Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 1986

Ημερολόγιο συμβάντων

Περιεχόμενα:

α) Μητροπολίτες εν Τουρκία.

β) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες εν τιμητική ενεργεία.

γ) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες.

δ) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

ε) Μητροπολίτες Δωδεκανήσου.

στ) Ημιαυτόνομος Εκκλησία της Κρήτης.

ζ) Μητροπολίτες Νέων Χωρών.

η) Αρχιεπίσκοποι στη διασπορά.

θ) Μητροπολίτες στη διασπορά.

ι) Επίσκοποι στη διασπορά.

ια) Ξενόφωνες δικαιοδοσίες.

ιβ) Αυτόνομος Εκκλησία της Γεωργίας.

ιγ) Αυτόνομος Εκκλησία της Τσεχοσλοβακίας.

ιδ) Αυτόνομος Εκκλησία της Φινλανδίας.

ιε) Εφησυχάζοντες Αρχιερείς.

Α. ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΝ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ

Η Αυτού Θειοτάτη Παναγιότης ο Αρχιεπίσκοπος Κωνσταντινουπόλεως, Νέας Ρώμης και Οικουμενικός Πατριάρχης κ. Δημήτριος. 09-08-1964.

Έδρα Κωνσταντινούπολη.

α) Μητροπολίτες των εν Τουρκία Μητροπόλεων (κατά τα πρεσβεία χειροτονίας).

  1. Ο Χαλδίας, Χεροιάνων και Κερασούντος Κύριλλος, υπέρτιμος και έξαρχος Ελενοπόντου. 10-10-1943.
    Έδρα Αργυρούπολη (Gumushane). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  2. Ο Σάρδεων Μάξιμος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λυδίας. 16-06-1946. (+ 30-12-1986).
    Έδρα Σάρδεις (Salihli). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  3. Ο Χαλκηδόνος Μελίτων, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βιθυνίας. 30-11-1950.
    Έδρα Χαλκηδόνα (Kadikoy).

  4. Ο Ροδοπόλεως Ιερώνυμος, υπέρτιμος και έξαρχος Λαζικής. 28-01-1951.
    Έδρα Δικαιόσημο (Cevizlik). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  5. Ο Ανέων Πολύευκτος, υπέρτιμος και έξαρχος Ιωνίας. 03-11-1955.
    Έδρα Σώκια (Soke). Διαμένει εμπερίστατος στην Αθήνα.

  6. Ο Ίμβρου και Τενέδου Φώτιος, υπέρτιμος και έξαρχος Αιγαίου πελάγους. 28-06-1959.
    Έδρα Ίμβρος (Imroz Adasi).

  7. Ο Σηλυβρίας Αιμιλιανός, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης. 25-09-1960.
    Έδρα Σηλύβρια (Silivri). Διαμένει εμπερίστατος στη Γενεύη.

  8. Ο Κολωνείας Γαβριήλ, υπέρτιμος και έξαρχος ’νω Πόντου. 09-04-1967.
    Έδρα Νικόπολη (Sebinkarahisar). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  9. Ο Δέρκων Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος Βοσπόρου, Θρακικού και Κυανέων. 16-01-1972.
    Έδρα Θεραπεία (Tarabya).

  10. Ο Ηλιουπόλεως και Θείρων Απόστολος, υπέρτιμος και έξαρχος Λυδίας και πάσης Καρίας. 21-11-1973.
    Έδρα Τράλλες (Aydin). Διαμένει εμπερίστατος στη Χαλκιδική.

  11. Ο Φιλαδελφείας Βαρθολομαίος, υπέρτιμος και έξαρχος Λυδίας. 25-12-1973.
    Έδρα Φιλαδέλφεια (Alasehir). Διαμένει εμπερίστατος στην Κωνσταντινούπολη.

  12. Ο Τυρολόης και Σερεντίου Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης. 09-06-1974.
    Έδρα Τυρολόη (Corlu). Διαμένει εμπερίστατος στη Θεσσαλονίκη.

