Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 1967

Ημερολόγιο συμβάντων

Περιεχόμενα

α) Μητροπολίτες εν Τουρκία.

β) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες εν τιμητική ενεργεία.

γ) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες.

δ) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

ε) Μητροπολίτες Δωδεκανήσου.

στ) Ημιαυτόνομος Εκκλησία της Κρήτης.

ζ) Μητροπολίτες Νέων Χωρών.

η) Αρχιεπίσκοποι στη διασπορά.

θ) Μητροπολίτες στη διασπορά.

ι) Ξενόφωνες δικαιοδοσίες.

ια) Αυτόνομος Εκκλησία της Γεωργίας.

ιβ) Αυτόνομος Εκκλησία της Τσεχοσλοβακίας.

ιγ) Αυτόνομος Εκκλησία της Φινλανδίας.

ιδ) Αυτόνομος Εκκλησία της Εσθονίας.

ιε) Αυτόνομος Εκκλησίας της Λατβίας.

ιστ) Εφησυχάζοντες Αρχιερείς.

Α. ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΝ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ

Η Αυτού Θειοτάτη Παναγιότης ο Αρχιεπίσκοπος Κωνσταντινουπόλεως, Νέας Ρώμης και Οικουμενικός Πατριάρχης κ. Αθηναγόρας. 22-12-1922.

Έδρα Κωνσταντινούπολη.

α) Μητροπολίτες των εν Τουρκία Μητροπόλεων (κατά τα πρεσβεία χειροτονίας).

  1. Ο Δέρκων Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος Βοσπόρου, Θρακικού και Κυανέων. 04-04-1926.
    Έδρα Θεραπεία (Tarabya).

  2. Ο Πριγκηποννήσων Δωρόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος Προποντίδος. 01-01-1928.
    Έδρα Πρίγκηπος (Buyukada).

  3. Ο π. Κωνσταντινουπόλεως και Πρόεδρος Εφέσου Μάξιμος. 09-03-1930.
    Έδρα Μαγνησία (Manisa). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  4. Ο Χαλδίας, Χεροιάνων και Κερασούντος Κύριλλος, υπέρτιμος και έξαρχος Ελενοπόντου. 10-10-1943.
    Έδρα Αργυρούπολη (Gumushane). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  5. Ο Νεοκαισαρείας Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Πόντου Πολεμονειακού 07-05-1944.
    Έδρα Κοτύωρα (Ordu). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  6. Ο Σάρδεων Μάξιμος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λυδίας. 16-06-1946.
    Έδρα Σάρδεις (Salihli). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  7. Ο Χαλκηδόνος Μελίτων, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βιθυνίας. 30-11-1950.
    Έδρα Χαλκηδόνα (Kadikoy).

  8. Ο Ροδοπόλεως Ιερώνυμος, υπέρτιμος και έξαρχος Λαζικής. 28-01-1951.
    Έδρα Δικαιόσημο (Cevizlik). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  9. Ο Φιλαδελφείας Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος Λυδίας. 08-08-1954.
    Έδρα Φιλαδέλφεια (Alasehir). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  10. Ο Ίμβρου και Τενέδου Νικόλαος, υπέρτιμος και έξαρχος Αιγαίου πελάγους. 1964.
    Έδρα Ίμβρος (Imroz Adasi).

  11. Ο Κολωνείας Γαβριήλ, υπέρτιμος και έξαρχος ’νω Πόντου. 09-04-1967.
    Έδρα Νικόπολη (Sebinkarahisar). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  12. Ο Καισαρείας υπέρτιμος των υπερτίμων και έξαρχος πάσης Ανατολής (χηρεύει).
    Έδρα Καισάρεια (Kayseri).

  13. Ο Ηρακλείας πρόεδρος των υπερτίμων και έξαρχος πάσης Θράκης και Μακεδονίας (χηρεύει).
    Έδρα Ραιδεστός (Tekirdag).

  14. Ο Κυζίκου υπέρτιμος και έξαρχος παντός Ελλησπόντου (χηρεύει).
    Έδρα Αρτάκη (Erdek).

  15. Ο Νικομηδείας υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βιθυνίας (χηρεύει).
    Έδρα Νικομήδεια (Izmit).

  16. Ο Νικαίας, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βιθυνίας (χηρεύει).
    Έδρα Κίος (Gemlik).

