Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 1961

Ημερολόγιο συμβάντων

Περιεχόμενα

α) Μητροπολίτες εν Τουρκία.

β) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες εν τιμητική ενεργεία.

γ) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες.

δ) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

ε) Μητροπολίτες Δωδεκανήσου.

στ) Ημιαυτόνομος Εκκλησία της Κρήτης.

ζ) Μητροπολίτες Νέων Χωρών.

η) Αρχιεπίσκοποι στη διασπορά.

θ) Ξενόφωνες δικαιοδοσίες.

ι) Αυτόνομος Εκκλησία της Τσεχοσλοβακίας.

ια) Αυτόνομος Εκκλησία της Φινλανδίας.

ιβ) Αυτόνομος Εκκλησία της Εσθονίας.

ιγ) Αυτόνομος Εκκλησίας της Λατβίας.

ιδ) Εφησυχάζοντες Αρχιερείς.

Α. ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΝ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ

Η Αυτού Θειοτάτη Παναγιότης ο Αρχιεπίσκοπος Κωνσταντινουπόλεως, Νέας Ρώμης και Οικουμενικός Πατριάρχης κ. Αθηναγόρας. 22-12-1922.

Έδρα Κωνσταντινούπολη.

α) Μητροπολίτες των εν Τουρκία Μητροπόλεων (κατά τα πρεσβεία χειροτονίας).

  1. Ο Χαλκηδόνος Θωμάς, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βιθυνίας. 26-02-1922.
    Έδρα Χαλκηδόνα (Kadikoy).

  2. Ο Δέρκων Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος Βοσπόρου Θρακικού και Κυανέων. 04-04-1926.
    Έδρα Θεραπεία (Tarabya).

  3. Ο Πριγκηποννήσων Δωρόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος Προποντίδος. 01-01-1928.
    Έδρα Πρίγκηπος (Buyukada).

  4. Ο π. Κωνσταντινουπόλεως και Πρόεδρος Εφέσου Μάξιμος. 09-03-1930.
    Έδρα Μαγνησία (Manisa). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  5. Ο Αίνου Γερμανός, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ροδόπης. 25-03-1931.
    Έδρα Αίνος (Enez). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  6. Ο Προικοννήσου Φιλόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Προποντίδος. 29-03-1931.
    Έδρα Μαρμαράς (Marmara). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  7. Ο Χαλδίας, Χεροιάνων και Κερασούντος Κύριλλος, υπέρτιμος και έξαρχος Ελενοπόντου. 10-10-1943.
    Έδρα Αργυρούπολη (Gumushane). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  8. Ο Νεοκαισαρείας Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Πόντου Πολεμονειακού 07-05-1944.
    Έδρα Κοτύωρα (Ordu).

  9. Ο Σάρδεων Μάξιμος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λυδίας. 16-06-1946.
    Έδρα Σάρδεις (Salihli). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  10. Ο Ικονίου Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λυκαονίας 07-07-1950.
    Έδρα Νίγδη (Nigde). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  11. Ο Ίμβρου και Τενέδου Μελίτων, υπέρτιμος και έξαρχος Αιγαίου πελάγους. 30-11-1950.
    Έδρα Ίμβρος (Imroz Adasi).

  12. Ο Ροδοπόλεως Ιερώνυμος, υπέρτιμος και έξαρχος Λαζικής. 28-01-1951.
    Έδρα Δικαιόσημο (Cevizlik). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  13. Ο Φιλαδελφείας Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος Λυδίας. 08-08-1954.
    Έδρα Φιλαδέλφεια (Alasehir). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  14. Ο Καισαρείας υπέρτιμος των υπερτίμων και έξαρχος πάσης Ανατολής (χηρεύει).
    Έδρα Καισάρεια (Kayseri).

  15. Ο Ηρακλείας πρόεδρος των υπερτίμων και έξαρχος πάσης Θράκης και Μακεδονίας (χηρεύει).
    Έδρα Ραιδεστός (Tekirdag).

  16. Ο Κυζίκου υπέρτιμος και έξαρχος παντός Ελλησπόντου (χηρεύει).
    Έδρα Αρτάκη (Erdek).

  17. Ο Νικομηδείας υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βιθυνίας (χηρεύει).
    Έδρα Νικομήδεια (Izmit).