  13. Ο Περγάμου και Αδραμυττίου Ιωάννης, υπέρτιμος και έξαρχος κόλπου Αδραμυττηνού. 22-06-1986.
    Έδρα Πέργαμος (Bergama). Διαμένει εμπερίστατος στην Αθήνα.

  14. Ο Καισαρείας υπέρτιμος των υπερτίμων και έξαρχος πάσης Ανατολής (χηρεύει).
    Έδρα Καισάρεια (Kayseri).

  15. Ο Εφέσου, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ασίας (χηρεύει).
    Έδρα Μαγνησία (Manisa).

  16. Ο Ηρακλείας πρόεδρος των υπερτίμων και έξαρχος πάσης Θράκης και Μακεδονίας (χηρεύει).
    Έδρα Ραιδεστός (Tekirdag).

  17. Ο Κυζίκου υπέρτιμος και έξαρχος παντός Ελλησπόντου (χηρεύει).
    Έδρα Αρτάκη (Erdek).

  18. Ο Νικομηδείας υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βιθυνίας (χηρεύει).
    Έδρα Νικομήδεια (Izmit).

  19. Ο Νικαίας, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βιθυνίας (χηρεύει).
    Έδρα Κίος (Gemlik).

  20. Ο Αδριανουπόλεως, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Αιμιμόντου (χηρεύει).
    Έδρα Αδριανούπολη (Edirne).

  21. Ο Αμασείας υπέρτιμος και έξαρχος παντός Ευξείνου Πόντου (χηρεύει).
    Έδρα Αμισός (Samsun).

  22. Ο Προύσης, υπέρτιμος και έξαρχος Βιθυνίας (χηρεύει).
    Έδρα Προύσα (Bursa).

  23. Ο Νεοκαισαρείας, υπέρτιμος και έξαρχος Πόντου Πολεμονειακού (χηρεύει).
    Έδρα Κοτύωρα (Ordu).

  24. Ο Ικονίου, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λυκαονίας (χηρεύει).
    Έδρα Νίγδη (Nigde).

  25. Ο Πισιδίας, υπέρτιμος και έξαρχος Σίδης, Μυρέων και Ατταλείας (χηρεύει).
    Έδρα Σπάρτη (Isparta).

  26. Ο Τραπεζούντος υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λαζικής (χηρεύει).
    Έδρα Τραπεζούντα (Trabzon).

  27. Ο Σμύρνης υπέρτιμος και έξαρχος Ασίας (χηρεύει).
    Έδρα Σμύρνη (Smyrna).

  28. Ο Αγκύρας, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Γαλατίας (χηρεύει).
    Έδρα ’γκυρα (Ankara).

  29. Ο Αίνου, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ροδόπης (χηρεύει).
    Έδρα Αίνος (Enez).

  30. Ο Βιζύης και Μηδείας, υπέρτιμος και έξαρχος Μαύρης Θαλάσσης (χηρεύει).
    Έδρα Βιζύη (Vize).

  31. Ο Γάνου και Χώρας, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης παραλίας (χηρεύει).
     Έδρα Χώρα (Hora).

  32. Ο Προικοννήσου, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Προποντίδος (χηρεύει).
    Έδρα Μαρμαράς (Marmara).

  33. Ο Καλλιουπόλεως και Μαδύτου, υπέρτιμος και έξαρχος Θρακικής χερσονήσου (χηρεύει).
    Έδρα Καλλίπολη (Gelibolu).

  34. Ο Κρήνης, υπέρτιμος και έξαρχος Ιωνίας (χηρεύει).
    Έδρα Κρήνη (Cesme).

  35. Ο Σαράντα Εκκλησιών, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Θράκης (χηρεύει).
    Έδρα Σαράντα Εκκλησιές (Kirklaeri).

  36. Ο Κυδωνιών υπέρτιμος και έξαρχος Αιολίδος (χηρεύει).
    Έδρα Κυδωνίες (Ayvalik).

