Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 1995

Ημερολόγιο συμβάντων

Περιεχόμενα:

α) Μητροπολίτες εν Τουρκία.

β) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες εν τιμητική ενεργεία.

γ) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες.

δ) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

ε) Μητροπολίτες Δωδεκανήσου.

στ) Ημιαυτόνομος Εκκλησία της Κρήτης.

ζ) Μητροπολίτες Νέων Χωρών.

η) Αρχιεπίσκοποι στη διασπορά.

θ) Μητροπολίτες στη διασπορά.

ι) Επίσκοποι στη διασπορά.

ια) Ξενόφωνες δικαιοδοσίες.

ιβ) Αυτόνομος Εκκλησία της Τσεχοσλοβακίας.

ιγ) Αυτόνομος Εκκλησία της Φινλανδίας.

ιδ) Εφησυχάζοντες Αρχιερείς.

Α. ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΝ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ

Η Αυτού Θειοτάτη Παναγιότης ο Αρχιεπίσκοπος Κωνσταντινουπόλεως, Νέας Ρώμης και Οικουμενικός Πατριάρχης κ. Βαρθολομαίος. 25-12-1973.

Έδρα Κωνσταντινούπολη.

α) Μητροπολίτες των εν Τουρκία Μητροπόλεων (κατά τα πρεσβεία χειροτονίας).

  1. Ο Ροδοπόλεως Ιερώνυμος, υπέρτιμος και έξαρχος Λαζικής. 28-01-1951.
    Έδρα Δικαιόσημο (Cevizlik). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  2. Ο Ίμβρου και Τενέδου Φώτιος, υπέρτιμος και έξαρχος Αιγαίου πελάγους. 28-06-1959.
    Έδρα Ίμβρος (Imroz Adasi).

  3. Ο Σηλυβρίας Αιμιλιανός, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης. 25-09-1960.
    Έδρα Σηλύβρια (Silivri). Διαμένει εμπερίστατος στη Γενεύη.

  4. Ο Εφέσου Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ασίας. 05-03-1961.
    Έδρα Μαγνησία (Manisa). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  5. Ο Πριγκηποννήσων Συμεών, υπέρτιμος και έξαρχος Προποντίδος. 26-04-1964.
    Έδρα Πρίγκηπος (Buyukada).

  6. Ο Κολωνείας Γαβριήλ, υπέρτιμος και έξαρχος ’νω Πόντου. 09-04-1967.
    Έδρα Νικόπολη (Sebinkarahisar). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  7. Ο Πισιδίας Μεθόδιος, υπέρτιμος και έξαρχος Σίδης, Μυρέων και Ατταλείας. 29-11-1968.
    Έδρα Σπάρτη (Isparta). Διαμένει εμπερίστατος στην Αθήνα.

  8. Ο Δέρκων Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος Βοσπόρου Θρακικού και Κυανέων. 16-01-1972.
    Έδρα Θεραπεία (Tarabya).

  9. Ο Ηλιουπόλεως και Θείρων Αθανάσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Λυδίας και πάσης Καρίας. 24-09-1972.
    Έδρα Τράλλες (Aydin). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  10. Ο Χαλκηδόνος Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βιθυνίας. 23-09-1973.
    Έδρα Χαλκηδόνα (Kadikoy).

  11. Ο Τυρολόης και Σερεντίου Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης. 09-06-1974.
    Έδρα Τυρολόη (Corlu). Διαμένει εμπερίστατος στη Θεσσαλονίκη.

  12. Ο Μετρών και Αθύρων Θεόκλητος, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης παραλίας. 22-05-1977.
    Έδρα Μέτρες (Catalca). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  13. Ο Περγάμου και Αδραμυττίου Ιωάννης, υπέρτιμος και έξαρχος κόλπου Αδραμυττηνού. 22-06-1986.
    Έδρα Πέργαμος (Bergama). Διαμένει εμπερίστατος στην Αθήνα.