  17. Ο Αδριανουπόλεως, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Αιμιμόντου (χηρεύει).
    Έδρα Αδριανούπολη (Edirne).

  18. Ο Αμασείας υπέρτιμος και έξαρχος παντός Ευξείνου Πόντου (χηρεύει).
    Έδρα Αμισός (Samsun).

  19. Ο Προύσης, υπέρτιμος και έξαρχος Βιθυνίας (χηρεύει).
    Έδρα Προύσα (Bursa).

  20. Ο Ικονίου, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λυκαονίας (χηρεύει).
    Έδρα Νίγδη (Nigde).

  21. Ο Πισιδίας, υπέρτιμος και έξαρχος Σίδης, Μυρέων και Ατταλείας (χηρεύει).
    Έδρα Σπάρτη (Isparta).

  22. Ο Τραπεζούντος υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λαζικής (χηρεύει).
    Έδρα Τραπεζούντα (Trabzon).

  23. Ο Σμύρνης υπέρτιμος και έξαρχος Ασίας (χηρεύει).
    Έδρα Σμύρνη (Smyrna).

  24. Ο Αγκύρας, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Γαλατίας (χηρεύει).
    Έδρα ’γκυρα (Ankara).

  25. Ο Αίνου, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ροδόπης (χηρεύει).
    Έδρα Αίνος (Enez).

  26. Ο Βιζύης και Μηδείας, υπέρτιμος και έξαρχος Μαύρης Θαλάσσης (χηρεύει).
    Έδρα Βιζύη (Vize).

  27. Ο Σηλυβρίας, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης (χηρεύει).
    Έδρα Σηλύβρια (Silivri).

  28. Ο Γάνου και Χώρας, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης παραλίας (χηρεύει).
     Έδρα Χώρα (Hora).

  29. Ο Προικοννήσου, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Προποντίδος (χηρεύει).
    Έδρα Μαρμαράς (Marmara).

  30. Ο Ηλιουπόλεως και Θείρων, υπέρτιμος και έξαρχος Λυδίας και πάσης Καρίας (χηρεύει).
    Έδρα Τράλλες (Aydin).

  31. Ο Καλλιουπόλεως και Μαδύτου, υπέρτιμος και έξαρχος Θρακικής χερσονήσου (χηρεύει).
    Έδρα Καλλίπολη (Gelibolu).

  32. Ο Κρήνης, υπέρτιμος και έξαρχος Ιωνίας (χηρεύει).
    Έδρα Κρήνη (Cesme).

  33. Ο Σαράντα Εκκλησιών, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Θράκης (χηρεύει).
    Έδρα Σαράντα Εκκλησιές (Kirklaeri).

  34. Ο Τυρολόης και Σερεντίου, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης (χηρεύει).
    Έδρα Τυρολόη (Corlu).

  35. Ο Κυδωνιών υπέρτιμος και έξαρχος Αιολίδος (χηρεύει).
    Έδρα Κυδωνίες (Ayvalik).

  36. Ο Μυριοφύτου και Περιστάσεως, υπέρτιμος και έξαρχος Προποντίδος (χηρεύει).
    Έδρα Μυριόφυτο (Murtefte).

  37. Ο Μετρών και Αθύρων, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης παραλίας (χηρεύει).
    Έδρα Μέτρες (Catalca).

  38. Ο Δαρδανελίων και Λαμψάκου, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Ελλησπόντου (χηρεύει).
    Έδρα Δαρδανέλια (Canakkale).

  39. Ο Ανέων, υπέρτιμος και έξαρχος Ιωνίας (χηρεύει).
    Έδρα Σώκια (Soke).

  40. Ο Μοσχονησίων, υπέρτιμος και έξαρχος Αιολίδος (χηρεύει).
    Έδρα Μοσχονήσια (Youda).

  41. Ο Περγάμου και Αδραμυττίου, υπέρτιμος και έξαρχος κόλπου Αδραμυττηνού (χηρεύει).
    Έδρα Πέργαμος (Bergama).

  42. Ο Βριούλων, υπέρτιμος και έξαρχος Ερυθραίας (χηρεύει).
    Έδρα Βρίουλα (Urla).

Βοηθός Επίσκοπος

  1. Ο Τράλλεων Φώτιος. 28-06-1959.
    Βοηθός της Ι. Μ. Χαλκηδόνος.

β) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες εν τιμητική ενεργεία.