  37. Ο Μυριοφύτου και Περιστάσεως, υπέρτιμος και έξαρχος Προποντίδος (χηρεύει).
    Έδρα Μυριόφυτο (Murtefte).

  38. Ο Μετρών και Αθύρων, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης παραλίας (χηρεύει).
    Έδρα Μέτρες (Catalca).

  39. Ο Δαρδανελίων και Λαμψάκου, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Ελλησπόντου (χηρεύει).
    Έδρα Δαρδανέλια (Canakkale).

  40. Ο Μοσχονησίων, υπέρτιμος και έξαρχος Αιολίδος (χηρεύει).
    Έδρα Μοσχονήσια (Youda).

  41. Ο Βριούλων, υπέρτιμος και έξαρχος Ερυθραίας (χηρεύει).
    Έδρα Βρίουλα (Urla).

  42. Ο Πριγκηποννήσων, υπέρτιμος και έξαρχος Προποντίδος (χηρεύει).
    Έδρα Πρίγκηπος (Buyukada).

Βοηθός Επίσκοπος

  1. Ο Αριανζού Γερμανός. 06-02-1972.
    Βοηθός της Ι.Μ. Δέρκων.

β) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες εν τιμητική ενεργεία.

  1. Ο Σταυρουπόλεως Μάξιμος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Καρίας. 26-02-1961.
    Σχολάρχης Θεολογικής Σχολής Χάλκης.

  2. Ο Μύρων Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Λυκίας. 05-03-1961.

  3. Ο Ειρηνουπόλεως Συμεών. 26-04-1964.

  4. Ο Πέργης Ευάγγελος, υπέρτιμος και έξαρχος Παμφυλίας. 30-11-1970.

  5. Ο Λύστρων Καλλίνικος, υπέρτιμος και έξαρχος Λυκαονίας. 06-12-1970.

  6. Ο Ελενουπόλεως Αθανάσιος. 24-09-1972.

  7. Ο Μελιτηνής Ιωακείμ. 23-09-1973.

γ) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες.

  1. Ο Τυάνων Φίλιππος. 11-03-1984.

  2. Ο Σελευκείας Κύριλλος. 27-10-1985.

δ) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

  1. Ο Τραχείας Τιμόθεος. 02-08-1964.

  2. Ο Τράλλεων Γερμανός. 14-01-1973.

  3. Ο Σεβαστείας Θεόκλητος. 22-05-1977.

  4. Ο Ροδοστόλου Χρυσόστομος. 22-04-1978.

  5. Ο Μιλήτου Απόστολος. 03-11-1985.

ε) Μητροπολίτες Δωδεκανήσου.

  1. Ο Ρόδου Σπυρίδων, υπέρτιμος και έξαρχος πασών Κυκλάδων νήσων. 18-11-1945.
    Έδρα Ρόδος.

  2. Ο Κώου Αιμιλιανός, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 12-06-1959.
    Έδρα Κως.

  3. Ο Λέρου, Καλύμνου και Αστυπαλαίας Νεκτάριος, υπέρτιμος και έξαρχος Σποράδων νήσων. 03-08-1980.
    Έδρα Λέρος.

  4. Ο Καρπάθου και Κάσου Αμβρόσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 19-06-1983.
    Έδρα Απέρειο Καρπάθου.

Πατριαρχική Εξαρχία Πάτμου.

Πατριαρχικός Έξαρχος (Μέχρι 26-03-1986): Αρχιμανδρίτης Θεοδώρητος Μπουρνής (+).
Έδρα Πάτμος.

Πατριαρχικός Έξαρχος (Από το 1986): Αρχιμανδρίτης Ισίδωρος Κρικρής.
Έδρα Πάτμος.

στ) Ημιαυτόνομος Εκκλησία της Κρήτης.

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Κρήτης Τιμόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος Ευρώπης. 26-08-1956.
Έδρα Ηράκλειο.

Μητροπολίτες

  1. Ο Πέτρας Δημήτριος. 19-08-1956.
    Έδρα Νεάπολη Λασιθίου.

