο Αίνου Γερμανός, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ροδόπης. 25-03-1931.
    Έδρα Αίνος (Enez). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  14. Ο Προικοννήσου Φιλόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Προποντίδος. 29-03-1931. (Εκλογή 05-10-1943, από Ναζιανζού).
    Έδρα Μαρμαράς (Marmara). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  15. Ο Περγάμου και Αδραμυττίου Αδαμάντιος, υπέρτιμος και έξαρχος κόλπου Αδραμυττηνού. 09-10-1943.
    Έδρα Πέργαμος (Bergama). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  16. Ο Χαλδίας, Χεροιάνων και Κερασούντος Κύριλλος, υπέρτιμος και έξαρχος Ελενοπόντου. 10-10-1943.
    Έδρα Αργυρούπολη (Gumushane). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  17. Ο Καισαρείας υπέρτιμος των υπερτίμων και έξαρχος πάσης Ανατολής (χηρεύει).
    Έδρα Καισάρεια (Kayseri).

  18. Ο Εφέσου, υπέρτιμος και Έξαρχος πάσης Ασίας (χηρεύει).
    Έδρα Μαγνησία (Manisa).

  19. Ο Ηρακλείας πρόεδρος των υπερτίμων και έξαρχος πάσης Θράκης και Μακεδονίας (χηρεύει).
    Έδρα Ραιδεστός (Tekirdag).

  20. Ο Κυζίκου υπέρτιμος και έξαρχος παντός Ελλησπόντου (χηρεύει).
    Έδρα Αρτάκη (Erdek).

  21. Ο Νικομηδείας υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βιθυνίας (χηρεύει).
    Έδρα Νικομήδεια (Izmit).

  22. Ο Νικαίας, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βιθυνίας (χηρεύει).
    Έδρα Κίος (Gemlik).

  23. Ο Αδριανουπόλεως, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Αιμιμόντου (χηρεύει).
    Έδρα Αδριανούπολη (Edirne).

  24. Ο Αμασείας, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Ευξείνου Πόντου (χηρεύει).
    Έδρα Αμισός (Samsun).

  25. Ο Νεοκαισαρείας, υπέρτιμος και έξαρχος Πόντου Πολεμονειακού (χηρεύει).
    Έδρα Κοτύωρα (Ordu).

  26. Ο Ικονίου, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λυκαονίας (χηρεύει).
    Έδρα Νίγδη (Nigde).

  27. Ο Πισιδίας, υπέρτιμος και έξαρχος Σίδης, Μυρέων και Ατταλείας (χηρεύει).
    Έδρα Σπάρτη (Isparta).

  28. Ο Τραπεζούντος υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λαζικής (χηρεύει).
    Έδρα Τραπεζούντα (Trabzon).

  29. Ο Σμύρνης υπέρτιμος και έξαρχος Ασίας (χηρεύει).
    Έδρα Σμύρνη (Smyrna).

  30. Ο Αγκύρας, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Γαλατίας (χηρεύει).
    Έδρα Άγκυρα (Ankara).

  31. Ο Σηλυβρίας, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης (χηρεύει).
    Έδρα Σηλύβρια (Silivri).

  32. Ο Κολωνείας, υπέρτιμος και έξαρχος Άνω Πόντου (χηρεύει).
    Έδρα Νικόπολη (Sebinkarahisar).

  33. Ο Καλλιουπόλεως και Μαδύτου, υπέρτιμος και έξαρχος Θρακικής χερσονήσου (χηρεύει).
    Έδρα Καλλίπολη (Gelibolu).

  34. Ο Κρήνης, υπέρτιμος και έξαρχος Ιωνίας (χηρεύει).
    Έδρα Κρήνη (Cesme).

  35. Ο Σαράντα Εκκλησιών, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Θράκης (χηρεύει).
    Έδρα Σαράντα Εκκλησιές (Kirklaeri).

  36. Ο Μυριοφύτου και Περιστάσεως, υπέρτιμος και έξαρχος Προποντίδος (χηρεύει).
    Έδρα Μυριόφυτο (Murtefte).

  37. Ο Μετρών και Αθύρων, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης παραλίας (χηρεύει).
    Έδρα Μέτρες (Catalca).