  14. Ο Φιλαδελφείας Μελίτων, υπέρτιμος και έξαρχος Λυδίας και Πρόεδρος Βενετίας. 28-10-1990.
    Έδρα Φιλαδέλφεια (Alasehir). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  15. Ο Καισαρείας υπέρτιμος των υπερτίμων και έξαρχος πάσης Ανατολής (χηρεύει).
    Έδρα Καισάρεια (Kayseri).

  16. Ο Ηρακλείας πρόεδρος των υπερτίμων και έξαρχος πάσης Θράκης και Μακεδονίας (χηρεύει).
    Έδρα Ραιδεστός (Tekirdag).

  17. Ο Κυζίκου υπέρτιμος και έξαρχος παντός Ελλησπόντου (χηρεύει).
    Έδρα Αρτάκη (Erdek).

  18. Ο Νικομηδείας υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βιθυνίας (χηρεύει).
    Έδρα Νικομήδεια (Izmit).

  19. Ο Νικαίας, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βιθυνίας (χηρεύει).
    Έδρα Κίος (Gemlik).

  20. Ο Αδριανουπόλεως, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Αιμιμόντου (χηρεύει).
    Έδρα Αδριανούπολη (Edirne).

  21. Ο Αμασείας υπέρτιμος και έξαρχος παντός Ευξείνου Πόντου (χηρεύει).
    Έδρα Αμισός (Samsun).

  22. Ο Προύσης, υπέρτιμος και έξαρχος Βιθυνίας (χηρεύει).
    Έδρα Προύσα (Bursa).

  23. Ο Νεοκαισαρείας, υπέρτιμος και έξαρχος Πόντου Πολεμονειακού (χηρεύει).
    Έδρα Κοτύωρα (Ordu).

  24. Ο Ικονίου, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λυκαονίας (χηρεύει).
    Έδρα Νίγδη (Nigde).

  25. Ο Τραπεζούντος υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λαζικής (χηρεύει).
    Έδρα Τραπεζούντα (Trabzon).

  26. Ο Σμύρνης υπέρτιμος και έξαρχος Ασίας (χηρεύει).
    Έδρα Σμύρνη (Smyrna).

  27. Ο Αγκύρας, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Γαλατίας (χηρεύει).
    Έδρα ’γκυρα (Ankara).

  28. Ο Αίνου, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ροδόπης (χηρεύει).
    Έδρα Αίνος (Enez).

  29. Ο Βιζύης και Μηδείας, υπέρτιμος και έξαρχος Μαύρης Θαλάσσης (χηρεύει).
    Έδρα Βιζύη (Vize).

  30. Ο Γάνου και Χώρας, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης παραλίας (χηρεύει).
     Έδρα Χώρα (Hora).

  31. Ο Χαλδίας, Χεροιάνων και Κερασούντος, υπέρτιμος και έξαρχος Ελενοπόντου (χηρεύει).
    Έδρα Αργυρούπολη (Gumushane).

  32. Ο Προικοννήσου, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Προποντίδος (χηρεύει).
    Έδρα Μαρμαράς (Marmara).

  33. Ο Καλλιουπόλεως και Μαδύτου, υπέρτιμος και έξαρχος Θρακικής χερσονήσου (χηρεύει).
    Έδρα Καλλίπολη (Gelibolu).

  34. Ο Κρήνης, υπέρτιμος και έξαρχος Ιωνίας (χηρεύει).
    Έδρα Κρήνη (Cesme).

  35. Ο Σαράντα Εκκλησιών, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Θράκης (χηρεύει).
    Έδρα Σαράντα Εκκλησιές (Kirklaeri).

  36. Ο Κυδωνιών υπέρτιμος και έξαρχος Αιολίδος (χηρεύει).
    Έδρα Κυδωνίες (Ayvalik).