  2. Ο Κισάμου και Σελίνου Ειρηναίος. 08-12-1957.
    Έδρα Καστέλι Κισάμου.

  3. Ο Ιεραπύτνης και Σητείας Φιλόθεος. 02-07-1961.
    Έδρα Ιεράπετρα.

  4. Ο Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου Τίτος. 17-05-1970.
    Έδρα Ρέθυμνο.

  5. Ο Γορτύνης και Αρκαδίας Κύριλλος. 16-02-1975.
    Έδρα Μοίρες Ηρακλείου.

  6. Ο Λάμπης και Σφακίων Θεόδωρος. 17-02-1975.
    Έδρα Σπήλι Ρεθύμνης.

  7. Ο Κυδωνίας και Αποκωρώνου Ειρηναίος. 23-02-1975.
    Έδρα Χανιά.

ζ) Μητροπολίτες Νέων Χωρών.

  1. Ο Μυτιλήνης, Ερεσού και Πλωμαρίου Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λέσβου. 11-11-1945.
    Έδρα Μυτιλήνη.

  2. Ο Σερβίων και Κοζάνης Διονύσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Μακεδονίας. 22-06-1952.
    Έδρα Κοζάνη.

  3. Ο Ξάνθης και Περιθεωρίου Αντώνιος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Θράκης. 28-03-1954.
    Έδρα Ξάνθη.

  4. Ο Κασσανδρείας Συνέσιος, υπέρτιμος και έξαρχος κόλπου Θερμαϊκού. 25-05-1960.
    Έδρα Πολύγυρος Χαλκιδικής.

  5. Ο Λήμνου Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Αιγαίου πελάγους. 29-05-1960.
    Έδρα Μύρινα Λήμνου.

  6. Ο Θεσσαλονίκης Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Θετταλίας. 21-11-1965.
    Έδρα Θεσσαλονίκη.

  7. Ο Δράμας Διονύσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 21-11-1965.
    Έδρα Δράμα.

  8. Ο Σιδηροκάστρου Ιωάννης, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 07-06-1967.
    Έδρα Σιδηρόκαστρο Σερρών.

  9. Ο Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης Σεβαστιανός, υπέρτιμος και έξαρχος Βορείου Ηπείρου. 11-06-1967.
    Έδρα Κόνιτσα.

  10. Ο Φλωρίνης,  Πρεσπών και Εορδαίας Αυγουστίνος, υπέρτιμος και έξαρχος ’νω Μακεδονίας. 25-06-1967.
    Έδρα Φλώρινα.

  11. Ο Λαγκαδά Σπυρίδων, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 26-06-1967.
    Έδρα Λαγκαδάς.

  12. Ο Ελασσώνος Σεβαστιανός, υπέρτιμος και έξαρχος Ολύμπου. 04-12-1967.
    Έδρα Ελασσώνα.

  13. Ο Βερροίας και Ναούσης Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος Θετταλίας. 24-11-1968.
    Έδρα Βέρροια.

  14. Ο Σισανίου και Σιατίστης Αντώνιος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 25-05-1974.
    Έδρα Σιάτιστα Κοζάνης.

  15. Ο Φιλίππων, Νεαπόλεως και Θάσου Προκόπιος, υπέρτιμος και έξαρχος Ανατολικής Μακεδονίας. 25-05-1974.
    Έδρα Καβάλα.

  16. Ο Νέας Κρήνης και Καλαμαριάς Προκόπιος, υπέρτιμος και έξαρχος Χαλκιδικής. 26-05-1974.
    Έδρα Καλαμαριά.

  17. Ο Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως Διονύσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 26-05-1974.
    Έδρα Νεάπολη Θεσσαλονίκης.

  18. Ο Νευροκοπίου και Ζιχνών Σπυρίδων, υπέρτιμος και έξαρχος Παγγαίου. 27-05-1974.
    Έδρα Νέα Ζίχνη Σερρών.