  1. Ο Λαοδικείας Μάξιμος, υπέρτιμος και έξαρχος Φρυγίας. 09-06-1946.

  2. Ο Μεσημβρίας Εμμανουήλ, υπέρτιμος και έξαρχος Μαύρης θαλάσσης. 01-03-1947. (Εκλογή 23-05-1967, από Κώου).

  3. Ο Σελευκείας Αιμιλιανός, υπέρτιμος και έξαρχος Ισαυρίας. 12-06-1959.

  4. Ο Μιλήτου Αιμιλιανός, υπέρτιμος και έξαρχος Ιωνίας. 28-06-1959.

  5. Ο Σταυρουπόλεως Μάξιμος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Καρίας. 26-02-1961.
    Σχολάρχης Θεολογικής Σχολής Χάλκης.

  6. Ο Μύρων Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Λυκίας. 05-03-1961.

  7. Ο Ειρηνουπόλεως Συμεών. 26-04-1964.

γ) Τιτουλάριος Μητροπολίτης.

  1. Ο Καλαβρίας Αιμιλιανός. 25-09-1960.
    Πατριαρχικός Αντιπρόσωπος στο Π.Σ.Ε.

δ) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

  1. Ο Παμφίλου Γεράσιμος. 06-10-1946.
    Ηγούμενος Ι.Μ. Ζωοδόχου Πηγής Βαλουκλή.

  2. Ο Δαφνουσίας Γρηγόριος. 04-05-1947.

  3. Ο Αργυρουπόλεως Καλλίνικος. 02-12-1951.
    Αρχιερατικός Προϊστάμενος Σταυροδρομίου.

  4. Ο Κλαυδιουπόλεως Ανδρέας. 23-06-1963.

  5. Ο Τραχείας Τιμόθεος. 02-08-1964.

  6. Ο Ελαίας Δημήτριος. 09-08-1964.

  7. Ο Σκοπέλου Αλέξανδρος. 16-08-1964.

  8. Ο Ευμενείας Νικόδημος. 23-08-1964.

  9. Ο Δέρβης Κοσμάς. 18-07-1965.
    Αντιπρόσωπος του Οικουμενικού Πατριαρχείου στο Πατριαρχείο Αντιοχείας.

ε) Μητροπολίτες Δωδεκανήσου.

  1. Ο Ρόδου Σπυρίδων, υπέρτιμος και έξαρχος πασών Κυκλάδων νήσων. 18-11-1945.
    Έδρα Ρόδος.

  2. Ο Καρπάθου και Κάσου Απόστολος, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 06-08-1950.
    Έδρα Απέρειο Καρπάθου.

  3. Ο Λέρου, Καλύμνου και Αστυπαλαίας Ισίδωρος, υπέρτιμος και έξαρχος Σποράδων νήσων. 02-12-1950.
    Έδρα Λέρος.

  4. Ο Κώου Ναθαναήλ, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 07-05-1956. (Εκλογή 23-05-1967, από Μιλητουπόλεως).
    Έδρα Κως.

Πατριαρχική Εξαρχία Πάτμου.

Πατριαρχικός Έξαρχος: Αρχιμανδρίτης Θεοδώρητος Μπουρνής.
Έδρα Πάτμος.

στ) Ημιαυτόνομος Εκκλησία της Κρήτης.

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Κρήτης Ευγένιος, υπέρτιμος και έξαρχος Ευρώπης. 20-01-1946.
Έδρα Ηράκλειο.
Σημείωση: Η Μητρόπολη Κρήτης προήχθη σε Αρχιεπισκοπή στις 28-02-1967.

Μητροπολίτες

  1. Ο Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου Αθανάσιος. 16-02-1936.
    Έδρα Ρέθυμνο.

  2. Ο Πέτρας Δημήτριος. 19-08-1956.
    Έδρα Νεάπολη Λασιθίου.

  3. Ο Λάμπης και Σφακίων Ισίδωρος. 25-08-1956.
    Έδρα Σπήλι Ρεθύμνης.

  4. Ο Γορτύνης και Αρκαδίας Τιμόθεος. 26-08-1956.
    Έδρα Μοίρες Ηρακλείου.

  5. Ο Κισάμου και Σελίνου Ειρηναίος. 08-12-1957.
    Έδρα Καστέλλι Κισάμου.

  6. Ο Κυδωνίας και Αποκωρώνου Νικηφόρος. 29-03-1959.
    Έδρα Χανιά.