  37. Ο Μυριοφύτου και Περιστάσεως, υπέρτιμος και έξαρχος Προποντίδος (χηρεύει).
    Έδρα Μυριόφυτο (Murtefte).

  38. Ο Δαρδανελίων και Λαμψάκου, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Ελλησπόντου (χηρεύει).
    Έδρα Δαρδανέλια (Canakkale).

  39. Ο Ανέων, υπέρτιμος και έξαρχος Ιωνίας (χηρεύει).
    Έδρα Σώκια (Soke).

  40. Ο Μοσχονησίων, υπέρτιμος και έξαρχος Αιολίδος (χηρεύει).
    Έδρα Μοσχονήσια (Youda).

  41. Ο Βριούλων, υπέρτιμος και έξαρχος Ερυθραίας (χηρεύει).
    Έδρα Βρίουλα (Urla).

β) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες εν τιμητική ενεργεία.

  1. Ο Πέργης Ευάγγελος, υπέρτιμος και έξαρχος Παμφυλίας. 30-11-1970.

  2. Ο Λύστρων Καλλίνικος, υπέρτιμος και έξαρχος Λυκαονίας. 06-12-1970.

  3. Ο Θεοδωρουπόλεως Γερμανός, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 06-02-1972.

  4. Ο Τρανουπόλεως Γερμανός, υπέρτιμος και έξαρχος Φρυγίας. 14-01-1973.

  5. Ο Τυάνων Φίλιππος, υπέρτιμος και έξαρχος δευτέρας Καππαδοκίας. 11-03-1984.

  6. Ο Σελευκείας Κύριλλος, υπέρτιμος και έξαρχος Ισαυρίας. 27-10-1985.

  7. Ο Μιλήτου Απόστολος, υπέρτιμος και έξαρχος Ιωνίας. 03-11-1985.

  8. Ο Λαοδικείας Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος Φρυγίας. 25-12-1987.

  9. Ο Σεβαστείας Δημήτριος, υπέρτιμος και έξαρχος Παφλαγονίας. 04-11-1990.

γ) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες.

  1. Ο Ευδοκιάδος Ειρηναίος. 21-11-1995.

  2. Ο Μύρων Χρυσόστομος. 25-11-1995.

  3. Ο Αγαθονικείας Απόστολος. 26-11-1995.

δ) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

  1. Ο Ροδοστόλου Χρυσόστομος. 22-04-1978.

  2. Ο Τράλλεων Ισίδωρος. 07-01-1990.

ε) Μητροπολίτες Δωδεκανήσου.

  1. Ο Κώου Αιμιλιανός, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 12-06-1959.
    Έδρα Κως.

  2. Ο Ρόδου Απόστολος, υπέρτιμος και έξαρχος πασών Κυκλάδων νήσων. 21-11-1973.
    Έδρα Ρόδος.

  3. Ο Λέρου, Καλύμνου και Αστυπαλαίας Νεκτάριος, υπέρτιμος και έξαρχος Σποράδων νήσων. 03-08-1980.
    Έδρα Λέρος.

  4. Ο Καρπάθου και Κάσου Αμβρόσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 19-06-1983.
    Έδρα Απέρειο Καρπάθου.

Πατριαρχική Εξαρχία Πάτμου.

Πατριαρχικός Έξαρχος: Ο Τράλλεων Ισίδωρος.
Έδρα Πάτμος.

στ) Ημιαυτόνομος Εκκλησία της Κρήτης.

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Κρήτης Τιμόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος Ευρώπης. 26-08-1956.
Έδρα Ηράκλειο.

Μητροπολίτες

  1. Ο Κισάμου και Σελίνου Ειρηναίος, υπέρτιμος και έξαρχος Εσπερίας Κρήτης. 08-12-1957.
    Έδρα Καστέλι Κισάμου.

  2. Ο Γορτύνης και Αρκαδίας Κύριλλος, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρώας Κρήτης. 16-02-1975.
    Έδρα Μοίρες Ηρακλείου.