  18. Ο Νικαίας, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βιθυνίας (χηρεύει).
    Έδρα Κίος (Gemlik).

  19. Ο Αδριανουπόλεως, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Αιμιμόντου (χηρεύει).
    Έδρα Αδριανούπολη (Edirne).

  20. Ο Αμασείας υπέρτιμος και έξαρχος παντός Ευξείνου Πόντου (χηρεύει).
    Έδρα Αμισός (Samsun).

  21. Ο Προύσης, υπέρτιμος και έξαρχος Βιθυνίας (χηρεύει).
    Έδρα Προύσα (Bursa).

  22. Ο Πισιδίας, υπέρτιμος και έξαρχος Σίδης, Μυρέων και Ατταλείας (χηρεύει).
    Έδρα Σπάρτη (Isparta).

  23. Ο Τραπεζούντος υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λαζικής (χηρεύει).
    Έδρα Τραπεζούντα (Trabzon).

  24. Ο Σμύρνης υπέρτιμος και έξαρχος Ασίας (χηρεύει).
    Έδρα Σμύρνη (Smyrna).

  25. Ο Αγκύρας, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Γαλατίας (χηρεύει).
    Έδρα ’γκυρα (Ankara).

  26. Ο Βιζύης και Μηδείας, υπέρτιμος και έξαρχος Μαύρης Θαλάσσης (χηρεύει).
    Έδρα Βιζύη (Vize).

  27. Ο Σηλυβρίας, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης (χηρεύει).
    Έδρα Σηλύβρια (Silivri).

  28. Ο Γάνου και Χώρας, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης παραλίας (χηρεύει).
     Έδρα Χώρα (Hora).

  29. Ο Κολωνείας, υπέρτιμος και έξαρχος ’νω Πόντου (χηρεύει).
    Έδρα Νικόπολη (Sebinkarahisar).

  30. Ο Ηλιουπόλεως και Θείρων, υπέρτιμος και έξαρχος Λυδίας και πάσης Καρίας (χηρεύει).
    Έδρα Τράλλες (Aydin).

  31. Ο Καλλιουπόλεως και Μαδύτου, υπέρτιμος και έξαρχος Θρακικής χερσονήσου (χηρεύει).
    Έδρα Καλλίπολη (Gelibolu).

  32. Ο Κρήνης, υπέρτιμος και έξαρχος Ιωνίας (χηρεύει).
    Έδρα Κρήνη (Cesme).

  33. Ο Σαράντα Εκκλησιών, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Θράκης (χηρεύει).
    Έδρα Σαράντα Εκκλησιές (Kirklaeri).

  34. Ο Τυρολόης και Σερεντίου, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης (χηρεύει).
    Έδρα Τυρολόη (Corlu).

  35. Ο Κυδωνιών υπέρτιμος και έξαρχος Αιολίδος (χηρεύει).
    Έδρα Κυδωνίες (Ayvalik).

  36. Ο Μυριοφύτου και Περιστάσεως, υπέρτιμος και έξαρχος Προποντίδος (χηρεύει).
    Έδρα Μυριόφυτο (Murtefte).

  37. Ο Μετρών και Αθύρων, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης παραλίας (χηρεύει).
    Έδρα Μέτρες (Catalca).

  38. Ο Δαρδανελίων και Λαμψάκου, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Ελλησπόντου (χηρεύει).
    Έδρα Δαρδανέλια (Canakkale).

  39. Ο Ανέων, υπέρτιμος και έξαρχος Ιωνίας (χηρεύει).
    Έδρα Σώκια (Soke).

  40. Ο Μοσχονησίων, υπέρτιμος και έξαρχος Αιολίδος (χηρεύει).
    Έδρα Μοσχονήσια (Youda).

  41. Ο Περγάμου και Αδραμυττίου, υπέρτιμος και έξαρχος κόλπου Αδραμυττηνού (χηρεύει).
    Έδρα Πέργαμος (Bergama).

  42. Ο Βριούλων, υπέρτιμος και έξαρχος Ερυθραίας (χηρεύει).
    Έδρα Βρίουλα (Urla).

Βοηθός Επίσκοπος

  1. Ο Τράλλεων Φώτιος. 28-06-1959.
    Βοηθός της Ι. Μ. Χαλκηδόνος.

β) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες εν τιμητική ενεργεία.