  38. Ο Δαρδανελίων και Λαμψάκου, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Ελλησπόντου (χηρεύει).
    Έδρα Δαρδανέλια (Canakkale).

  39. Ο Ανέων, υπέρτιμος και έξαρχος Ιωνίας (χηρεύει).
    Έδρα Σώκια (Soke).

  40. Ο Μοσχονησίων, υπέρτιμος και έξαρχος Αιολίδος (χηρεύει).
    Έδρα Μοσχονήσια (Youda).

  41. Ο Βριούλων, υπέρτιμος και έξαρχος Ερυθραίας (χηρεύει).
    Έδρα Βρίουλα (Urla).

β) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες εν τιμητική ενεργεία.

  1. Ο Θεοδωρουπόλεως Λεόντιος, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 06-11-1906.

  2. Ο Ειρηνουπόλεως Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος Παμφυλίας. 30-01-1925.

  3. Ο Χριστουπόλεως Μελέτιος, υπέρτιμος και έξαρχος δευτέρας Καρίας. 25-04-1926.

  4. Ο Λαοδικείας Δωρόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος Φρυγίας. 01-01-1928.

  5. Ο Σάρδεων Γερμανός, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λυδίας. 16-03-1924.
    Σημείωση: Στις 09-11-1943 άρθηκε η κατ' επίδοσιν Αρχιερατική προστασία και διακυβέρνηση της Ι.Μ. Πισιδίας από τον Σάρδεων Γερμανό.

γ) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

  1. Ο Μιλητουπόλεως Ιερόθεος. 12-01-1914.
    Εν Αγίω Όρει.

δ) Μητροπολίτες Δωδεκανήσου.

  1. Ο Λέρου και Αστυπαλαίας Απόστολος, υπέρτιμος και έξαρχος Σποράδων νήσων. 14-05-1912.
    Έδρα Λέρος.

  2. Ο Ρόδου Απόστολος, υπέρτιμος και έξαρχος πασών Κυκλάδων νήσων. 16-06-1913.
    Έδρα Ρόδος.

  3. Ο Κώου και Καλύμνου, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων (χηρεύει).
    Έδρα Κως.

  4. Ο Καρπάθου και Κάσου, υπέρτιμος και έξαρχος Σποράδων νήσων (χηρεύει).
    Έδρα Απέρειο Καρπάθου.

Πατριαρχική Εξαρχία Πάτμου.

Πατριαρχικός Έξαρχος (Μέχρι το 1943): Αρχιμανδρίτης Επιφάνιος Καλογιάννης.
Έδρα Πάτμος.

Πατριαρχικός Έξαρχος (Από τον Αύγουστο του 1943): Αρχιμανδρίτης Νικόδημος Κανάκης.
Έδρα Πάτμος.

ε) Ημιαυτόνομος Εκκλησία της Κρήτης.

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κρήτης Βασίλειος, υπέρτιμος και έξαρχος Ευρώπης. 30-06-1902.
Έδρα Ηράκλειο.

Επίσκοποι

  1. Ο Πέτρας Διονύσιος. 20-04-1923.
    Έδρα Νεάπολη Λασιθίου.

  2. Ο Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου Αθανάσιος. 16-02-1936.
    Έδρα Ρέθυμνο.

  3. Ο Κυδωνίας και Αποκωρώνου Αγαθάγγελος. 01-03-1936.
    Έδρα Χανιά.

  4. Ο Λάμπης και Σφακίων Ευμένιος. 10-05-1936.
    Έδρα Σπήλι Ρεθύμνης.

  5. Ο Ιεράς και Σητείας Φιλόθεος. 01-06-1936.
    Έδρα Ιεράπετρα.

  6. Ο Κισάμου και Σελίνου Ευδόκιμος. 13-03-1938.
    Έδρα Καστέλλι Κισάμου.

  7. Ο Αρκαδίας (χηρεύει).
    Έδρα Άγιοι Δέκα Ηρακλείου.

στ) Μητροπολίτες Νέων Χωρών.

  1. Ο Λήμνου Στέφανος, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Αιγαίου πελάγους. 31-03-1902.
    Έδρα Μύρινα Λήμνου.