  3. Ο Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου Θεόδωρος, υπέρτιμος και έξαρχος ’νω Κρήτης και πελάγους Κρητικού. 17-02-1975.
    Έδρα Ρέθυμνο.

  4. Ο Κυδωνίας και Αποκωρώνου Ειρηναίος, υπέρτιμος και έξαρχος Κρητικού και Μυρτώου πελάγους. 23-02-1975.
    Έδρα Χανιά.

  5. Ο Λάμπης και Σφακίων Ειρηναίος, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτίου Κρήτης. 22-02-1990.
    Έδρα Σπήλι Ρεθύμνης.

  6. Ο Πέτρας Νεκτάριος, υπέρτιμος και έξαρχος Καρπαθίου πελάγους. 06-10-1990.
    Έδρα Νεάπολη Λασιθίου.

  7. Ο Ιεραπύτνης και Σητείας Ευγένιος, υπέρτιμος και έξαρχος Ανατολικής Κρήτης. 26-06-1994.
    Έδρα Ιεράπετρα.

ζ) Μητροπολίτες Νέων Χωρών.

  1. Ο Σερβίων και Κοζάνης Διονύσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Μακεδονίας. 22-06-1952.
    Έδρα Κοζάνη.

  2. Ο Κασσανδρείας Συνέσιος, υπέρτιμος και έξαρχος κόλπου Θερμαϊκού. 25-05-1960.
    Έδρα Πολύγυρος Χαλκιδικής.

  3. Ο Θεσσαλονίκης Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Θετταλίας. 21-11-1965.
    Έδρα Θεσσαλονίκη.

  4. Ο Δράμας Διονύσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 21-11-1965.
    Έδρα Δράμα.

  5. Ο Σιδηροκάστρου Ιωάννης, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 07-06-1967.
    Έδρα Σιδηρόκαστρο Σερρών.

  6. Ο Φλωρίνης,  Πρεσπών και Εορδαίας Αυγουστίνος, υπέρτιμος και έξαρχος ’νω Μακεδονίας. 25-06-1967.
    Έδρα Φλώρινα.

  7. Ο Λαγκαδά Σπυρίδων, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 26-06-1967.
    Έδρα Λαγκαδάς.

  8. Ο Πολυανής και Κιλκισίου Απόστολος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 27-06-1967.
    Έδρα Κιλκίς.

  9. Ο Σισανίου και Σιατίστης Αντώνιος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 25-05-1974.
    Έδρα Σιάτιστα Κοζάνης.

  10. Ο Φιλίππων, Νεαπόλεως και Θάσου Προκόπιος, υπέρτιμος και έξαρχος Ανατολικής Μακεδονίας. 25-05-1974.
    Έδρα Καβάλα.

  11. Ο Νέας Κρήνης και Καλαμαριάς Προκόπιος, υπέρτιμος και έξαρχος Χαλκιδικής. 26-05-1974.
    Έδρα Καλαμαριά.

  12. Ο Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως Διονύσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 26-05-1974.
    Έδρα Νεάπολη Θεσσαλονίκης.

  13. Ο Νευροκοπίου και Ζιχνών Σπυρίδων, υπέρτιμος και έξαρχος Παγγαίου. 27-05-1974.
    Έδρα Νέα Ζίχνη Σερρών.

  14. Ο Μαρωνείας και Κομοτηνής Δαμασκηνός, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 30-05-1974.
    Έδρα Κομοτηνή.

  15. Ο Αλεξανδρουπόλεως ’νθιμος, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 14-07-1974.
    Έδρα Αλεξανδρούπολη.

  16. Ο Σάμου και Ικαρίας Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 15-07-1974. (+ 01-07-1995).
    Έδρα Βαθύ Σάμου.

  17. Ο Παραμυθίας, Φιλιατών και Γηρομερίου Τίτος, υπέρτιμος και έξαρχος Θεσπρωτίας. 17-07-1974.
    Έδρα Παραμυθιά.