  1. Ο Θεοδωρουπόλεως Λεόντιος, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 06-11-1906.

  2. Ο Ειρηνουπόλεως Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος Παμφυλίας. 30-01-1925. (+ 05-05-1961).

  3. Ο Λαοδικείας Μάξιμος, υπέρτιμος και έξαρχος Φρυγίας. 09-06-1946.

  4. Ο Σελευκείας Αιμιλιανός, υπέρτιμος και έξαρχος Ισαυρίας. 12-06-1959.
    Πρωτοσυγκελεύων.

γ) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες.

  1. Ο Σταυρουπόλεως Μάξιμος. 26-02-1961.
    Σχολάρχης Θεολογικής Σχολής Χάλκης.

  2. Ο Μύρων Χρυσόστομος. 05-03-1961.

δ) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

  1. Ο Παμφίλου Γεράσιμος. 06-10-1946.
    Ηγούμενος Ι.Μ. Ζωοδόχου Πηγής Βαλουκλή.

  2. Ο Δαφνουσίας Γρηγόριος. 04-05-1947.

  3. Ο Τρωάδος Ανδρέας. 04-02-1951.
    Αρχιερατικώς Προϊστάμενος Σταυροδρομίου.

  4. Ο Αργυρουπόλεως Καλλίνικος. 02-12-1951.
    Αρχιερατικώς Προϊστάμενος Φαναρίου.

  5. Ο Μιλητουπόλεως Ναθαναήλ. 07-05-1956.
    Σχολάρχης Αθωνιάδος Σχολής.

  6. Ο Μιλήτου Αιμιλιανός. 28-06-1959.

  7. Ο Μελόης Αιμιλιανός. 25-09-1960.
    Πατριαρχικός αντιπρόσωπος στο Π.Σ.Ε.

ε) Μητροπολίτες Δωδεκανήσου.

  1. Ο Ρόδου Σπυρίδων, υπέρτιμος και έξαρχος πασών Κυκλάδων νήσων. 18-11-1945.
    Έδρα Ρόδος.

  2. Ο Κώου Εμμανουήλ, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 01-03-1947.
    Έδρα Κως.

  3. Ο Καρπάθου και Κάσου Απόστολος, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 06-08-1950.
    Έδρα Απέρειο Καρπάθου.

  4. Ο Λέρου, Καλύμνου και Αστυπαλαίας Ισίδωρος, υπέρτιμος και έξαρχος Σποράδων νήσων. 02-12-1950.
    Έδρα Λέρος.

Πατριαρχική Εξαρχία Πάτμου.

Πατριαρχικός Έξαρχος (Μέχρι το 1961): Αρχιμανδρίτης Ιερεμίας Βάστας.
Έδρα Πάτμος.

Πατριαρχικός Έξαρχος (Από το 1961): Αρχιμανδρίτης Παύλος Νικηταράς.
Έδρα Πάτμος.

στ) Ημιαυτόνομος Εκκλησία της Κρήτης.

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κρήτης Ευγένιος, υπέρτιμος και έξαρχος Ευρώπης. 20-01-1946.
Έδρα Ηράκλειο.

Επίσκοποι

  1. Ο Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου Αθανάσιος. 16-02-1936.
    Έδρα Ρέθυμνο.

  2. Ο Πέτρας Δημήτριος. 19-08-1956.
    Έδρα Νεάπολη Λασιθίου.

  3. Ο Λάμπης και Σφακίων Ισίδωρος. 25-08-1956.
    Έδρα Σπήλι Ρεθύμνης.

  4. Ο Γορτύνης και Αρκαδίας Τιμόθεος. 26-08-1956.
    Έδρα Μοίρες Ηρακλείου.
    Σημείωση: Η Επισκοπή Αρκαδίας μετωνομάστηκε σε Γορτύνης και Αρκαδίας, δυνάμει του Ν. 4149/1961.

  5. Ο Κισάμου και Σελίνου Ειρηναίος. 08-12-1957.
    Έδρα Καστέλλι Κισάμου.

  6. Ο Κυδωνίας και Αποκωρώνου Νικηφόρος. 29-03-1959.
    Έδρα Χανιά.

  7. Ο Ιεραπύτνης και Σητείας Φιλόθεος. 02-07-1961.
    Έδρα Ιεράπετρα.
    Σημείωση: Η Επισκοπή Ιεράς και Σητείας μετωνομάστηκε σε Ιεραπύτνης και Σητείας, δυνάμει του Ν. 4149/1961.