  19. Ο Μαρωνείας και Κομοτηνής Δαμασκηνός, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 30-05-1974.
    Έδρα Κομοτηνή.

  20. Ο Αλεξανδρουπόλεως ’νθιμος, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 14-07-1974.
    Έδρα Αλεξανδρούπολη.

  21. Ο Πολυανής και Κιλκισίου Αμβρόσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 15-07-1974.
    Έδρα Κιλκίς.

  22. Ο Σάμου και Ικαρίας Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 15-07-1974.
    Έδρα Βαθύ Σάμου.

  23. Ο Παραμυθίας, Φιλιατών και Γηρομερίου Τίτος, υπέρτιμος και έξαρχος Θεσπρωτίας. 17-07-1974.
    Έδρα Παραμυθιά.

  24. Ο Ιωαννίνων Θεόκλητος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ηπείρου και Κερκύρας. 26-10-1975.
    Έδρα Ιωάννινα.

  25. Ο Γρεβενών Σέργιος, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτίου Μακεδονίας. 15-08-1976.
    Έδρα Γρεβενά.

  26. Ο Χίου, Ψαρών και Οινουσσών Διονύσιος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ιωνίας. 11-11-1979.
    Έδρα Χίος.

  27. Ο Νικοπόλεως και Πρεβέζης Μελέτιος, υπέρτιμος και έξαρχος Παλαιάς Ηπείρου. 01-03-1980.
    Έδρα Πρέβεζα.

  28. Ο Ιερισσού, Αγίου Όρους και Αρδαμερίου Νικόδημος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Χαλκιδικής. 29-03-1981.
    Έδρα Αρναία Χαλκιδικής.

  29. Ο Σερρών και Νιγρίτης Μάξιμος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Μακεδονίας. 03-05-1984.
    Έδρα Σέρρες.

  30. Ο Μηθύμνης Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Λέσβου. 06-05-1984.
    Έδρα Καλλονή Λέσβου.

  31. Ο Ελευθερουπόλεως Ευδόκιμος, υπέρτιμος και έξαρχος Παγγαίου. 06-10-1984.
    Έδρα Ελευθερούπολη Καβάλας.

  32. Ο Εδέσσης, Πέλλης και Αλμωπίας Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 07-10-1984.
    Έδρα Έδεσσα.

  33. Ο Καστορίας Γρηγόριος, υπέρτιμος και έξαρχος ’νω Μακεδονίας. 21-11-1985.
    Έδρα Καστοριά.

  34. Ο Κίτρους και Κατερίνης Αγαθόνικος, υπέρτιμος και έξαρχος Πιερίας. 24-11-1985.
    Έδρα Κατερίνη.

  35. Ο Διδυμοτείχου και Ορεστιάδος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ροδόπης και παντός Αιμιμόντου (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Αλεξανδρουπόλεως ’νθιμος.
    Έδρα Διδυμότειχο.

η) Αρχιεπίσκοποι στη διασπορά.

  1. Ο Αμερικής Βορείου και Νοτίου Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος Ωκεανών Ατλαντικού τε και Ειρηνικού. 06-02-1955.
    Έδρα Νέα Υόρκη.

  2. Ο Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας Μεθόδιος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Ευρώπης, Ιρλανδίας και Μελίτης. 29-11-1968.
    Έδρα Λονδίνο.

  3. Ο Αυστραλίας Στυλιανός, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ωκεανίας. 06-12-1970.
    Έδρα Σύδνεϋ.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Ζηνουπόλεως Αρίσταρχος. 12-01-1969.
    Της Ι.Α. Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας.

  2. Ο Τροπαίου Γρηγόριος. 12-12-1970.
    Της Ι.Α. Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας.

  3. Ο Κυανέων Χρυσόστομος. 19-12-1970.
    Της Ι.Α. Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας.

  4. Ο Μελόης Φιλόθεος. 06-06-1971.
    Της Ι.Α. Αμερικής.

  5. Ο Τελμησού Χριστοφόρος. 12-03-1977.
    Της Ι.Α. Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας.