  18. Ο Ιωαννίνων Θεόκλητος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ηπείρου και Κερκύρας. 26-10-1975.
    Έδρα Ιωάννινα.

  19. Ο Γρεβενών Σέργιος, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτίου Μακεδονίας. 15-08-1976.
    Έδρα Γρεβενά.

  20. Ο Χίου, Ψαρών και Οινουσσών Διονύσιος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ιωνίας. 11-11-1979.
    Έδρα Χίος.

  21. Ο Νικοπόλεως και Πρεβέζης Μελέτιος, υπέρτιμος και έξαρχος Παλαιάς Ηπείρου. 01-03-1980.
    Έδρα Πρέβεζα.

  22. Ο Ιερισσού, Αγίου Όρους και Αρδαμερίου Νικόδημος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Χαλκιδικής. 29-03-1981.
    Έδρα Αρναία Χαλκιδικής.

  23. Ο Σερρών και Νιγρίτης Μάξιμος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Μακεδονίας. 03-05-1984.
    Έδρα Σέρρες.

  24. Ο Μηθύμνης Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Λέσβου. 06-05-1984.
    Έδρα Καλλονή Λέσβου.

  25. Ο Ελευθερουπόλεως Ευδόκιμος, υπέρτιμος και έξαρχος Παγγαίου. 06-10-1984.
    Έδρα Ελευθερούπολη Καβάλας.

  26. Ο Εδέσσης, Πέλλης και Αλμωπίας Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 07-10-1984.
    Έδρα Έδεσσα.

  27. Ο Καστορίας Γρηγόριος, υπέρτιμος και έξαρχος ’νω Μακεδονίας. 21-11-1985.
    Έδρα Καστοριά.

  28. Ο Κίτρους και Κατερίνης Αγαθόνικος, υπέρτιμος και έξαρχος Πιερίας. 24-11-1985.
    Έδρα Κατερίνη.

  29. Ο Διδυμοτείχου και Ορεστιάδος Νικηφόρος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ροδόπης και παντός Αιμιμόντου. 19-11-1988.
    Έδρα Διδυμότειχο.

  30. Ο Μυτιλήνης, Ερεσού και Πλωμαρίου Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λέσβου. 20-11-1988.
    Έδρα Μυτιλήνη.

  31. Ο Λήμνου Ιερόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Αιγαίου πελάγους. 22-11-1988.
    Έδρα Μύρινα Λήμνου.

  32. Ο Γουμενίσσης, Αξιουπόλεως και Πολυκάστρου Δημήτριος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Μακεδονίας. 15-10-1989.
    Έδρα Γουμένισσα Κιλκισίου.

  33. Ο Βερροίας και Ναούσης Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Θετταλίας. 29-05-1994.
    Έδρα Βέρροια.

  34. Ο Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης Ανδρέας, υπέρτιμος και έξαρχος Βορείου Ηπείρου. 28-01-1995.
    Έδρα Κόνιτσα.

  35. Ο Ξάνθης και Περιθεωρίου Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Θράκης. 29-01-1995.
    Έδρα Ξάνθη.

  36. Ο Ελασσώνος Βασίλειος, υπέρτιμος και έξαρχος Ολύμπου. 21-07-1995.
    Έδρα Ελασσώνα.

  37. Ο Σάμου και Ικαρίας Ευσέβιος, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 22-07-1995.
    Έδρα Βαθύ Σάμου.

η) Αρχιεπισκοπή Αμερικής.

Αρχιεπίσκοπος

  1. Ο Αμερικής Βορείου και Νοτίου Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος Ωκεανών Ατλαντικού τε και Ειρηνικού. 06-02-1955.
    Έδρα Νέα Υόρκη.

Μητροπολίτης

  1. Ο Νέας Ιερεσέης Σίλας. 09-10-1960.
    Έδρα Νέα Ιερεσέη.