  2. Ο Κασσανδρείας Ειρηναίος, υπέρτιμος και έξαρχος κόλπου Θερμαϊκού. 02-11-1903.
    Έδρα Πολύγυρος Χαλκιδικής.

  3. Ο Θεσσαλονίκης Γεννάδιος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Θετταλίας. 09-10-1905.
    Έδρα Θεσσαλονίκη.

  4. Ο Ιωαννίνων Σπυρίδων, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ηπείρου και Κερκύρας. 16-07-1906.
    Έδρα Ιωάννινα.

  5. Ο Μυτιλήνης Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λέσβου. 16-03-1908.
    Έδρα Μυτιλήνη.

  6. Ο Κίτρους Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος Πιερίας. 14-09-1908.
    Έδρα Κατερίνη.

  7. Ο Βερροίας και Ναούσης Αλέξανδρος, υπέρτιμος και έξαρχος Θετταλίας. 18-07-1910. (Εκλογή Φεβρουάριος 1943, από Ζιχνών).
    Έδρα Βέρροια.

  8. Ο Φιλίππων και Νεαπόλεως Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Ανατολικής Μακεδονίας. 26-12-1910.
    Έδρα Καβάλα.

  9. Ο Βερροίας και Ναούσης Πολύκαρπος, υπέρτιμος και έξαρχος Θετταλίας. 24-04-1911. (+ 30-01-1943).
    Έδρα Βέρροια.

  10. Ο Χίου Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ιωνίας. 10-07-1911.
    Έδρα Χίος.

  11. Ο Πολυανής και Κιλκισίου Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 10-07-1911.
    Έδρα Κιλκίς.

  12. Ο Διδυμοτείχου και Ορεστιάδος Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ροδόπης και παντός Αιμιμόντου. 06-08-1911.
    Έδρα Διδυμότειχο.

  13. Ο Ιερισσού, Αγίου Όρους και Αρδαμερίου Σωκράτης, υπέρτιμος και έξαρχος Χαλκιδικής. 06-11-1911.
    Έδρα Αρναία Χαλκιδικής.

  14. Ο Σισανίου και Σιατίστης Διόδωρος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 26-02-1912.
    Έδρα Σιάτιστα.

  15. Ο Σάμου και Ικαρίας Ειρηναίος, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 10-03-1913.
    Έδρα Βαθύ Σάμου.

  16. Ο Γρεβενών Γερβάσιος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Μακεδονίας. 29-12-1913. (+ 16-04-1943).
    Έδρα Γρεβενά.

  17. Ο Σερρών και Νιγρίτης Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Μακεδονίας. 16-03-1914.
    Έδρα Σέρρες.
    Σημείωση: Δυνάμει του Ν. 671/25-09-1943 η Ι.Μ. Σερρών μετωνομάστηκε σε "Σερρών και Νιγρίτης".

  18. Ο Σερβίων και Κοζάνης Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Μακεδονίας. 04-05-1914.
    Έδρα Κοζάνη.

  19. Ο Ελευθερουπόλεως Σωφρόνιος, υπέρτιμος και έξαρχος Παγγαίου. 05-03-1917.
    Έδρα Ελευθερούπολη.

  20. Ο Αλεξανδρουπόλεως Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 05-11-1917.
    Έδρα Αλεξανδρούπολη.

  21. Ο Ελασσώνος Καλλίνικος, υπέρτιμος και έξαρχος Ολύμπου. 11-10-1918.
    Έδρα Ελασσώνα.

  22. Ο Δράμας Γεώργιος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 20-02-1922.
    Έδρα Δράμα.

  23. Ο Μηθύμνης Διονύσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Λέσβου. 06-03-1922.
    Έδρα Καλλονή Λέσβου.

  24. Ο Φλωρίνης,  Αλμωπίας και Εορδαίας Βασίλειος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 28-02-1926.
    Έδρα Φλώρινα.
    Σημείωση: Δυνάμει του Ν. 671/25-09-1943 η Ι.Μ. Φλωρίνης μετωνομάστηκε σε "Φλωρίνης, Αλμωπίας και Εορδαίας".