  7. Ο Ιεραπύτνης και Σητείας Φιλόθεος. 02-07-1961.
    Έδρα Ιεράπετρα.

ζ) Μητροπολίτες Νέων Χωρών.

  1. Ο Θεσσαλονίκης Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Θετταλίας. 30-09-1936.
    Έδρα Θεσσαλονίκη.

  2. Ο Βερροίας και Ναούσης Καλλίνικος, υπέρτιμος και έξαρχος Θετταλίας. 09-12-1936.
    Έδρα Βέρροια.

  3. Ο Μυτιλήνης, Ερεσού και Πλωμαρίου Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λέσβου. 11-11-1945.
    Έδρα Μυτιλήνη.

  4. Ο Ιωαννίνων Σεραφείμ, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ηπείρου και Κερκύρας. 11-09-1949.
    Έδρα Ιωάννινα.

  5. Ο Μαρωνείας και Κομοτηνής Τιμόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 01-03-1951.
    Έδρα Κομοτηνή.

  6. Ο Σερβίων και Κοζάνης Διονύσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Μακεδονίας. 22-06-1952.
    Έδρα Κοζάνη.

  7. Ο Νικοπόλεως και Πρεβέζης Στυλιανός, υπέρτιμος και έξαρχος Παλαιάς Ηπείρου. 12-10-1952.
    Έδρα Πρέβεζα.

  8. Ο Σισανίου και Σιατίστης Πολύκαρπος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 12-03-1953.
    Έδρα Σιάτιστα.

  9. Ο Κίτρους και Κατερίνης Βαρνάβας, υπέρτιμος και έξαρχος Πιερίας. 28-03-1954.
    Έδρα Κατερίνη.

  10. Ο Ξάνθης και Περιθεωρίου Αντώνιος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Θράκης. 28-03-1954.
    Έδρα Ξάνθη.

  11. Ο Ελευθερουπόλεως Αμβρόσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Παγγαίου. 04-03-1956.
    Έδρα Ελευθερούπολη Καβάλας.

  12. Ο Σερρών και Νιγρίτης Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Μακεδονίας. 22-04-1956.
    Έδρα Σέρρες.

  13. Ο Διδυμοτείχου και Ορεστιάδος Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ροδόπης και παντός Αιμιμόντου. 13-11-1957.
    Έδρα Διδυμότειχο.

  14. Ο Παραμυθίας, Φιλιατών και Γηρομερίου Τίτος, υπέρτιμος και έξαρχος Θεσπρωτίας. 15-12-1957.
    Έδρα Παραμυθιά.

  15. Ο Καστορίας Δωρόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος ’νω Μακεδονίας. 26-09-1958.
    Έδρα Καστοριά.

  16. Ο Γρεβενών Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτίου Μακεδονίας. 22-05-1960.
    Έδρα Γρεβενά.

  17. Ο Κασσανδρείας Συνέσιος, υπέρτιμος και έξαρχος κόλπου Θερμαϊκού. 25-05-1960.
    Έδρα Πολύγυρος Χαλκιδικής.

  18. Ο Ιερισσού, Αγίου Όρους  και Αρδαμερίου Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος Χαλκιδικής. 28-05-1960.
    Έδρα Αρναία Χαλκιδικής.

  19. Ο Λήμνου Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Αιγαίου πελάγους. 29-05-1960.
    Έδρα Μύρινα Λήμνου.

  20. Ο Φιλίππων, Νεαπόλεως και Θάσου Αλέξανδρος, υπέρτιμος και έξαρχος Ανατολικής Μακεδονίας. 21-11-1965.
    Έδρα Καβάλα.

  21. Ο Σάμου και Ικαρίας Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 21-11-1965.
    Έδρα Βαθύ Σάμου.

  22. Ο Δράμας Διονύσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 21-11-1965.
    Έδρα Δράμα.

  23. Ο Πολυανής και Κιλκισίου Χαρίτων, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 21-11-1965.
    Έδρα Κιλκίς.

  24. Ο Νευροκοπίου και Ζιχνών Νικόδημος, υπέρτιμος και έξαρχος Παγγαίου. 22-11-1965.
    Έδρα Νέα Ζίχνη Σερρών.

  25. Ο Μηθύμνης Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος Λέσβου. 23-11-1965.
    Έδρα Καλλονή Λέσβου.