Επίσκοποι

  1. Ο Σικάγου Ιάκωβος. 25-12-1969.
    Έδρα Σικάγο.

  2. Ο Τορόντου Σωτήριος. 27-01-1974.
    Έδρα Τορόντο.

  3. Ο Αγίου Φραγκίσκου Αντώνιος. 21-05-1978.
    Έδρα ’γιος Φραγκίσκος.

  4. Ο Πιτσμπούργου Μάξιμος. 18-06-1978.
    Έδρα Πιτσμπούργο.

  5. Ο Μπουένος ’υρες Γεννάδιος. 08-04-1979.
    Έδρα Μπουένος ’υρες.

  6. Ο Βοστώνης Μεθόδιος. 18-07-1982.
    Έδρα Βοστώνη.

  7. Ο Ατλάντας Φίλιππος. 01-08-1982. (+ 29-12-1995).
    Έδρα Ατλάντα.

  8. Ο Ντένβερ Ησαΐας. 25-05-1986.
    Έδρα Ντένβερ.

  9. Ο Ντητρόιτ (χηρεύει).
    Έδρα Ντητρόιτ.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Μελόης Φιλόθεος. 06-06-1971.
    Της Ι.Α. Αμερικής.

  2. Ο Δορυλαίου Αθηναγόρας. 22-08-1982.
    Της Ι.Α. Αμερικής.

  3. Ο Τρωάδος Αλέξιος. 17-05-1987.
    Της Ι.Α. Αμερικής.

θ) Λοιποί Αρχιεπίσκοποι στη διασπορά.

  1. Ο Αυστραλίας Στυλιανός, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ωκεανίας. 06-12-1970.
    Έδρα Σύδνεϋ.

  2. Ο Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας Γρηγόριος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Ευρώπης, Ιρλανδίας και της νήσου Μελίτης. 12-12-1970.
    Έδρα Λονδίνο.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Ζηνουπόλεως Αρίσταρχος. 12-01-1969.
    Της Ι.Α. Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας.

  2. Ο Κυανέων Χρυσόστομος. 19-12-1970.
    Της Ι.Α. Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας.

  3. Ο Τελμησού Χριστοφόρος. 12-03-1977.
    Της Ι.Α. Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας.

  4. Ο Μιλητουπόλεως Τιμόθεος. 19-03-1977.
    Της Ι.Α. Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας.

  5. Ο Δέρβης Ιεζεκιήλ. 20-03-1977.
    Της Ι.Α. Αυστραλίας.

  6. Ο Πατάρων Ειρηναίος. 14-12-1980.
    Της Ι.Α. Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας.

  7. Ο Διοκλείας Κάλλιστος. 06-06-1982.
    Της Ι.Α. Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας.

  8. Ο Αριανζού Ιωσήφ. 03-12-1989.
    Της Ι.Α. Αυστραλίας.

  9. Ο Απολλωνιάδος Σεραφείμ. 31-03-1991.
    Της Ι.Α. Αυστραλίας.

ι) Μητροπολίτες στη διασπορά.

  1. Ο Νέας Ζηλανδίας Διονύσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Ινδιών, Κορέας, Ιαπωνίας, Φιλιππίνων Νήσων, Σιγκαπούρης, Ινδονησίας και Χονγκ Κονγκ. 06-12-1959.
    Έδρα Ουέλιγκτων.

  2. Ο Ελβετίας Δαμασκηνός, υπέρτιμος και έξαρχος Ευρώπης. 06-12-1970.
    Έδρα Γενεύη.

  3. Ο Γαλλίας Ιερεμίας, υπέρτιμος και έξαρχος Ιβηρίας. 31-01-1971.
    Έδρα Παρίσι.

  4. Ο Γερμανίας Αυγουστίνος, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρώας Ευρώπης. 26-03-1972.
    Έδρα Βόννη.