ζ) Μητροπολίτες Νέων Χωρών.

  1. Ο Φιλίππων, Νεαπόλεως και Θάσου Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Ανατολικής Μακεδονίας. 26-12-1910.
    Έδρα Καβάλα.

  2. Ο Σάμου και Ικαρίας Ειρηναίος, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 10-03-1913.
    Έδρα Βαθύ Σάμου.

  3. Ο Αλεξανδρουπόλεως Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 05-11-1917.
    Έδρα Αλεξανδρούπολη.

  4. Ο Χίου, Ψαρών και Οινουσσών Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ιωνίας. 24-12-1922.
    Έδρα Χίος.

  5. Ο Φλωρίνης,  Αλμωπίας και Εορδαίας Βασίλειος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 28-02-1926.
    Έδρα Φλώρινα.

  6. Ο Σιδηροκάστρου Βασίλειος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 04-04-1926.
    Έδρα Σιδηρόκαστρο Σερρών.

  7. Ο Θεσσαλονίκης Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Θετταλίας. 30-09-1936.
    Έδρα Θεσσαλονίκη.

  8. Ο Βερροίας και Ναούσης Καλλίνικος, υπέρτιμος και έξαρχος Θετταλίας. 09-12-1936.
    Έδρα Βέρροια.

  9. Ο Πολυανής και Κιλκισίου Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 13-12-1942.
    Έδρα Κιλκίς.

  10. Ο Εδέσσης και Πέλλης Διονύσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 19-11-1944.
    Έδρα Έδεσσα.

  11. Ο Νευροκοπίου και Ζιχνών Αγαθάγγελος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 04-11-1945.
    Έδρα Νέα Ζίχνη Σερρών.

  12. Ο Μυτιλήνης, Ερεσού και Πλωμαρίου Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λέσβου. 11-11-1945.
    Έδρα Μυτιλήνη.

  13. Ο Ιωαννίνων Σεραφείμ, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ηπείρου και Κερκύρας. 11-09-1949.
    Έδρα Ιωάννινα.

  14. Ο Μαρωνείας και Κομοτηνής Τιμόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 01-03-1951.
    Έδρα Κομοτηνή.

  15. Ο Δράμας Φίλιππος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 30-09-1951.
    Έδρα Δράμα.

  16. Ο Σερβίων και Κοζάνης Διονύσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Μακεδονίας. 22-06-1952.
    Έδρα Κοζάνη.

  17. Ο Νικοπόλεως και Πρεβέζης Στυλιανός, υπέρτιμος και έξαρχος Παλαιάς Ηπείρου. 12-10-1952.
    Έδρα Πρέβεζα.

  18. Ο Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης Χριστοφόρος, υπέρτιμος και έξαρχος Βορείου Ηπείρου. 09-03-1953.
    Έδρα Κόνιτσα.

  19. Ο Σισανίου και Σιατίστης Πολύκαρπος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 12-03-1953.
    Έδρα Σιάτιστα Κοζάνης.

  20. Ο Κίτρους και Κατερίνης Βαρνάβας, υπέρτιμος και έξαρχος Πιερίας. 28-03-1954.
    Έδρα Κατερίνη.

  21. Ο Ξάνθης και Περιθεωρίου Αντώνιος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Θράκης. 28-03-1954.
    Έδρα Ξάνθη.

  22. Ο Ελασσώνος Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος Ολύμπου. 04-03-1956.
    Έδρα Ελασσώνα.

  23. Ο Ελευθερουπόλεως Αμβρόσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Παγγαίου. 04-03-1956.
    Έδρα Ελευθερούπολη Καβάλας.

  24. Ο Μηθύμνης Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος Λέσβου. 22-04-1956.
    Έδρα Καλλονή Λέσβου.

  25. Ο Διδυμοτείχου και Ορεστιάδος Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ροδόπης και παντός Αιμιμόντου. 13-11-1957.
    Έδρα Διδυμότειχο.

  26. Ο Παραμυθίας, Φιλιατών και Γηρομερίου Τίτος, υπέρτιμος και έξαρχος Θεσπρωτίας. 15-12-1957.
    Έδρα Παραμυθιά.