  26. Ο Σιδηροκάστρου Ιωάννης, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 07-06-1967.
    Έδρα Σιδηρόκαστρο Σερρών.

  27. Ο Αλεξανδρουπόλεως Κωνστάντιος, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 08-06-1967.
    Έδρα Αλεξανδρούπολη.

  28. Ο Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης Σεβαστιανός, υπέρτιμος και έξαρχος Βορείου Ηπείρου. 11-06-1967.
    Έδρα Κόνιτσα.

  29. Ο Χίου, Ψαρών και Οινουσσών Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ιωνίας. 25-06-1967.
    Έδρα Χίος.

  30. Ο Εδέσσης, Πέλλης και Αλμωπίας Καλλίνικος, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 25-06-1967.
    Έδρα Έδεσσα.
    Σημείωση: Στις 22 -06-1967 η Μητρόπολη Εδέσσης και Πέλλης μετωνομάστηκε σε "Εδέσσης, Πέλλης και Αλμωπίας".

  31. Ο Φλωρίνης,  Πρεσπών και Εορδαίας Αυγουστίνος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 25-06-1967.
    Έδρα Φλώρινα.
    Σημείωση: Στις 22-06-1967 η Μητρόπολη Φλωρίνης, Αλμωπίας και Εορδαίας μετωνομάστηκε σε "Φλωρίνης, Πρεσπών και Εορδαίας".

  32. Ο Λαγκαδά Σπυρίδων, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 26-06-1967.
    Έδρα Λαγκαδάς.
    Σημείωση: Η Μητρόπολη Λαγκαδά επανιδρύθηκε με το Β.Δ. 13/1967 (ΦΕΚ τεύχος α΄, 16/18-1-1967).

  33. Ο Ελασσώνος Σεβαστιανός, υπέρτιμος και έξαρχος Ολύμπου. 04-12-1967.
    Έδρα Ελασσώνα.
    Σημείωση: Τοποτηρητής της Μητροπόλεως Ελασσώνος διετέλεσε ο Σερβίων Διονύσιος.

Βοηθός Επίσκοπος

  1. Ο Ταλαντίου Στέφανος. 16-03-1958.
    Βοηθός της Ι.Μ. Θεσσαλονίκης.

η) Αρχιεπίσκοποι στη διασπορά.

  1. Ο Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας Ιεζεκιήλ, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ωκεανίας, Ινδιών και ’πω Ανατολής. 17-09-1950.
    Έδρα Σύδνεϋ.

  2. Ο Αμερικής Βορείου και Νοτίου Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος Ωκεανών Ατλαντικού τε και Ειρηνικού. 06-02-1955.
    Έδρα Νέα Υόρκη.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Ολύμπου Δημήτριος. 14-09-1951.
    Της Ι.Α. Αμερικής. Έδρα Βοστώνη.

  2. Ο Ναζιανζού Διονύσιος. 06-12-1959.
    Της Ι.Α. Αυστραλίας. Έδρα Σύδνεϋ.

  3. Ο Χαριουπόλεως Αιμιλιανός. 20-09-1960.
    Της Ι.Α. Αμερικής. Έδρα Σάρλοτ.

  4. Ο Αμφιπόλεως Σίλας. 09-10-1960.
    Της Ι.Α. Αμερικής. Έδρα Νέα Υόρκη.

  5. Ο Αγκώνος Θεοδόσιος. 23-10-1960.
    Της Ι.Α. Αμερικής. Έδρα Τορόντο.

  6. Ο Χριστιανουπόλεως Μελέτιος. 30-10-1960.
    Της Ι.Α. Αμερικής. Έδρα Λος ’ντζελες.
    Σημείωση: Το 1967 ο Επίσκοπος Χριστιανουπόλεως Μελέτιος εξελέγη Μητροπολίτης Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων, δεν αποδέχθηκε όμως την εκλογή.

  7. Ο Ροδοστόλου Τιμόθεος. 22-04-1962.
    Της Ι.Α. Αμερικής. Έδρα Σικάγο.

  8. Ο Συνάδων Γερμανός. 04-05-1962.
    Της Ι.Α. Αμερικής. Έδρα Ντητρόιτ.

  9. Ο Αβύδου Γεράσιμος. 20-05-1962.
    Της Ι.Α. Αμερικής. Έδρα Πιτσμπούργο.