  5. Ο Σουηδίας και πάσης Σκανδιναβίας Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος Βορείων Χωρών. 12-05-1974.
    Έδρα Στοκχόλμη.

  6. Ο Βελγίου Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Κάτω Χωρών και Λουξεμβούργου. 18-08-1974.
    Έδρα Βρυξέλλες.

  7. Ο Ιταλίας Σπυρίδων, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτίου Ευρώπης. 24-11-1985.
    Έδρα Βενετία.

  8. Ο Αυστρίας Μιχαήλ, υπέρτιμος και έξαρχος Ουγγαρίας και Μεσευρώπης. 12-01-1986.
    Έδρα Βιέννη.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Κρατείας Γεννάδιος. 17-01-1971.
    Βοηθός της Ι.Μ. Ιταλίας.

  2. Ο Αρίστης Βασίλειος. 01-02-1976.
    Βοηθός της Ι.Μ. Γερμανίας.

  3. Ο Ευμενείας Μάξιμος. 11-12-1977.
    Βοηθός της Ι.Μ. Βελγίου.

  4. Ο Παμφίλου Χρυσόστομος. 08-11-1980.
    Βοηθός της Ι.Μ. Γερμανίας.

  5. Ο Θερμών Δημήτριος. 09-11-1980.
    Βοηθός της Ι.Μ. Γερμανίας.

  6. Ο Λαμψάκου Μακάριος. 03-11-1985.
    Βοηθός της Ι.Μ. Ελβετίας.

  7. Ο Ναζιανζού Στέφανος. 25-07-1987.
    Βοηθός της Ι.Μ. Γαλλίας.

  8. Ο Ζήλων Σωτήριος. 21-03-1993.
    Βοηθός της Ι.Μ. Νέας Ζηλανδίας.

  9. Ο Λεύκης Ευμένιος. 15-01-1994.
    Βοηθός της Ι.Μ. Γερμανίας.

ια) Ξενόφωνες δικαιοδοσίες.

I. Ρωσική Αρχιεπισκοπή Δυτικής Ευρώπης υπαγομένη δια της Ι.Μ. Γαλλίας στο Οικουμενικό Πατριαρχείο.

Ο Πανιερώτατος Αρχιεπίσκοπος Ευκαρπίας Σέργιος. 27-06-1993.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Κεράμων Ρωμανός. 10-09-1971. (+ 01-09-1995).

  2. Ο Τραχείας Παύλος. 02-06-1991.

  3. Ο Κλαυδιουπόλεως Μιχαήλ. 08-10-1995.

II. Καρπαθορωσική Επισκοπή Η.Π.Α.

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αμισού Νικόλαος. 13-03-1983.
Έδρα Τζώνστοουν Πενσυλβανίας.

III. Αλβανική Επισκοπή Η.Π.Α.

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος (χηρεύει).
Έδρα Βοστώνη.

IV. Ουκρανική Ορθόδοξος Εκκλησία Αμερικής και Αυστραλίας.

(Υπάχθηκε στο Οικουμενικό Πατριαρχείο στις 11-03-1995).

Μητροπολίτης

  1. Ο Ειρηνουπόλεως Κωνσταντίνος. 07-05-1972.
    Έδρα Πάρμα Οχάιο.

Αρχιεπίσκοπος

  1. Ο Ιεραπόλεως Αντώνιος. 06-10-1985.
    Έδρα Νέα Υόρκη.

Επίσκοποι

  1. Ο Σκοπέλου Παγκράτιος. 27-09-1987.
    Έδρα Σικάγο.

  2. Ο Ασπένδου Ιερεμίας. 19-09-1993.
    Έδρα Κουρίτιμπα Βραζιλίας.

V. Ουκρανική Ορθόδοξος Εκκλησία Καναδά.

Μητροπολίτης

  1. Ο Ουΐνιπεκ Βασίλειος. 16-07-1978.
    Έδρα Ουΐνιπεκ.