  6. Ο Μιλητουπόλεως Τιμόθεος. 19-03-1977.
    Της Ι.Α. Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας.

  7. Ο Δέρβης Ιεζεκιήλ. 20-03-1977.
    Της Ι.Α. Αυστραλίας.

  8. Ο Ζήλων Κάλλιστος. 13-04-1980.
    Της Ι.Α. Αμερικής. Έδρα Νέα Υόρκη.

  9. Ο Πατάρων Ειρηναίος. 14-12-1980.
    Της Ι.Α. Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας.

  10. Ο Διοκλείας Κάλλιστος. 06-06-1982.
    Της Ι.Α. Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας.

  11. Ο Δαφνουσίας Φίλιππος. 01-08-1982.
    Της Ι.Α. Αμερικής.

  12. Ο Δορυλαίου Αθηναγόρας. 22-08-1982.
    Της Ι.Α. Αμερικής.

  13. Ο Χριστιανουπόλεως Παύλος. 11-03-1984.
    Της Ι.Α. Αυστραλίας.

  14. Ο Ασπένδου Ησαΐας. 25-05-1986.
    Της Ι.Α. Αμερικής.

θ) Μητροπολίτες στη διασπορά.

  1. Ο Γαλλίας Μελέτιος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ιβηρίας. 27-06-1953.
    Έδρα Παρίσι.

  2. Ο Αυστρίας Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Ιταλίας και Ουγγαρίας. 06-11-1955.
    Έδρα Βιέννη.

  3. Ο Νέας Ζηλανδίας Διονύσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Ινδιών, Κορέας, Ιαπωνίας, Φιλιππίνων Νήσων, Σιγκαπούρης, Ινδονησίας και Χονγκ Κονγκ. 06-12-1959.
    Έδρα Ουέλιγκτων.

  4. Ο Νέας Ιερεσέης Σίλας. 09-10-1960.
    Έδρα Νέα Ιερεσέη.

  5. Ο Ελβετίας Δαμασκηνός, υπέρτιμος και έξαρχος Ευρώπης. 06-12-1970.
    Έδρα Γενεύη.

  6. Ο Γερμανίας Αυγουστίνος, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρώας Ευρώπης. 26-03-1972.
    Έδρα Βόννη.

  7. Ο Σουηδίας και πάσης Σκανδιναβίας Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος Βορείων Χωρών. 12-05-1974.
    Έδρα Στοκχόλμη.

  8. Ο Βελγίου Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Κάτω Χωρών και Λουξεμβούργου. 18-08-1974.
    Έδρα Βρυξέλλες.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Κρατείας Γεννάδιος. 17-01-1971.
    Βοηθός της Ι.Μ. Αυστρίας.

  2. Ο Σασίμων Ιερεμίας. 31-01-1971.
    Βοηθός της Ι.Μ. Γαλλίας.

  3. Ο Αρίστης Βασίλειος. 01-02-1976.
    Βοηθός της Ι.Μ. Γερμανίας.

  4. Ο Ευμενείας Μάξιμος. 11-12-1977.
    Βοηθός της Ι.Μ. Βελγίου.

  5. Ο Παμφίλου Χρυσόστομος. 08-11-1980.
    Βοηθός της Ι.Μ. Γερμανίας.

  6. Ο Θερμών Δημήτριος. 09-11-1980.
    Βοηθός της Ι.Μ. Γερμανίας.

  7. Ο Αργυρουπόλεως Ιάκωβος. 14-07-1985.
    Βοηθός της Ι.Μ. Γαλλίας.

  8. Ο Λαμψάκου Μακάριος. 03-11-1985.
    Βοηθός της Ι.Μ. Ελβετίας.

  9. Ο Απαμείας Σπυρίδων. 24-11-1985.
    Βοηθός της Ι.Μ. Αυστρίας.

  10. Ο Χριστουπόλεως Μιχαήλ. 12-01-1986.
    Βοηθός της Ι.Μ. Αυστρίας.