  27. Ο Καστορίας Δωρόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος ’νω Μακεδονίας. 26-09-1958.
    Έδρα Καστοριά.

  28. Ο Γρεβενών Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτίου Μακεδονίας. 22-05-1960.
    Έδρα Γρεβενά.

  29. Ο Κασσανδρείας Συνέσιος, υπέρτιμος και έξαρχος κόλπου Θερμαϊκού. 25-05-1960.
    Έδρα Πολύγυρος Χαλκιδικής.

  30. Ο Ιερισσού, Αγίου Όρους  και Αρδαμερίου Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος Χαλκιδικής. 28-05-1960.
    Έδρα Αρναία Χαλκιδικής.

  31. Ο Λήμνου Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Αιγαίου πελάγους. 29-05-1960.
    Έδρα Μύρινα Λήμνου.

  32. Ο Σερρών και Νιγρίτης, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Μακεδονίας (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Νευροκοπίου Αγαθάγγελος.
    Έδρα Σέρρες.

Βοηθός Επίσκοπος

  1. Ο Ταλαντίου Στέφανος. 16-03-1958.
    Βοηθός της Ι.Μ. Θεσσαλονίκης.

η) Αρχιεπίσκοποι στη διασπορά.

  1. Ο Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας  Αθηναγόρας, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής και Κεντρώας Ευρώπης. 05-06-1938.
    Έδρα Λονδίνο.

  2. Ο Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας Ιεζεκιήλ, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ωκεανίας, Ινδιών και ’πω Ανατολής. 17-09-1950.
    Έδρα Σύδνεϋ.

  3. Ο Αμερικής Βορείου και Νοτίου Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος Ωκεανών Ατλαντικού τε και Ειρηνικού. 06-02-1955.
    Έδρα Νέα Υόρκη.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Νύσσης Γερμανός. 30-11-1941.
    Της Ι.Α. Αμερικής. Έδρα Σάρλοτ.

  2. Ο Ολύμπου Δημήτριος. 14-09-1951.
    Της Ι.Α. Αμερικής. Έδρα Λος ’ντζελες.

  3. Ο Αβύδου Ειρηναίος. 08-11-1951. (+ 01-10-1961).
    Της Ι.Α. Αμερικής. Έδρα Νέα Υόρκη.

  4. Ο Ρηγίου Μελέτιος. 27-06-1953.
    Της Ι.Α. Θυατείρων. Έδρα Παρίσι.

  5. Ο Κωνσταντίας Γερμανός. 10-04-1955.
    Της Ι.Α. Αμερικής. Έδρα Νέα Υόρκη.

  6. Ο Θερμών Χρυσόστομος. 06-11-1955.
    Της Ι.Α. Θυατείρων. Έδρα Βιέννη.

  7. Ο Απαμείας Ιάκωβος. 13-05-1956.
    Της Ι.Α. Θυατείρων. Έδρα Λονδίνο.

  8. Ο Ναζιανζού Διονύσιος. 06-12-1959.
    Της Ι.Α. Αυστραλίας.

  9. Ο Χαριουπόλεως Αιμιλιανός. 20-09-1960.
    Της Ι.Α. Αμερικής. Έδρα Νέα Υόρκη.

  10. Ο Μυρίνης Χρυσόστομος. 02-10-1960.
    Της Ι.Α. Αυστραλίας.

  11. Ο Αμφιπόλεως Σίλας. 09-10-1960.
    Της Ι.Α. Αμερικής. Έδρα Νέα Ορλεάνη.

  12. Ο Αγκώνος Θεοδόσιος. 23-10-1960.
    Της Ι.Α. Αμερικής. Έδρα Πιτσμπούργο.

  13. Ο Χριστιανουπόλεως Μελέτιος. 30-10-1960.
    Της Ι.Α. Αμερικής. Έδρα Σικάγο.

Τιτουλάριοι Μητροπολίτες

  1. Ο Ελαίας Αθηναγόρας. 14-09-1950.
    Βοηθός της Ι.Α. Αμερικής. Έδρα Βοστώνη.

  2. Ο Τροπαίου Πολύευκτος. 03-11-1955.
    Βοηθός της Ι.Α. Αμερικής. Έδρα Μπουένος ’υρες.

θ) Ξενόφωνες δικαιοδοσίες.