  10. Ο Αριστείας Μελέτιος. 1964.
    Της Ι.Α. Αμερικής. Έδρα Μπουένος ’υρες.

  11. Ο Κατάνης Ιάκωβος. 21-05-1967.
    Της Ι.Α. Αμερικής. Έδρα Χιούστον.

θ) Μητροπολίτες στη διασπορά.

  1. Ο Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας  Αθηναγόρας, υπέρτιμος και έξαρχος Σουηδίας, Νορβηγίας, Ισλανδίας και της νήσου Μελίτης. 14-09-1950.
    Έδρα Λονδίνο.

  2. Ο Γαλλίας Μελέτιος, υπέρτιμος και έξαρχος Βελγίου, Λουξεμβούργου, Ισπανίας και Πορτογαλίας. 27-06-1953.
    Έδρα Παρίσι.

  3. Ο Γερμανίας Πολύευκτος, υπέρτιμος και έξαρχος Ολλανδίας και Δανίας. 03-11-1955.
    Έδρα Βόννη.

  4. Ο Αυστρίας Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Ιταλίας, Ελβετίας και Ουγγαρίας. 06-11-1955.
    Έδρα Βιέννη.

Βοηθός Επίσκοπος

  1. Ο Τρωάδος Ανδρέας. 04-02-1951.
    Βοηθός της Ι.Μ. Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας. Έδρα Βαλέτα Μάλτας.

ι) Ξενόφωνες δικαιοδοσίες.

I. Ρωσικές παροικίες Δυτικής Ευρώπης.

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Συρακουσών Γεώργιος. 04-10-1953.
Έδρα Παρίσι.

Βοηθός Επίσκοπος

  1. Ο Καμπανίας Μεθόδιος. 17-06-1953.

Σημείωση: Σε εφαρμογή του Πατριαρχικού γράμματος της 22-11-1965 συνήλθε στις 16-18 Φεβρουαρίου 1966 η Κληρικολαϊκή Συνέλευση της εν λόγω εκκλησιαστικής επαρχίας και απεφάσισε την ανεξαρτησία της χωρίς να υπαχθεί σε καμιά εκκλησιαστική δικαιοδοσία.

II. Καρπαθορωσική Επισκοπή Η.Π.Α.

Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Αγαθονικείας Ορέστης. 18-09-1938.
Έδρα Τζώνστοουν Πενσυλβανίας.

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νύσσης Ιωάννης. 06-10-1966.

III. Αλβανική Επισκοπή Η.Π.Α.

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Λεύκης Μάρκος. 10-09-1950.
Έδρα Βοστώνη.

IV. Ουκρανική Επισκοπή Η.Π.Α.

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ευκαρπίας Ανδρέας. 28-01-1967.
Έδρα Νέα Υόρκη.

ια) Αυτόνομος Εκκλησία της Γεωργίας.

Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Μετσχέτης, Μητροπολίτης Τιφλίδος και Καθολικός Πατριάρχης Γεωργίας κ. Εφραίμ ο Β΄. 26-03-1927.
Έδρα Τιφλίδα.

Μητροπολίτης

  1. Ο Ουρμπνίσης Δαυΐδ. 28-08-1956.
    Έδρα Χασούρη.

  2. Ο Κουταΐδος Γαενάτης Ναούμ. 07-07-1957. (Προαγωγή 1967).
    Έδρα Κουταΐση.

Επίσκοποι

  1. Ο Σουχούμης και Αβχαζίας Ηλίας. 25-08-1963.  (Εκλογή 01-09-1967, από Βατούμης).
    Έδρα Σουχούμη.

  2. Ο Αλαβέρδης Ρωμανός. 21-02-1965. (από Σουχούμης).
    Έδρα Τελάβη.

  3. Ο Τσηλκάνης (χηρεύει).
    Έδρα Τσηλκάνη.

  4. Ο Μαγκλίσης (χηρεύει).
    Έδρα Μαγκλίση.

  5. Ο Μπόδβης (χηρεύει).
    Έδρα Σιγκνάγκη.
    Τοποτηρητής ο Αλαβέρδης Ρωμανός.

  6. Ο Τσκονδίδης (χηρεύει).
    Έδρα Μαρτβίλη.
    Τοποτηρητής ο Γεωργίας Εφραίμ.

  7. Ο Νικορτσμίνδης  (χηρεύει).
    Έδρα Νικορτσμίνδα.