  25. Ο Σιδηροκάστρου Βασίλειος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 04-04-1926.
    Έδρα Σιδηρόκαστρο Σερρών.

  26. Ο Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης Δημήτριος, υπέρτιμος και έξαρχος Βορείου Ηπείρου. 08-08-1926.
    Έδρα Δελβινάκι.

  27. Ο Νικοπόλεως και Πρεβέζης Ανδρέας, υπέρτιμος και έξαρχος Παλαιάς Ηπείρου. 22-03-1936.
    Έδρα Πρέβεζα.

  28. Ο Καστορίας Νικηφόρος, υπέρτιμος και έξαρχος Άνω Μακεδονίας. 22-03-1936.
    Έδρα Καστοριά.

  29. Ο Εδέσσης και Πέλλης Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 30-09-1936.
    Έδρα Έδεσσα.

  30. Ο Μαρωνείας και Θάσου Βασίλειος, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 23-03-1941.
    Έδρα Κομοτηνή.

  31. Ο Ζιχνών Κύριλλος, υπέρτιμος και έξαρχος Παγγαίου. 01-03-1942. (Εκλογή 15-04-1943, από Παραμυθίας).
    Έδρα Νέα Ζίχνη Σερρών.

  32. Ο Νευροκοπίου Γεώργιος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 08-03-1942.
    Έδρα Κάτω Νευροκόπι.

  33. Ο Ξάνθης και Περιθεωρίου Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Θράκης. 13-12-1942.
    Έδρα Ξάνθη.

  34. Ο Παραμυθίας, Φιλιατών και Γηρομερίου Δωρόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος Θεσπρωτίας. 17-04-1943.
    Έδρα Παραμυθιά.
    Σημείωση: Δυνάμει του Ν. 671/25-09-1943 η Ι.Μ. Παραμυθίας και Φιλιατών μετωνομάστηκε σε "Παραμυθίας, Φιλιατών και Γηρομερίου".

  35. Ο Γρεβενών Θεόκλητος, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτίου Μακεδονίας. 13-06-1943.
    Έδρα Γρεβενά.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Ολύμπου Καλλίνικος. 09-12-1936.
    Βοηθός της Ι.Μ. Θεσσαλονίκης.

ζ) Μητροπολίτες των εν Βορείω Θράκη Μητροπόλεων.

  1. Ο Φιλιππουπόλεως, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης Δραγοβιτίας (χηρεύει).
    Έδρα Φιλιππούπολη (Plovdiv).

  2. Ο Μεσημβρίας, υπέρτιμος και έξαρχος Μαύρης θαλάσσης (χηρεύει).
    Έδρα Μεσημβρία (Nesebar).

  3. Ο Αγχιάλου, υπέρτιμος και έξαρχος Μαύρης θαλάσσης (χηρεύει).
    Έδρα Αγχίαλος (Pomorie).

  4. Ο Βάρνης, υπέρτιμος και έξαρχος Μαύρης θαλάσσης (χηρεύει).
    Έδρα Βάρνα (Varna).

  5. Ο Σωζοαγαθουπόλεως, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Μαύρης θαλάσσης (χηρεύει).
    Έδρα Σωζόπολη (Sozopol).

  6. Ο Λιτίτσης, υπέρτιμος και έξαρχος Αιμιμόντου (χηρεύει).
    Έδρα Ορτάκιοϊ (Ivaylovgrad).

η) Αρχιεπίσκοποι στη διασπορά.

  1. Ο Αμερικής Βορείου και Νοτίου Αθηναγόρας. 22-12-1922
    Έδρα Νέα Υόρκη.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Βοστώνης Αθηναγόρας. 05-06-1938.
    Της Ι.Α. Αμερικής.

  2. Ο Αγίου Φραγκίσκου Ειρηναίος. 23-11-1941.
    Της Ι.Α. Αμερικής.

  3. Ο Νύσσης Γερμανός. 30-11-1941.
    Της Ι.Α. Αμερικής.

  4. Ο Σικάγου Γεράσιμος. 14-02-1943.
    Της Ι.Α. Αμερικής.

θ) Μητροπολίτες στη διασπορά.