Αρχιεπίσκοπος

  1. Ο Έδμοντον Ιωάννης. 27-11-1983.
    Έδρα Έδμοντον.

Επίσκοπος

  1. Ο Τορόντου Γεώργιος. 22-10-1989. (από Σάσκατουν).
    Έδρα Τορόντο.

VI. Ουκρανική Ορθόδοξος Εκκλησία στη Δυτική Ευρώπη.

(Υπάχθηκε στο Οικουμενικό Πατριαρχείο στις 11-03-1995).

Μητροπολίτης

  1. Ο Σωζοπόλεως Ανατόλιος. 31-05-1981.
    Έδρα Νέα Ούλμ Γερμανίας.

Επίσκοπος

  1. Ο Παρνασσού Ιωάννης. 27-10-1991.
    Έδρα Γκένκ Βελγίου.

ιβ) Αυτόνομος Εκκλησία της Τσεχίας και Σλοβακίας.

Ο Μακαριώτατος Μητροπολίτης Πράγας και πάσης Τσεχίας και Σλοβακίας κ. Δωρόθεος. 12-06-1955.

Έδρα Πράγα.

Αρχιεπίσκοπος.

  1. Ο Πρέσοβ Νικόλαος. 28-02-1965.
    Έδρα Πρέσοβ.

Επίσκοποι

  1. Ο Μιχαλόβτσι Ιωάννης. 22-05-1983.
    Έδρα Μιχαλόβτσι.

  2. Ο Ολομούτς και Μπρνό Χριστοφόρος. 17-04-1988.
    Έδρα Ολομούτς.

ιγ) Αυτόνομος Εκκλησία της Φινλανδίας.

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Καρελίας και πάσης Φινλανδίας Ιωάννης. 26-05-1969.
Έδρα Κουόπιο.

Μητροπολίτες

  1. Ο Όουλου Λέων. 25-02-1979.
    Έδρα Όουλου.

  2. Ο Ελσινκίου Τύχων. 26-05-1984.
    Έδρα Ελσίνκι.

Βοηθός Επίσκοπος

  1. Ο Γιόενσου Αμβρόσιος. 20-11-1988.
    Βοηθός της Ι.Α. Καρελίας.

ιδ) Εφησυχάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Δράμας Φίλιππος. 30-09-1951.

  2. Ο π. Νικοπόλεως και Πρεβέζης Στυλιανός. 12-10-1952.

  3. Ο π. Σισανίου και Σιατίστης Πολύκαρπος. 12-03-1953.

  4. Ο π. Αυστρίας Χρυσόστομος. 06-11-1955. (+ 01-04-1995).

  5. Ο π. Ιερισσού, Αγίου Όρους και Αρδαμερίου Παύλος. 28-05-1960. (+ 16-10-1995).

  6. Ο π. Λήμνου Παντελεήμων. 29-05-1960.

  7. Ο Αβύδου Γεράσιμος. 20-05-1962. (+ 12-06-1995).

  8. Ο Κατάνης Ιάκωβος. 21-05-1967.

  9. Ο π. Ελασσώνος Σεβαστιανός. 04-12-1967.

  10. Ο Θεουπόλεως Παντελεήμων. 01-01-1971.

  11. Ο Αμορίου Ιωάννης. 17-01-1971.

  12. Ο π. Ντητρόιτ Τιμόθεος. 20-01-1974.

  13. Ο Ολύμπου ’νθιμος. 17-04-1977.

  14. Ο Ελαίας Θεοδώρητος. 25-03-1984.

  15. Ο Αργυρουπόλεως Ιάκωβος. 14-07-1985. (+ Απρίλιος 1995).

  16. Ο Νύσσης Ελευθέριος. 06-02-1987.

  17. Ο Δαφνουσίας Παΐσιος. 26-03-1989. (Της Ουκρανικής Εκκλησίας της διασποράς).

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 17 Ιουλίου 2020.