  8. Ο Αγαράκ Τσάλκης (χηρεύει).
    Έδρα Τσάλκα.

  9. Ο Μαργβέτης (χηρεύει).
    Έδρα Σάτσχερε.

  10. Ο Ατσκούρης (χηρεύει).
    Έδρα Αχαλτσίχη.

  11. Ο Βατούμης και Σεμοκμέδης (χηρεύει).
    Έδρα Βατούμη.

  12. Ο Τσαγέρης (χηρεύει).
    Έδρα Τσαγέρη.

Τιτουλάριος Επίσκοπος

  1. Ο Τετριτσκαρόης Ζηνόβιος. 30-12-1956.

ιβ) Αυτόνομος Εκκλησία της Τσεχοσλοβακίας.

Ο Μακαριώτατος Μητροπολίτης Πράγας και πάσης Τσεχοσλοβακίας κ. Δωρόθεος. 12-06-1955.

Έδρα Πράγα.

Επίσκοποι

  1. Ο Πρέσοβ Νικόλαος. 28-02-1965.
    Έδρα Πρέσοβ.

  2. Ο Μιχαλόβτσι Κύριλλος. 1965. (από Τρεμπισώβου).
    Έδρα Μιχαλόβτσι.

  3. Ο Ολομούτς και Μπρνό (χηρεύει).
    Έδρα Ολομούτς.

ιγ) Αυτόνομος Εκκλησία της Φινλανδίας.

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Καρελίας και πάσης Φινλανδίας Παύλος. 27-11-1958.
Έδρα Κουόπιο.

Επίσκοπος

  1. Ο Ελσινκίου Αλέξανδρος. 21-09-1935.
    Έδρα Ελσίνκι.

ιδ) Αυτόνομος Εκκλησία της Εσθονίας.

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Ταλλίνης και πάσης Εσθονίας (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Θυατείρων Αθηναγόρας.
Έδρα Ταλλίνη.

Βοηθός Επίσκοπος

  1. Ο Βίλνας Ματθαίος. 29-11-1938.

ιε) Αυτόνομος Εκκλησίας της Λατβίας.

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ρίγας και πάσης Λατβίας (χηρεύει).
Έδρα Ρίγα.

ιστ) Εφησυχάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Αλεξανδρουπόλεως Ιωακείμ. 05-11-1917.

  2. Ο π. Φλωρίνης, Αλμωπίας και Εορδαίας Βασίλειος. 28-02-1926.

  3. Ο π. Σιδηροκάστρου Βασίλειος. 04-04-1926.

  4. Ο Ιεραπόλεως Γερμανός. 30-11-1941.

  5. Ο π. Εδέσσης και Πέλλης Διονύσιος. 19-11-1944.

  6. Ο π. Λήμνου Βασίλειος. 20-10-1945.

  7. Ο π. Ολομούτς και Μπρνό Τσεστιμίρ. 05-02-1950.

  8. Ο π. Δράμας Φίλιππος. 30-09-1951.

  9. Ο π. Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης Χριστοφόρος. 09-03-1953.

  10. Ο π. Πράγας και πάσης Τσεχοσλοβακίας Ιωάννης. 24-10-1954.

  11. Ο π. Ελασσώνος Ιάκωβος. 04-03-1956. (Παραίτηση 02-08-1967).

  12. Ο Χριστουπόλεως Ιάκωβος. 13-05-1956.

  13. Ο Μυρίνης Χρυσόστομος. 02-10-1960.

  14. Ο π. Καναδά Ανατόλιος. 10-09-1961.

  15. Ο π. Τρεμπισώβου Μεθόδιος. 04-11-1962.

ιζ) Συνοδικοί Αρχιερείς.

  1. Ο Χαλκηδόνος Μελίτων.

  2. Ο Δέρκων Ιάκωβος.

  3. Ο Πριγκηποννήσων Δωρόθεος.

  4. Ο Χαλδίας Κύριλλος.

  5. Ο Νεοκαισαρείας Χρυσόστομος.

  6. Ο Λαοδικείας Μάξιμος.

  7. Ο Σάρδεων Μάξιμος.

  8. Ο Ροδοπόλεως Ιερώνυμος.

  9. Ο Φιλαδελφείας Ιάκωβος.

  10. Ο Σελευκείας Αιμιλιανός.

  11. Ο Μιλήτου Αιμιλιανός.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 16 Σεπτεμβρίου 2018.