  1. Ο Θυατείρων Γερμανός, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής και Κεντρώας Ευρώπης. 01-07-1912.
    Έδρα Λονδίνο.

  2. Ο Αυστραλίας Τιμόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ωκεανίας. 30-11-1931.
    Έδρα Σύδνεϋ.

ι) Ξενόφωνες δικαιοδοσίες.

I. Εξαρχία Ορθοδόξων Ρωσικών παροικιών Δυτικής Ευρώπης.

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ευλόγιος, έξαρχος του Οικουμενικού Πατριαρχείου δια τους εν Ευρώπη Ρώσους Ορθοδόξους. 12-01-1903.
Έδρα Παρίσι.

Βοηθοί Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο π. Γροδνό Βλαδίμηρος. 03-06-1907.

  2. Ο π. Αλεουτίων Αλέξανδρος. 15-11-1909.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο π. Μπέλσκ Σέργιος. 17-04-1921.
    Σημείωση: Ο Επίσκοπος Σέργιος υποχρεώθηκε το 1939 από τις Γερμανικές δυνάμεις κατοχής της Τσεχοσλοβακίας να υπαχθεί στη δικαιοδοσία της Ρωσικής Ορθόδοξης Εκκλησίας εν Υπερορία. Η ενέργεια αυτή δεν αναγνωρίστηκε από το Οικουμενικό Πατριαρχείο.

  2. Ο Χερσονήσου Ιωάννης. 27-01-1935.

  3. Ο Μπρασλάβας Ματθαίος. 29-11-1938.

II. Καρπαθορωσική Επισκοπή Η.Π.Α.

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αγαθονικείας Ορέστης. 18-09-1938.
Έδρα Τρούμπουλ Κονέκτικουτ.

III. Ουκρανική Επισκοπή Η.Π.Α.

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ευκαρπίας Θεόδωρος. 28-02-1937.
Έδρα Νέα Υόρκη.

ια) Αυτόνομος Εκκλησία της Τσεχοσλοβακίας.

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Πράγας και πάσης Τσεχοσλοβακίας Σαββάτιος. 19-02-1923.
Έδρα Πράγα.
Σημείωση: Ο Αρχιεπίσκοπος Σαββάτιος ήταν έγκλειστος στο στρατόπεδο συγκεντρώσεως του Ντάχαου από το 1942 μέχρι το 1945.

ιβ) Αυτόνομος Εκκλησία της Φινλανδίας.

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Σορταβάλλας και πάσης Φινλανδίας Γερμανός. 25-06-1923.
Έδρα Σορταβάλλα.

Επίσκοπος

  1. Ο Βιμπόργου Αλέξανδρος. 21-09-1935.
    Έδρα Βίμποργκ.

ιγ) Αυτόνομος Εκκλησία της Εσθονίας.

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ταλλίνης και πάσης Εσθονίας Αλέξανδρος. 05-12-1920.
Έδρα Ταλλίνη.

Επίσκοπος

  1. Ο Πετσέρης και Τάρτου Πέτρος. 07-08-1943.
    Έδρα Τάρτου.

  2. Ο Νάρβας και Ιζβόρου (χηρεύει).
    Έδρα Νάρβα.

ιδ) Αυτόνομος Εκκλησίας της Λατβίας.

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ρίγας και πάσης Λατβίας Αυγουστίνος. 29-03-1936.
Έδρα Ρίγα.

Βοηθός Επίσκοπος

  1. Ο Ελγάβ Ιάκωβος. 27-09-1936. (+ 19-10-1943).
    Σημείωση: Το 1941 ο Επίσκοπος Ιάκωβος εντάχθηκε στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Ρωσίας.

ιε) Εφησυχάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Χίου Πολύκαρπος. 06-06-1894.

  2. Ο π. Νευροκοπίου Ευγένιος. 19-06-1911.

  3. Ο π. Αρδαμερίου Καλλίνικος. 08-10-1924.

  4. Ο π. Παραμυθίας και  Φιλιατών Αθηναγόρας. 20-09-1925.

  5. Ο Τρωάδος Ευστάθιος. 17-06-1928.

  6. Ο π. Πετσέρης Νικόλαος. 02-04-1933.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.