I. Εξαρχία Ορθοδόξων Ρωσικών παροικιών Δυτικής Ευρώπης.

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Γεώργιος, έξαρχος του Οικουμενικού Πατριαρχείου δια τους εν Ευρώπη Ρώσους Ορθοδόξους. 04-10-1953.
Έδρα Παρίσι.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Κατάνης Κασσιανός. 28-07-1947.

  2. Ο Μεσσήνης Σίλβεστρος. 27-04-1952.

  3. Ο Καμπανίας Μεθόδιος. 17-06-1953.

II. Καρπαθορωσική Επισκοπή Η.Π.Α.

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αγαθονικείας Ορέστης. 18-09-1938.
Έδρα Τρούμπουλ Κονέκτικουτ.

III. Αλβανική Επισκοπή Η.Π.Α.

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Λεύκης Μάρκος. 10-09-1950.
Έδρα Βοστώνη.

IV. Ουκρανική Επισκοπή Η.Π.Α.

Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Ευκαρπίας Θεόδωρος. 28-02-1937.
Έδρα Νέα Υόρκη.

V. Ουκρανική Επισκοπή Καναδά.

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Καναδά Ανατόλιος. 10-09-1961.

ι) Αυτόνομος Εκκλησία της Τσεχοσλοβακίας.

Ο Μακαριώτατος Μητροπολίτης Πράγας και πάσης Τσεχοσλοβακίας κ. Ιωάννης. 24-10-1954.

Έδρα Πράγα.

Επίσκοποι

  1. Ο Μιχαλόβτσι Μεθόδιος. 15-02-1953.
    Έδρα Μιχαλόβτσι.

  2. Ο Πρέσοβ Δωρόθεος. 12-06-1955.
    Έδρα Πρέσοβ.

  3. Ο Ολομούτς και Μπρνό (χηρεύει).
    Έδρα Ολομούτς.

ια) Αυτόνομος Εκκλησία της Φινλανδίας.

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Καρελίας και πάσης Φινλανδίας Παύλος. 27-11-1955.
Έδρα Κουόπιο.

Επίσκοπος

  1. Ο Ελσινκίου Αλέξανδρος. 21-09-1935.
    Έδρα Ελσίνκι.

ιβ) Αυτόνομος Εκκλησία της Εσθονίας.

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Ταλλίνης και πάσης Εσθονίας (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Θυατείρων Αθηναγόρας.
Έδρα Ταλλίνη.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Βίλνας Ματθαίος. 29-11-1938.
    Έδρα Λονδίνο.

  2. Ο Ραββένης Γεώργιος. 14-10-1956. (+ 10-08-1961).
    Έδρα Στοκχόλμη.

ιγ) Αυτόνομος Εκκλησίας της Λατβίας.

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ρίγας και πάσης Λατβίας (χηρεύει).
Έδρα Ρίγα.

ιδ) Εφησυχάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Διδυμοτείχου και Ορεστιάδος Ιωακείμ. 06-08-1911.

  2. Ο π. Σερρών και Νιγρίτης Κωνσταντίνος. 16-03-1914. (Παραίτηση 11-01-1961).

  3. Ο π. Σερβίων και Κοζάνης Ιωακείμ. 04-05-1914.

  4. Ο π. Καρελίας και πάσης Φινλανδίας Γερμανός. 25-06-1923. (+ 15-01-1961).

  5. Ο π. Λήμνου Βασίλειος. 20-10-1945.

  6. Ο π. Ολομούτς και Μπρνό Τσεστιμίρ. 05-02-1950.

ιε) Συνοδικοί Αρχιερείς.

  1. Ο Χαλκηδόνος Θωμάς.

  2. Ο Δέρκων Ιάκωβος.

  3. Ο Πριγκηποννήσων Δωρόθεος.

  4. Ο Αίνου Γερμανός.

  5. Ο Προικοννήσου Φιλόθεος.

  6. Ο Χαλδίας Κύριλλος.

  7. Ο Νεοκαισαρείας Χρυσόστομος.

  8. Ο Λαοδικείας Μάξιμος.

  9. Ο Σάρδεων Μάξιμος.

  10. Ο Ίμβρου και Τενέδου Μελίτων.

  11. Ο Ροδοπόλεως Ιερώνυμος.

  12. Ο Φιλαδελφείας Ιάκωβος.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 26 Οκτωβρίου 2019.