ι) Επίσκοποι στη διασπορά.

  1. Ο Σικάγου Ιάκωβος. 25-12-1969.
    Έδρα Σικάγο.

  2. Ο Ατλάντας Ιωάννης. 17-01-1971.
    Έδρα Ατλάντα.

  3. Ο Ντητρόιτ Τιμόθεος. 20-01-1974.
    Έδρα Ντητρόιτ.

  4. Ο Τορόντου Σωτήριος. 27-01-1974.
    Έδρα Τορόντο.

  5. Ο Ντένβερ ’νθιμος. 17-04-1977.
    Έδρα Ντένβερ.

  6. Ο Αγίου Φραγκίσκου Αντώνιος. 21-05-1978.
    Έδρα ’γιος Φραγκίσκος.

  7. Ο Πιτσμπούργου Μάξιμος. 18-06-1978.
    Έδρα Πιτσμπούργο.

  8. Ο Μπουένος ’υρες Γεννάδιος. 08-04-1979.
    Έδρα Μπουένος ’υρες.

  9. Ο Βοστώνης Μεθόδιος. 18-07-1982.
    Έδρα Βοστώνη.

ια) Ξενόφωνες δικαιοδοσίες.

I. Ρωσική Αρχιεπισκοπή Δυτικής Ευρώπης υπαγομένη δια της Ι.Μ. Γαλλίας στο Οικουμενικό Πατριαρχείο.

Ο Πανιερώτατος Αρχιεπίσκοπος Ευδοκιάδος Γεώργιος. 03-10-1971.
Έδρα Παρίσι.

Βοηθός Επίσκοπος

  1. Ο Κεράμων Ρωμανός. 10-09-1971.

II. Καρπαθορώσικη Επισκοπή Η.Π.Α.

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αμισού Νικόλαος. 13-03-1983.
Έδρα Τζώνστοουν Πενσυλβανίας.

III. Αλβανική Επισκοπή Η.Π.Α.

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος (χηρεύει).
Έδρα Βοστώνη.

IV. Ουκρανική Επισκοπή Η.Π.Α.

Μητροπολίτης

Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Ευκαρπίας Ανδρέας. 28-01-1967. (+ 18-11-1986).
Έδρα Νέα Υόρκη.

ιβ) Αυτόνομος Εκκλησία της Γεωργίας.

Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Μετσχέτης, Μητροπολίτης Τιφλίδος και Καθολικός Πατριάρχης Γεωργίας κ. Ηλίας ο Β΄. (Χειροτονία 25-08-1963. Εκλογή 23-12-1977).

Έδρα Τιφλίδα.

Μητροπολίτες

  1. Ο Αλαβέρδης Γρηγόριος. 22-05-1976.
    Έδρα Τελάβη.

  2. Ο Ουρμπνίσης Σίω. 28-07-1978. (από Βατούμης).
    Έδρα Χασούρη.

  3. Ο Βατούμης και Σεμοκμέδης Κωνσταντίνος. 28-10-1978. (από Ουρμπνίσης). (Προαγωγή 1986).
    Έδρα Βατούμη.

  4. Ο Σουχούμης και Αβχαζίας Δαυΐδ. 15-12-1978.
    Έδρα Σουχούμη.

Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Τσαγέρης και Λετσχούμ Σβανετίας Ιωάννης. 25-02-1978.
    Έδρα Τσαγέρη.

  2. Ο Μαγκλίσης Θαδδαίος. 02-08-1978.
    Έδρα Μαγκλίση.

  3. Ο Μπόδβης Αθανάσιος. 24-12-1978.
    Έδρα Σιγκνάγκη.

  4. Ο Νικορτσμίνδης Αμβρόσιος. 13-08-1979.
    Έδρα Νικορτσμίνδα.

Επίσκοποι

  1. Ο Μαργβέτης Χριστοφόρος. 19-08-1979.
    Έδρα Σάτσχερε.

  2. Ο Αχαλτσίχης και Σαμσχέ Τζαβαχέτης Ανανίας. 15-03-1981.
    Έδρα Αχαλτσίχη.

  3. Ο Τσκονδίδης Βαχτάνγκι. 02-08-1982.
    Έδρα Μαρτβίλη.

  4. Ο Τσηλκάνης Ζωσίμιος. 14-10-1983.
    Έδρα Τσηλκάνη.

  5. Ο Κουταΐδος Γαενάτης Καλλίστρατος. 25-12-1983.
    Έδρα Κουταΐση.

  6. Ο Αγαράκ Τσάλκης (χηρεύει).
    Έδρα Τσάλκα.

ιγ) Αυτόνομος Εκκλησία της Τσεχοσλοβακίας.

Ο Μακαριώτατος Μητροπολίτης Πράγας και πάσης Τσεχοσλοβακίας κ. Δωρόθεος. (Χειροτονία 12-06-1955. Εκλογή 25-10-1964).

Έδρα Πράγα.

Επίσκοποι

  1. Ο Πρέσοβ Νικόλαος. 28-02-1965.
    Έδρα Πρέσοβ.

  2. Ο Ολομούτς και Μπρνό Νικάνωρ. 30-11-1979.
    Έδρα Ολομούτς.

  3. Ο Μιχαλόβτσι Ιωάννης. 22-05-1983.
    Έδρα Μιχαλόβτσι.

ιδ) Αυτόνομος Εκκλησία της Φινλανδίας.

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Καρελίας και πάσης Φινλανδίας Παύλος. 27-11-1958.
Έδρα Κουόπιο.

Μητροπολίτες

  1. Ο Ελσινκίου Ιωάννης. 26-05-1969.
    Έδρα Ελσίνκι.

  2. Ο Όουλου Λέων. 25-02-1979.
    Έδρα Όουλου.

Βοηθός Επίσκοπος

  1. Ο Γιόενσου Τύχων. 26-05-1984. Βοηθός της Ι.Α. Καρελίας.

ιε) Εφησυχάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο Ιεραπόλεως Γερμανός. 30-11-1941.

  2. Ο π. Κώου Ιεζεκιήλ. 17-09-1950.

  3. Ο Τρωάδος Ανδρέας. 04-02-1951.

  4. Ο Ολύμπου Δημήτριος. 14-09-1951.

  5. Ο π. Δράμας Φίλιππος. 30-09-1951.

  6. Ο π. Νικοπόλεως και Πρεβέζης Στυλιανός. 12-10-1952.

  7. Ο π. Σισανίου και Σιατίστης Πολύκαρπος. 12-03-1953.

  8. Ο π. Διδυμοτείχου και Ορεστιάδος Κωνσταντίνος. 13-11-1957.

  9. Ο π. Παραμυθίας, Φιλιατών και Γηρομερίου Τίτος. 15-12-1957.

  10. Ο π. Ιερισσού, Αγίου Όρους και Αρδαμερίου Παύλος. 28-05-1960.

  11. Ο Χαριουπόλεως Αιμιλιανός. 20-09-1960.

  12. Ο Μυρίνης Χρυσόστομος. 02-10-1960.

  13. Ο Συνάδων Γερμανός. 04-05-1962.

  14. Ο Αβύδου Γεράσιμος. 20-05-1962.

  15. Ο π. Πολυανής και Κιλκισίου Χαρίτων. 21-11-1965.

  16. Ο Κατάνης Ιάκωβος. 21-05-1967.

  17. Ο Θεουπόλεως Παντελεήμων. 01-01-1971.

  18. Ο π. Ουρμπνίσης Γάιος. 26-03-1972.

  19. Ο π. Καρπάθου και Κάσου Γεώργιος. 23-02-1975.

  20. Ο π. Μπόδβης Ιλαρίων. 24-05-1975.

  21. Ο π. Τσηλκάνης Νικόλαος. 19-02-1978.

  22. Ο Ελαίας Θεοδώρητος. 25-03-1984.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 10 Σεπτεμβρίου 2018.